Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinė atsakomybė už žalą atsiradusią dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų

Civilinė atsakomybė už žalą atsiradusią dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įžanga. Civilinės atsakomybės sąlygos. Žalos atlyginimas. Atsakomybė už žalą padarytą ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokurorų ir teismo veiksmais. Išvados.

Ištrauka

Santykius tarp privačių asmenų, kaip ir santykius dėl civilinės atsakomybės taikymo, reguliuoja privatinė teisė. Žalą gali padaryti ne tik privatus asmuo, bet ir kiti teisės subjektai, t.y. viešieji asmenys – valstybė, savivaldybė, jų institucijos bei tarnautojai. Valstybei ir savivaldybei, jų institucijoms ir pareigūnams įgyvendinant numatytas funkcijas gali būti padaryta žala kitiems asmenims. Ji gali būti padaroma dėl asmeniui neteisėtai taikytų sankcijų, dėl netinkamo pareigūnų vykdymo savo pareigų, dėl viešojo asmens priimtų sutartinių įsipareigojimų nevykdymo ir dėl kitokių priežasčių. Kai padaryta žala viešojo asmens veikla (veikimu ar neveikimu), kyla klausimas, ar atsiranda viešojo asmens civilinė atsakomybė už žalą ir kaip ji reglamentuojama.
Šiame darbe apžvelgsiu valstybės civilinės atsakomybės pagrindus ir jos taikymo ypatumus, valstybės atsakomybę už žalą, padarytą neteisėtais valdžios institucijų aktais, valstybės atsakomybę už žalą, padarytą ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtais veiksmais taip pat teisėjo ar teismo neteisėtais veiksmais, nagrinėjant civilinę bylą, savivaldybės atsakomybę už žalą, padarytą neteisėtais savivaldos aktais.

LR Konstitucijos 30 straipsnis numato, kad kiekvienam asmeniui padarytos materialinės ar moralinės žalos atlyginimą numato įstatymas. Šis principas detalizuotas LR CK 6.271, 6.272, 6.273, straipsniuose. Čia įtvirtintos taisyklės, kad piliečiui ar kitam asmeniui atsiradusi žala dėl valstybės valdžios institucijų, savivaldybės valdžios institucijų neteisėtų aktų privalo atlyginti atitinkamai valstybė ar savivaldybė iš atitinkamo biudžeto, nepaisydama konkretaus valstybės tarnautojo, kito valstybės valdžios institucijos ar savivaldybės darbuotojo kaltės.
Taikant bendrąsias deliktinės atsakomybės sąlygas žalos, padarytos valdžios aktais, atlyginimui, didžiausia specifika pasižymi neteisėtumas. Lietuvos civilinės teisės doktrinoje, kaip ir daugelio Europos šalių teisės sistemose, įtvirtintas vadinamasis generalinis deliktas. Jis reiškia, kad bet koks žalos padarymas laikomas neteisėtu ir uždeda pareigą asmeniui, padariusiam žalą, atlyginti žalą, jeigu tik jis neįrodys, kad žala buvo padaryta teisėtu pagrindu. Taikant atsakomybę už žalą, padarytą neteisėtais valdžios aktais, galioja visiškai priešinga taisyklė. Kiekvienas valdžios aktas laikomas teisėtu, tame tarpe ir tas, kuriuo kam nors yra padaryta žala.
Tai aiškinama tuo, kad žala padaroma veiksmais, kurių reguliavimui taikoma ne civilinė teisė, o kitų šakų normos – administracinės, baudžiamosios, baudžiamosios procesinės teisės normos ir kt. Valdžios aktai, kuriais yra padaryta žala piliečiui ar kitam asmeniui, laikomi neteisėtais tada, kai pažeisti specialūs teisės aktai, t. y. tie, kurie numato valdžios institucijų veikimo turinį ir formą.
Specifikos turi tokia civilinės atsakomybės sąlyga kaip priežastinis ryšys. Valdžios įgyvendinimo sferoje žala dažniausiai yra padaroma kaip neatskiriamas rezultatas veikimų (neveikimo) kelių institucijų ar jų pareigūnų. Tai paaiškinama galiojančiais valstybinės valdžios ir valdymo organų sudarymo sistema. Žalą neretai lemia neteisėti konkrečių pareigūnų veiksmai, kurie padaromi nuolaidžiaujant juos turintiems kontroliuoti asmenims ir neužtikrinant reikiamos kontrolės. Visa tai sukuria situaciją, kurioje sunku nustatyti, kurio konkretaus asmens elgesys lėmė žalos padarymą. Tuomet vadovaujamasi tuo, kad žalą sąlygojo neteisėti valstybės institucijų veiksmai ir priežastinis ryšys yra ne tarp konkrečios institucijos ar jos pareigūno neteisėto veikimo, o valstybės organų sistemos netinkamo veikimo ir žalingo rezultato.
Valstybė prisiima sau didesnius įsipareigojimus nepažeisti asmenų interesų, kuriuos, kaip suvereninių galių reiškėja, ji gali reguliuoti. Tai reiškia, kad atskiri interesai gali būti pažeidžiami tik tuomet, kai valstybė (savivaldybė) ras pakankamas aplinkybes pagrįsti, jog to reikia visuomenės interesais, taip pat, kad toks elgimasis leidžiamas pagal įstatymą. Valstybės organų veikla reguliuojant visuomenėje besiklostančius santykius ir interesus turi būti pasverta ir visapusiškai apgalvota. Ji taip pat turi būti išanalizuota ir tuo požiūriu, ar nepažeis kažkokio individo interesų be pakankamo pagrindo. Valstybės (savivaldybės) institucijos naudojasi teisininkų žiniomis ir todėl preziumuojama, jog visais atvejais elgiamasi pagal įstatymus. Tačiau reguliavime visada paliečiami labai daugelio asmenų interesai ir todėl reguliacinėje ar vykdomojoje veikloje kyla pavojus, kad ne visų asmenų interesai bus įvertinti ar į juos pakankamai atsižvelgta. Tačiau, asmeniui, kuris susidūrė su valstybės, savivaldybės institucijų ar pareigūnų, ikiteisminio tyrimų organų ar pareigūnų arba teismo veiksmais gali būti labai sunku įrodinėti institucijų ir pareigūnų kaltę.
Žala, atsiradusi dėl neteisėtų teisėjo ar teismo veiksmų nagrinėjant civilinę bylą, atlyginama valstybės visiškai, jeigu žala atsirado dėl teisėjo ar kito teismo pareigūno kaltės (CK 6.272 str. 2 d.), t. y. bendraisiais pagrindais. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-05
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis13.82 KB
AutoriusArturas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaSocialinių mokslų kolegija
FakultetasKlaipėdos filialas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiline atsakomybe uz zala atsiradusia del valdzios instituciju neteisetu veiksmu [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Socialinių mokslų kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą