Išplėstinė paieška
 
 
 

Vadovo saviugda

  
 
 
1234567891011121314151617181920
Aprašymas

Įvadas. Dėstymas. Vadovo veiklos ypatumai. Efektyvaus asmeninio vadovavimo stiliaus ugdymas. Interviu atsakymų aptarimas. Užsklanda. Priedai (2).

Ištrauka

Žmogaus gyvenimas ir veikla yra susijęs su priklausimu tam tikrai grupei. Taip pat yra žinoma, kad kiekvienoje grupėje yra tam tikras išskirtinis asmuo, kuris valdo tą grupę. Taigi žmonės dažnai susiduria su vadovavimu.
Vadyba – tai specifinė dabartinės veiklos rūšis, susiformavusi darbo pasidalijimo procese, pradėjus žmonėms burtis į bendro tikslo siekiančias grupes. Vadovavimo specifika reiškiasi tuo, kad išsiskiria žmogus ar asmenų grupė, lemianti kitų žmonių veiksmus ir pastangas, realizuojant bendrą tikslą, kad kuo efektyviau būtų panaudoti visi turimi ištekliai. Taigi vadovavimas tai procesas, telkiantis žmonės siekti ir realizuoti tam tikrus tikslus. Vadovavimas tai ypač svarbi ir sudėtinga vadybos funkcija. Vadovavimas universalus fenomenas, todėl įvairių sričių tyrinėtojai( psichologai, ekonomistai, politologai, teisininkai, sociologai ir kt.) jau daug dešimtmečių stengiasi atsakyti į šiuos klausimus, parengti naudingų patarimų, tačiau, kaip teigia W.G. Bennis (1985), "tikriausiai apie vadovavimą daugiau parašyta ir mažiau žinoma negu apie bet kurią kitą elgesio mokslo sritį" [1, p.7 – 8].
Vadovavimas žmonėmis – mokslas ir menas. Darbo kolektyvo vadovui keliami dideli reikalavimai visose visuomeninio gyvenimo sferose ir visose valdymo lygiuose. Jis turi būti ne tik geras specialistas, bet ir gabus organizatorius, aukštos kultūros, plačios erudicijos kolektyvo lyderis, sugebantis įžiebti žmonėse entuziazmą ir vesti juos paskui save [4, p 6].
Efektyviam vadovui būtina dar viena svarbi savybė, ypač šiuolaikinio valdymo sąlygomis. Tai sugebėjimas vesti paskui save žmones. Vadinasi, vadovas drauge turi būti lyderiu [6, p. 46]. Lyderis – tai žmogus, savo autoritetu darantis įtaką kolektyvo nariams. Labai gerai,, kai abu statusai – viršininko ir lyderio sutampa. Viršininkui valdžią suteikia valstybė arba aukštesnės valdymo struktūros skiriami įgaliojimą, o lyderiui galimybę daryti įtaką grupės nariams savanoriškai pripažįsta pati grupė. Lyderio statusas bendradarbiams daro didesnę įtaką nei jo turimi valdžios įgaliojimai. [5, p.149].
Kyla natūralus klausimas: vadovu tampama ar gimstama? Pati pirmoji teorija bandžiusi paaiškinti efektyvaus vadovavimo prielaidas bei susisteminti esamą patyrimą, buvo vadinamoji "didžiojo žmogaus" teorija, dar kitaip vadinama savybių teorija. Jos atstovai rėmėsi teiginiu, kad vadovais – lyderiais yra gimstama, o ne tampama. Gimdamas žmogus jau atsineša su savimi tam tikrų savybių rinkinį, kuri ir nulems ar ateityje jis galės tapti geru vadovu ar ne. Tačiau praktikoje ši teorija susidūrė su daugeli problemų ir buvo sukritikuota. Pasirodė, kad skirtingose situacijose sėkmingą vadovavimą lemdavo skirtingos asmeninės savybės. Tai leido daryti išvadą, kad jeigu žmogui ir būdingos tam tikros savybės, tai dar nereiškia, kad jis gali būti geras vadovas. Taigi praktikoje savybių teorija pasirodė nepajėgi išsamiai paaiškinti, aks lemia to ar kito asmens kaip vadovo sėkmę. Tačiau kitą vertus, būtina turėti nemažai reikiamų bruožų, kad galėtum tapti geru vadovu [6, p.43 – 44]. Be to kiekvienas vadovas neturi stovėti vietoje, turi judėti į priekį ir užsiimti saviugdą. Dabartiniu laiku visuomenės tobulėjimo uždaviniai darosi ypač svarbūs. Išsivysčiusiuose Vakarų šalyse formuojasi žinių visuomenė, kur pagrindinis kapitalas yra ne finansai ar gamybos priemonės, o žinios, lemiančios sudėtingo, tobulomis technologijomis pagrįsto darbo sėkmę. Žinioms nuolat gausėjant ir sudėtingėjant, atsiranda būtinybė nuolat ugdytis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-05-12
DalykasOrganizacinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Organizacinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis18 puslapių 
Literatūros šaltiniai6
Dydis35.24 KB
AutoriusKsenija
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaLietuvos aukštoji jūreivystės mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vadovo saviugda [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 18 puslapių 
  • Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą