Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Respublikos Prezidento, Vyriausybės, Parlamento santykiai konstitucinėje justicijoje

Respublikos Prezidento, Vyriausybės, Parlamento santykiai konstitucinėje justicijoje

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829
Aprašymas

Įžanga. Lietuvos Respublikos valdymo forma. Aukščiausiųjų valstybės valdžios institucijų – Seimo, Respublikos Prezidento ir Vyriausybės samprata. Seimas – atstovaujamoji valstybės valdžios institucija. Respublikos Prezidento įgaliojimai. Vyriausybės samprata. Valstybės valdžios institucijų sąveika konstitucinėje justicijoje. Vyriausybės formavimas. Nepasitikėjimas Vyriausybe ir įgaliojimų grąžinimas. Valstybės biudžeto sudarymas ir vykdymas. Įstatymų leidyba. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikos 1992 m. Konstitucijos 1 str. nustatyta:"Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika". Konstitucinis Teismas 2000 m. vasario 23 d., 2000 m. spalio 18 d. nutarimuose yra pažymėjęs, kad šiame straipsnyje yra įtvirtinti pamatiniai Lietuvos valstybės principai: Lietuva yra savarankiška valstybė; Lietuvos valstybės valdymo forma yra respublika; valstybės valdžia turi būti organizuota demokratiškai, šalyje turi būti demokratinis politinis režimas. Šios nuostatos lemia pagrindinius Lietuvos valstybės valdžios organizacijos ir veiklos principus.
Demokratinėje valstybėje valdžios organizacija ir veikla turi būti grindžiama valdžių padalijimo principu. Valdžių padalijimo teoriją XVIII a. suformulavo Ch. L. Montesquieu savo veikale "Apie įstatymų dvasią" , pagal kurią valstybės valdžią padalijo į įstatymo leidžiamąją, vykdomąją ir teisminę. Jis teigė, kad valdžių padalijimo paskirtis-garantuoti piliečių teises ir laisves. Valdžių padalijimas užtikrina užtikrina įstatymų leidžiamosios, vykdomosios ir teisminės valdžios ribojimą viena kitos atžvilgiu ir piliečių laisvės laidavimą. Taigi, pagal Ch. L. Montesquieu, valdžia nepiktnaudžiaujama, kai "valdžia sulaiko valdžią" . Amerikiečiai mąstytojai ir politiniai veikėjai Jamesas Madisonas bei Alexanderis Hamiltonas teigė, jog valstybėje valdžios turi būti atskirtos viena nuo kitos, jos privalo turėti savo veiklos sritis ir galėti atsverti viena kitą, nes tik tokiu būdu galima garantuoti piliečių laisvę ir demokratiją. Lietuvos Respublikos Konstitucijoje taip pat įtvirtintas vadžių padalijimo principas. Konstitucijos 5 str. teigiama, jog "Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas". Šis valdžių padalijimo principas reiškia, kad kiekvienai valdžios institucijai nustatyta jos paskirtį atitinkanti kompetencija, kurią lemia tos valstybės valdžios institucijos vieta tarp kitų valdžios institucijų, jos įgaliojimų santykis su kitų valdžios institucijų įgaliojimais. Taigi kiekviena institucija turi apibrėžtą veiklos sritį, vykdo tam tikras konstitucines funkcijas.
Valdžių atskyrimas, savarankiškumas, jų pusiausvyra nereiškia, kad jos visiškai atskirtos, nesusijusios viena su kita jokiais ryšiais. Institucijų savarankiškumas, jų vykdomų funkcijų apibrėžtumas nepaneigia jų saveikos. Neretai konkreti institucija įgyvendinti savo funkciją gali tik derindama savo veiksmus su kitomis institucijomis .
Šiame darbe bus nagrinėjama Lietuvos Respublikos valdymo forma, įstatymų leidžiamosios (Seimo) ir vykdomosios (Prezidento bei Vyriausybės) valdžių samprata, jų sąveikos problemos formuojant Vyriausybę, sudarant bei vykdant valstybės biudžetą, įstatymų leidybos srityje. Analizuojant Respublikos Prezidento, Parlamento ir Vyriausybės santykius bus remiamasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Konstitucinio Teismo nutarimais, Seimo statutu, Vyriausybės įstatymu, Prezidento įstatymu, Vyriausybės programa bei specialiąja lietuvių teoretikų literatūra. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis27 puslapiai 
Literatūros šaltiniai25
Dydis48.09 KB
Autoriusrenata
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasDr. G. Mesonis
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Respublikos Prezidento Vyriausybes Parlamento santykiai konstitucineje justicijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

  • 2007-12-01 IP: 88.119.52.48
    Alina sako

    labai geras darbas. rekomenduoju

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 27 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Dr. G. Mesonis
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą