Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Teorijų palyginamoji analizė: Z. Freudas ir A. Adleris

Teorijų palyginamoji analizė: Z. Freudas ir A. Adleris

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Sigmundas Freudas. Freudo pasiekimai ir jo metodai bei teorijos. Alfredas Adleris. Adlerio pasiekimai ir jo metodai bei teorijos. Laisvė – determinizmas. Racionalumas – Iracionalumas. Holizmas – elementarizmas. Konstitucionalizmas – invaironmentalizmas. Kintamumas – pastovumas. Subjektyvumas – objektyvumas. Proaktyvumas – reaktyvumas. Homeostazė – heterostazė. Klausimai. Atsakymai.

Ištrauka

Sigmundas Freudas buvo Žydų kilmės Austrijos neurologas ir psichiatras. Kilo iš neturtingos pirklio šeimos , o materialiniai nepritekliai jį kamuodavo ir vėliau . Tačiau tai jam nesutrukdė pilnai atsiduoti mėgstamam darbui . Savo darbą ir karjerą pradėjo žymaus fiziologo E.Brucke laboratorijoje. Tuo metu jį domino ne psichologija , bet biologiniai žmogaus funkcionavimo pagrindai. Tad iš pradžių Freudas nagrinėjo mikroskopinę nervų sistemą ir veiklą. Tačiau vėliau jam teko atsisakyti šio darbo, nes jam buvo pasiūlytas gydytojo praktiko darbas . Savo pomėgio Fruedas neatsisakė ir pradėjo tyrinėti jau ne biologinį psichikos funkcionavimo pagrindą ,bet žmogaus psichologiją ir paskatino aštrias seksualinio potraukio teorijas. Freudas dar prieš įstodamas į Vienos universitetą , pasižymėjo savarankiškumu ir talentu kuris dažniausiai būdinas iškiliems žmonėms. Jis turėjo nuostabią atminį ir be galo mėgo skaityti. Freudo gyvenimas nebuvo lengvas , jis domėjosi ir rado save ne vienoje psichologijos srityje, išrado daug teorijų apie kurias trumpai aprašysiu žemiau .


Norėdamas tyrinėti galimas psichologinės nervų sistemos sutrikino priežastis, jis keletą mėnesių praleido Paryžiuje.Grįžęs i Vieną , Freudas pradėjo savo pacientus hipnotizuoti , skatindamas juos atsipalaiduoti ir jaustis tarsi jei kalbėtų su savimi ar artimu žmogumi. Taip jis siekė atrasti atsakymą į klausimą apie sutrikusios psichikos problemą. Kalbant apie terapiją, Freudas padarė didelį atradimą , nes tik jis vienintelis pradėjo naudoti ir taikyti laisvų asociacijų metodą, kai pacientai kalbėjo viską kas jiems šauna į galvą. Dėliodamas savo pacientų pasakojimus jis atrado pasąmonę.
Tuo pačiu pacientas nesąmoningai perkelia visas mintis terapeutui,leidžiantis atrasti nauja situacija susiklosčiusiai patologijai ir spręsti ją."Atsiradus psichoterapijai, į gydytoją imama žvelgti kiek kitaip. Jausmai tampa vienu svarbiausių tyrimo objektų. Gydytojas pamažu virsta aktyviu paciento išgyvenimų dalyviu. Atsiranda "perkėlimo" sąvoka, kuri iš dalies atspindi paciento jausmus svarbiems praeities žmonėms" . Tačiau išgyvenamus bendraujant su gydytoju ar kitais žmonėmis dabartyje,perkėlimas tampa galingu paciento praeities traumų ar išgyvenimų pažinimo pagalbininku, kadangi tam tikrų vaikystės pergyvenimų nulemtas reagavimo į aplinką būdas ar jausmai neretai pasikartoja ir dabartyje ta pačia forma ir tais pačiais jausmais aplinkiniams lyg jie tebebūtų vaikystėje skausmą, nerimą ar kitokius išgyvenimus sukėlę asmenys. Gydytojas, su kuriuo pacientas bendrauja, nuolat išsakydamas slapčiausias viltis, fantazijas ar intymiausius išgyvenimus, tampa labai svarbus žmogus, nuo kurio imama priklausyti tiek, kad jis net susisieja su paciento pasąmonėje esančiomis tėvų reprezentacijomis, t.y. brendimo periodu fiksuotu tėvų bei santykio ir požiūrio į juos įvaizdžiu. Todėl: "gydytojui ir jaučiami patys stipriausi ir giliausi paciento jausmai, perkėlimo situacijoje atkartojantys jausmus tikriesiems tėvams."
Tačiau net ir atsiradus psichoterapijai, paties gydytojo jausmai iš pradžių laikyti sėkmingo gydymo proceso trukdžiu. S.Freudas pabrėžė, kad "tol, kol galės gydyti kitus, pats gydytojas privalo būti analizuojamas, kad jo jausmai neimtų trukdyti darbui su pacientu ir kad "jo kompleksai neimtų trikdyti suvokimo to, ką jam pasakoja pacientas"

Alfredas Adleris (1870-1937) - vienas žymiausių šiuolaikinės psichologijos pradininkų. Jis gyveno ir dirbo Austrijoje bei JAV. Studijavo mediciną, dirbo bendrosios praktikos ir akių gydytoju, vėliau - psichoterapeutu. Savo mintis dėstė įvairiuose JAV ir Europos universitetuose, parašė daug straipsnių ir knygų. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-24
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis23.06 KB
AutoriusRūta
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teoriju palyginamoji analize Z. Freudas ir A. Adleris [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą