Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Biurokratija ir demokratinė kontrolė

Biurokratija ir demokratinė kontrolė

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Biurokratijos kontrolės mechanizmai. Biurokratijos atsakomybės didinimas. Demokratinė ginkluotojų pajėgų kontrolė. Išvados.

Ištrauka

Auganti viešojo administravimo ir biurokratijos modelio įtaka politikai, kelia suprantamą rūpestį viešosios politikos betarpiškiems dalyviams ir jos formuotojams bei akcentuoja demokratinės kontrolės būtinumą. Ne taip seniai buvo manyta,kad suteikus biurokratijai neribotą galią uždavinių spendimų terpėje, jos efektyvumas išaugs. M.Weber interpretavimas,kad biurokratinei sistemai reikia suteikti hipergalią buvo labai gajus. Tačiau šiandien toli gražu nemanoma, kad biurokratijai suteikus neribotos veiklos parametrus, įmanoma pasiekti norimo tikslo ar pagerinti organizacijos efektyvumo rodiklius.
Jau M.Weber rėmėsi egzistencializmo teorija, nagrinėdamas nesuderinamų vertybių, idėjų kovą, bandymus primesti kontrolę vienai ar kitai veiklos sričiai. Jo nuomone didžiausią pavojų žmogaus vertei kėlė galimybė individui būti pajungtam bevardės organizacijos kontrolei. Jis manė,kad tokios sistemos kaip socializmas, nepadidins efektyvumo, o tik dar daugiau paskatins organizacijų viešpatavimą asmenybės atžvilgiu ( 5,28). Tačiau biurokratijos ekspansija šiame šimtmetyje vyko tokiais tempais, kad, politikų nuomone, administracinės galios sutelkimas vieno valstybinės valdymo sistemos rankose, neišvengimai vedė prie labai plačios autonomijos, kuri vėliau gali išsigimti į įvairių formų "neefektyvumą".
Pirmiausia biurokratijos kaip valdžios sistemos, kurioje dominuoja tarnautojai demokratinės kontrolės strategija turi atsižvelgti į politikos prigimtį ir pačios biurokratijos požiūrį. Demokratija- tai vienu atžvilgiu bendras sprendimas ar nutarimas, o iš kitos pusės savivalda, tuo metu kai pagrindinis biurokratijos bruožas- tarnautojų skyrimas į pareigas.( 6, ). Biurokratijos paklusnumas priklauso nuo jos pačios noro.Dažniausiai biurokratija priešinasi bet kokios formos kontrolei, nes neegzistuojant išorinei koordinuotai priežiūrai, ši sistema jaučiasi laisva savo veiksmų ir saviplėtos apribojimų.
Tačiau tuo pačiu reikia pripažinti, kad kartais šis pasipriešinimas būna vienu ar kitu požiūriu motyvuotas. Biurokratai yra biurokratinės struktūros bei organizacijos darbuotojai ir kartu demokratinės visuomenės piliečiai. Todėl jie patiria ne tik organizacijos poveikį, bet ir visuomenės spaudimą. Todėl norint suprasti biurokratinį požiūrį į demokratijos kontrolės problemą, reikia suprasti organizacijos vidinės plėtros problemas ir organizacijos išorę arba išsiaiškinti, kaip biurokratija geba suderinti konfliktą tarp dviejų savo vaidmenų. Vakarietiškos orientacijos biurokratija niekada neatmeta tradicinės demokratijos koncepcijos, nors dažnai stengiasi bent iš dalies atsiriboti nuo politinių procesų.(12,29). Todėl iš dalies stebina biurokratijos sugebėjimas suderinti tokias, iš pažiūros, skirtingas pozicijas ar įsitikinimus. Tačiau iš dalies šį fenomeną paaiškina nūdienos realijos. Demokratijos normos vis labiau įsigali vis didesnėje moderniosios visuomenės ir viešosios politikos dalyje, todėl biurokratams pavyksta įtvirtinti dvi pagrindines koncepcijas-demokratiją ir kontrolę- taip, kad demokratinis elgesys prisitaiko prie naujai sukurtos demokratijos kontrolės pobūdžio.(12,29)
Biurokratai mano, kad kontrolę naudoja išorės atstovai, ji mažai gali varžyti jų veiksmus. Biurokratai tai pasiekia per skirtumą tarp politikos ir administravimo, tačiau paskui politika apibrėžiama taip, kad pasidarytų beveik tuščia sąvoka. Pirmiausia reikia pažymėti, kad biurokratai dažniausiai atmeta tezę, kad jie kuria politiką. Politika, anot jų kuriama kitur, paprastai aukštesnėse institucijose. Tačiau realiai atskirti politiką nuo administravimo nėra taip paprasta. Administratoriai vaidina žymų vaidmenį apibrėždami kas priklauso politikos, o kas administravimo sričiai. Biurokratai supranta politikos kūrimą kaip nesudėtingą procesą, nei veiklą varžančią jų administracinę elgseną. Politikos kūrimas- tai bendrųjų tikslų , kurių siekia organizacija nustatymas, o visa kita yra administravimas. Šis faktas gali padrąsinti biurokratus galvoti, kad jie nekurdami politikos, įgyja savotišką imunitetą demokratinėms kontrolės problemoms. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13
Dydis14.56 KB
Autoriustomas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biurokratija ir demokratine kontrole [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą