Išplėstinė paieška
 
 
 

Servitutas

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Servitutas. Servituto sąvoka. Servituto turinys. Servituto teisių įgyvendinimas. Servituto turėtojo pareiga tinkamai išlaikyti tarnaujantįjį daiktą. Servituto išlikimas padalijus tarnaujantįjį daiktą. Servituto išlikimas padalijus viešpataujantįjį daiktą. Kelio servitutas. Kelio servitutas, suteikiantis teisę naudotis pėsčiųjų taku. Kelio servitutas, suteikiantis teisę važiuoti transporto priemonėmis. Kelio servitutas, suteikiantis teisę varyti galvijus. Kelio (tako) vietos ir krypties nustatymas Statinių servitutas. Servituto nustatymo pagrindai ir momentas. Servituto nustatymo apribojimai. Daiktai, kuriems gali būti nustatomas servitutas. Dėl servituto nustatymo atsiradusių nuostolių atlyginimas. Servituto pasibaigimo pagrindai ir momentas Servituto atsisakymas. Servituto pabaiga tam pačiam asmeniui tapus viešpataujančiojo ir tarnaujančiojo daikto savininku. Servituto pabaiga žuvus viešpataujančiajam ar tarnaujančiajam daiktui. Servituto pabaiga pablogėjus tarnaujančiojo daikto būklei. Servituto pabaiga išnykus servituto būtinumui . Servituto pabaiga suėjus senaties terminui. Statinių servitutų pabaiga dėl senaties Servituto turėtojo teisė reikalauti atlyginti nuostolius. Tarnaujančiojo daikto savininko teisių gynimas Atsakomybė pagal turtines prievoles, kylančias iš servituto. Uždavinys. Atsakymas. Išvados.

Ištrauka

Servitutas reiškia teisę į svetimą nekilnojamąjį daiktą, suteikiamą naudotis tuo svetimu daiktu (tarnaujančiuoju daiktu), arba to daikto savininko teisės naudotis daiktu apribojimą siekiant užtikrinti daikto, dėl kurio nustatomas servitutas (viešpataujančiojo daikto), tinkamą naudojimą.

Servitutai buvo naudojami dar romėnų teisėje. Jie kilo iš kliūčių, kurios atsiranda padalijus bendrą žemę tarp kelių asmenų ir norint panaudoti žemę pagal tikslinę paskirtį. Pavyzdžiui, norint pakliūti į savo žemę, būtina eiti per kaimyno žemę; kad žemė būtų derlinga, reikia ją laistyti ar atvirkščiai - nusausinti, o tam būtina įrengti per kaimyno žemę einančias atitinkamai drėkinimo arba sausinimo sistemas. Miestuose nustatyti servitutus dažnai tenka dėl mažo atstumo tarp pastatų, kadangi tokiais atvejais gali iškilti būtinumas leisti pasinaudoti kaimyno namo siena įvairiems tvirtinimams įrengti ir pan. Servitutas, būdamas daiktinė, o ne prievolinė teisė, yra skirtas pačiam daiktui, todėl servituto turėtojas negali reikalauti iš "apsunkinto" servitutu (tarnaujančiojo) daikto savininko, kad šis ką nors darytų. Jis tik gali reikaluti, kad tarnaujančiojo daikto savininkas ko nors nedarytų, pavyzdžiui, nepanaikintų kelio per savo žemę. Servituto turinį sudaro servitutu suteikiamos jo turėtojui konkrečios naudojimosi konkrečiu daiktu teisės arba atimamos iš tarnaujančiojo daikto savininko konkrečios naudojimosi daiktu teisės.
Servitutai gali būti šių rūšių: kelio servitutai, kurie dar skirstomi į kelio servitutus, suteikiančius teisę naudotis pėsčiųjų taku, kelio servitutus, suteikiančius teisę važiuoti transporto priemonėmis, ir kelio servitutus, suteikiančius teisę varyti galvijus; tako servitutai; statinio servitutai; servitutai, suteikiantys teisę tiesti požemines ir antžemines komunikacijas, jas aptarnauti bei jomis naudotis ir kt.
Servitutų nustatymo pagrindai yra keli. Servitutą galima nustatyti įstatymais, sandoriais, teismo sprendimu ir įstatyme numatytais atvejais administraciniu aktu. Sandoriais nustatyti servitutus turi teisę tik pats tarnaujančiuoju tampančio daikto savininkas. Teismo sprendimu servitutas nustatomas tuo atveju, jeigu savininkai nesusitaria, o servituto nenustačius nebūtų įmanoma normaliomis sąnaudomis daikto naudoti pagal paskirtį.
Servitutas baigiasi: - jo atsisakius. Viešpataujančiojo daikto savininkas gali atsisakyti; turimo servituto tik tarnaujančiojo daikto savininko naudai; tam pačiam asmeniui tapus ir tarnaujančiojo, ir viešpataujančiojo daikto savininku; viešpataujančiajam ar tarnaujančiajam daiktui žuvus; pablogėjus tarnaujančiojo daikto būklei. Būklė turi pablogėti tiek, kad tarnaujantysis daiktas nebegalėtų atlikti savo funkcijų; išnykus servituto būtinumui. Kai aplinkybės pasikeičia taip, kad viešpataujantysis daiktas gali būti naudojamas nesinaudojant tarnaujančiuoju daiktu, pastarojo savininko teisės naudotis tuo daiktu neribojamos, o servitutas baigiasi abiejų daiktų savininkų susitarimu; suėjus senaties terminui, jeigu turintis teisę servitutu naudotis asmuo savanoriškai 10 metų pats ar per kitus asmenis nesinaudojo jam suteiktomis teisėmis.
Yra nustatyti servituto nustatymo ir pasibaigimo momentai. Iš servituto kylančios teisės ir pareigos subjektams atsiranda tik servitutą įregistravus, išskyrus tuos atvejus, kai servitutą nustato įstatymai. Servituto pasibaigimo momentu laikomas jo išregistravimo momentas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-27
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis13 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis20.29 KB
AutoriusPaule
Viso autoriaus darbų25 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Servitutas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 13 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą