Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Psichologijos šakos

Psichologijos šakos

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Psichologijos terminas. Fundamentaliosios šakos. Taikomosios psichologijos mokslo šakos. Kas būdinga psichologijos mokslui. Psichologijos raidos apžvalga. Psichologijos raida Lietuvoje. Psichologijos kryptys. Struktūralizmas. Funkcionalizmas. Biheviorizmas. Geštaltpsichologija. Psichoanalizė. Kognityvinė psichologija. Humanistinė psichologija.

Ištrauka

Psichologijos terminas kilęs iš graikų kalbos žodžių – psiche ir logos jungimo. Žodis psiche reiškia sielą, o logos – žodį, mokslą. Taigi psichologija yra mokslas apie sielą. Psichologijos pavadinimas pradėtas vartoti XVIII amžiuje.
Psichologija yra mokslas, tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Psichologija tiria žmogaus ir gyvūnų vidaus procesus, reiškinius ir jų išorines apraiškas, užtikrinančius organizmo egzistavimą ir raidą, prisitaikant prie tikrovės, tai yra fizinės ir socialinės aplinkos sąlygų, keičiant tą aplinką ir savo elgesį. Tai apima paveldėtus, įgimtus ir įgytus veiksnius, lemiančius pažinimo procesus, emocijas ir jausmus, vidinio ir išorinio elgesio formavimo mechanizmus. Psichologija apima įvairias žmonių psichinio gyvenimo sritis, todėl skirstoma į atskiras šakas. Pačios psichologijos šakos tarpusavyje skiriasi tyrimo objektais, metodais ir rezultatų pritaikymo sferomis. Psichologijos šakas galime suskirstyti į dvi dideles grupes. Tai fundamentaliosios arba pamatinės šakos ir taikomosios šakos.
Fundamentaliosios šakos :
1. Bendroji psichologija – tiria bendruosius dėsningumus, nagrinėja pagrindinius tyrimo metodus, sąvokas ir terminus, tyrimų perspektyvą.
2. Socialinė psichologija – tai mokslas apie įvairaus dydžio žmonių grupių funkcionavimo ypatumus.
3. Raidos psichologija – tiria žmogaus psichikos dinamiką įvairiais amžiaus tarpsniais.
4. Zoopsichologija – nagrinėja gyvūnų psichikos reiškinius.
5. Medicininė psichologija – nagrinėja įvairių susirgimų psichologinius aspektus.
6. Patopsichologija – žmogaus psichikos sutrikimai.
Taikomoji psichologija, kurios tikslas – aiškinti žmogaus psichikos dėsningumus atskirose veiklos rūšyse ir pateikti konkrečias rekomendacijas.
1. Kiekvienas mokslas siekia kaupti, analizuoti ir klasifikuoti faktus. Psichologija, kaip savarankiškas mokslas, remiasi emperiniu tyrinėjimu. Emperiniai faktai – tai elgsena, kuri gali būti tyrėjo užfiksuota. Galime išskirti šios elgsenos lygius:
a) fiziologinės reakcijos (pulsas, nerviniai impulsai, kraujospūdis, kvėpavimo dažnis) ;
b) motorika arba judesiai;
c) kalbinės reakcijos.
Gali būti fiksuojami ir elgsenos rezultatai.
2. Mokslas siekia ne tik aprašyti, surinkti faktus, bet ir juos paaiškinti. Norint kažką suklasifikuoti, reikalingi dėsniai, kurie nusako būtinus, esminius ir pasikartojančius faktus. Psichologija tap pat turi tikslą ieškoti dėsningumų, keldama mokslines hipotezes ir jas tikrindama.
3. Kiekvienas mokslas turi teorijas. Teorija – tai apibendrinantys teiginiai, kurie leidžia aiškinti faktus, numatyti būsimų faktų pasirodymą bei interpretuoti naujus faktus.
4. Psichologija turi savo mokslinius metodus, tai yra būdus, kuriais yra renkami ją dominantys faktai.
5. Kiekvienas mokslas turi specialius terminus – žodžius, kurie turi tikslą, apibrėžtą mokslinę reikšmę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-12-09
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis20.17 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaAlytaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word PSIHOLOGIJOS SAKOS [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Alytaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą