Išplėstinė paieška
 
 
 

Intelektas (3)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Intelekto supratimas. Ar intelektas priklauso nuo kultūros? Kūrybingumas ir intelektas. Intelekto įvertinimas.

Ištrauka

Mintis, kad kiekvienam žmogui būdingi tam tikri bendrieji protiniai gebėjimai (intelektas) ir kad juos galima išmatuoti bei kiekybiškai išreikšti skaičiais (IQ įverčiais), sukėlė labai karštą psichologų ginčą.
Beveik visi intelekto žinovai sutaria, kad intelektas - tai ne koks "daiktas" arba "dalykas". Kai apie kieno nors IQ kalbame taip, tarsi tai būtų pastovus ir objektyviai tikras bruožas, pavyzdžiui, kaip aukštis, darome protavimo klaidą, kuri vadinama sudaiktinimu, o tai reiškia, kad abstrakti, nemedžiaginė sąvoka imama suvokti taip, tarsi ji būtų tikras, konkretus daiktas. Sudaiktinti, vadinasi, sugalvoti sąvoką, ją pavadinti, o paskui save įtikinti, kad toks dalykas iš tikrųjų yra pasaulyje. Kai kas nors pasako: "Jos IQ 120", jie sudaiktina IQ, įsivaizduoja IQ kaip daiktą, kurį žmogus turi - o juk tai tik kartą gautas tam tikro atlikto testo įvertis.
Intelektas yra sąvoka, turinti paaiškinti, kodėl vieni žmonės geriau už kitus atlieka pažintines užduotis. Robertas Sternbergas ir Williamas Salteris vadovėlyje apie žmogaus intelektą (1982, p.3) rašo, kad dauguma specialistų intelektu laiko žmogaus gebėjimą "tikslingai ir adaptyviai elgtis". Intelektinė elgsena rodo gebėjimą prisitaikyti, mokantis iš patirties, sprendžiant problemas ir blaiviai protaujant. Tie, kurie elgiasi protingai, susidoroja su keliamais reikalavimais ir pasiekia savo tikslus.
Nepaisant bendro sutarimo dėl sąvokos, lieka trys ginčytini klausimai. Pirma, ar intelektui turi įtakos asmens kultūra, ar intelektas - tai su kultūra nesusijęs gebėjimas spręsti problemas? Antra, ar intelektas yra vienas bendrasis gebėjimas ar keletas skirtingų gebėjimų? Trečia, ar galime matuoti intelektą kaip smegenų atliekamo informacijos apdorojimo greitį?
Išryškėjo dar ir kitas požiūris į intelektą. Klausiama, jei protas yra susijęs su smegenų veikla, ar nebūtų galima atskleisti intelekto skirtumų atskleidžiant tam tikrus išmatuojamus smegenų veiklos skirtumus. Ar žmonių, skirtingai atliekančių intelekto testus, rezultatų nebūtų galima sieti su jų pagrindiniais gebėjimais apdoroti informaciją? ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-18
DalykasKognityvinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Kognityvinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis18.11 KB
Autoriusona
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Intelektas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą