Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platonas "Valstybė" (6)

Platonas "Valstybė" (6)

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Valstybės samprata. Gamintojai. Sargybiniai. Valdovai. Teisingumas, auklėjimas. Įvadas. Išvados.

Ištrauka

Viename iš savo garsiausių kūrinių ,,Valstybė" Platonas bando atskleisti jo manymu idealios valstybės ypatumus. Jo kūrinys žinoma ypač artimas graikams, kadangi jis savo kūrinį giliai širdyje norėjo pritaikyti būtent Jiems. Jis būtent tokį valstybės modelį įsivaizdavo savo gimtajame mieste. Tuometiniame imperijų gyvavimo laikotarpyje tai tiesiog būtų neįmanoma įgyvendinti.
Pagrindinis Platono teiginys, kad žmonės turėtų gyventi pagal prigimtį. Todėl jis išskiria tris grupes pagal prigimtinius instinktus. Tarkim žmogus apdovanotas juslinga siela turėtų užsiimti darbais su žeme, amatais; impulsyvią sielą turintis žmogus – kariauti ir žinoma svarbiausia, kai žmogus yra protingas ir išmintingas, tai jam tiesiog lemta valdyti.
Svarbus aspektas – gėrio ir grožio idėjų supratimas. Platonas ypač pabrėžia gėrį, nors jis ir nėra būtis, tačiau daiktams suteikia buvimą ir esmę. Vien ko verta pati gėrio idėja. Norėdamas, kad aplink vyrautų gėris ir teisingumas Platonas kuria idealios valstybės modelį, kuris prilygtų žmogaus sielai, kad kiekvienas jaustų pareigą jai pasitarnauti. Būtent tobulą valstybę apibūdina keturios pagrindinės savybės : išmintis, drąsa, susivaldymas ir teisingumas. Šias dorybes, anot Platono, gali pritaikyti kiekvienas žmogus tik savo srityje, kurioje jis turėtų sugebėjimų ir įgūdžių. Jis teigia, jog nevalia imtis darbo, kurio tu nemoki, o mėgautis tuo ką tu tikrai sugebi. Asmeninius sugebėjimus Platonas laiko tokiais, kad jeigu lavinimas būtų tinkamai apgalvotas ir būtų pakankama kontrolė susiformuotų darni visuomenė. Norint pagerinti žmonių giminę, reikia ugdyti įgimtus polinkius. Tarkim, jei valstybė yra nedarni tai turėtų suteikti savo piliečiams tas galimybes visapusiškai ugdyti savo sugebėjimus, kurie būtini jų poreikiams patenkinti. Jei valstybėje yra problemų, jas galima išspręsti taisant valstybę ir tobulinant individą. Ir čia Platonas išskiria tris klases, kurių pagrindinės funkcijos: patenkinti fizinius poreikius, saugoti valstybę ir ją valdyti. Vienų prigimtinė siela – dirbti, tačiau ne valdyti, kitų valdyti, bet su kažkieno pagalba ir galų gale tie, kurie iš prigimties sutverti eiti aukščiausias valstybės valdumo pareigas. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis10.83 KB
AutoriusAndrius
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus kooperacijos kolegija, VšĮ
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platonas Valstybe (6) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus kooperacijos kolegija, VšĮ
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą