Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Baudžiamosios atsakomybės sąvoka ir jos turinys

Baudžiamosios atsakomybės sąvoka ir jos turinys

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Įvadas. Baudžiamosios atsakomybės sąvokos aiškinimas. Baudžiamosios atsakomybės subjektas (kas atsako?). Baudžiamosios atsakomybės atsiradimo konstatavimas (kam atsako?). Veika, už kurią atsiranda baudžiamoji atsakomybė (už ką atsako?). Baudžiamosios atsakomybės realizavimas (kaip atsako?). Baudžiamosios atsakomybės turinys, esminiai požymiai. Normatyviškumas ir imperatyvumas. Valstybės prievarta ir pasmerkimas valstybės vardu. Baudžiamosios atsakomybės neišvengiamumas ir savalaikiškumas. Išvados.

Ištrauka

Baudžiamoji atsakomybė - esminis baudžiamosios teisės institutas, nes tik teisingai suvokus baudžiamosios atsakomybės esmę, prasmę bei jos svarbą, galima nustatyti, ar padarytas nusikaltimas ir ar įtariamas nusikaltimo padarymu asmuo gali atsakyti už įvykdytą nusikaltimą. Teisingas baudžiamosios atsakomybės supratimas įgalina tinkamai kvalifikuoti nusikaltimą bei nustatyti bausmės dydį.
Tačiau netgi tokioje griežtai apibrėžtoje, konkrečioje teisės šakoje, kokia yra baudžiamoji teisė, abstrakčių sąvokų suvokimas yra pakankamai sudėtingas. Abstrakčia sąvoka čia pavadinau baudžiamąją atsakomybę, todėl, kad ji apima ne konkretų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso straipsnį ar nusikaltimo rūšį - ji apima visą baudžiamąją teisę. Baudžiamoji atsakomybė yra baudžiamosios teisės pagrindas, nes, jei už kokius nors įstatymą pažeidžiančius veiksmus baudžiamoji atsakomybė nekyla, toks įstatymų pažeidimas nėra baudžiamosios teisės jurisdikcijos objektas. Tada taikoma kitos rūšies atsakomybė - civilinė, administracinė ar drausminė. Baudžiamoji atsakomybė kyla už nusikalstamus veiksmus, už kuriuos ji numatyta, tai yra, tik už nusikalstamus veiksmus, kurie yra nurodyti Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse.
Baudžiamoji atsakomybė visada yra tik retrospektyvinė, tai yra, ji kyla jau po nusikalstamų veiksmų atlikimo. Asmuo atsako už savo jau padarytus veiksmus, o ne už tai, ką jis atliks ateityje. Tačiau baudžiamoji atsakomybė tuo atžvilgiu turi specifinį bruožą: ji numatyta ir už ruošimąsi atlikti nusikaltimą, jo rengimą, organizavimą. Taigi, šiuo atveju baudžiamoji atsakomybė būtų lyg ir perspektyvinė - asmuo gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn už numatomus ateityje atlikti nusikalstamus veiksmus, už tai, ko realiai dar nepadarė. Iš kitos pusės - asmuo, ruošdamasis padaryti nusikaltimą, jau įvykdė ar vykdo kažkokius konkrečius veiksmus, pvz. įsigyja įrankius numatomam nusikaltimui įvykdyti ar panašiai. Taigi, vis dėlto baudžiamojoje teisėje preziumuojama, kad baudžiamoji atsakomybė yra retrospektyvinė.
Baudžiamosios teisės teorijoje baudžiamoji atsakomybė siejama su trim filosofinėm teorijom: indeterminizmu, determinizmu ir pozityvizmu. Šios filosofinės teorijos bando paaiškinti, kodėl asmuo nusikalto, kas sudaro nusikalstamo elgesio prielaidas ir kokios yra priežastys, pastūmėjusios asmenį atlikti nusikalstamus veiksmus. Indeterminizmas teigia, kad asmuo turi visišką veiksmų bei pasirinkimo laisvę ir tik jis gali nuspręsti, kaip jam pasielgti. Todėl jis turi visiškai atsakyti už savo veiksmus, atsakyti už tai, kad priėmė neteisingą ir neteisėtą sprendimą ir, juo vadovaudamasis, veikė pažeisdamas įstatymus. Determinizmas svarbiausia nusikalstamo elgesio priežastimi laiko ne valią, bet aplinkybes, veikiančias asmenį nuo pat jo gimimo. Būtent aplinkybės nulemia asmenybės vystymąsi bei jo veiklos modelį. Todėl dėl nusikalstamo asmens elgesio galima kaltinti tik susiklosčiusias aplinkybes, kurios pastūmėja asmenį nusikalsti. Pozityvizmo teorija užima tarpinę padėtį ir neneigia nei valios bei veiksmų laisvės, nei susiklosčiusių aplinkybių svarbos. Pozityvistų manymu, aplinkybės turi didelę reikšmę formuojantis asmens veiklos modeliui, tačiau žmogus visų pirma yra homo sapiens ir vienintelis gamtoje pasižymi ypač išsivysčiusiu mąstymu ir protu, todėl gali pats nuspręsti, pasiduoti aplinkybių įtakai, ar veikti savo nuožiūra, kiek galima sumažinant aplinkybių poveikį jo veiksmams bei elgesiui. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-09-18
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis20.64 KB
AutoriusTomas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaAleksandro Stulginskio universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Baudziamosios atsakomybes savoka ir jos turinys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Aleksandro Stulginskio universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą