Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Motyvai. Motyvų samprata ir hierarchija A. Maslou teorijoje

Motyvai. Motyvų samprata ir hierarchija A. Maslou teorijoje

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Motyvų esmė ir funkcijos. Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti motyvai. Motyvų kova ir kaita. Motyvacija. Išmokimo įtaka motyvacijai. Poreikių sąveika. Abraham Maslow poreikių teorija. Poreikiai, kaip veiksniai, motyvuojantys žmogaus elgesį. A. Maslow poreikių piramidė. Skirtumas tarp aukštesniųjų ir žemesniųjų poreikių.

Ištrauka

Veiklos priežastys, susijusios su objektyvių poreikių patenkinimu, vadinamos motyvais.
Paprastai motyvu tampa įsisąmonintas poreikis. Žmogus, pajutęs kokį trūkumą ir įtampą, visu pirma stengiasi suprasti, kas ją sukelia ir ieško būdų tai pašalinti. Įsisąmoninus įtampą sukėlusias priežastis ir suradus objektą, kuris padės ją pašalint, šis poreikis tampa veiklos motyvu, skatina pradėti aktyviai veikti. Taigi poreikis perauga į motyvą, kai žmogaus aplinka veiklos objektą padėsiantį šį poreikį patenkinti.
Motyvu gali tapti ir mūsų interesai, įsitikinimai, vertybės, gyvenimo tikslai. Kai kada veiklą skatinančių motyvų funkcijas gali atlikti ir emocijos, pavyzdžiui, aistra. Ši intensyvi ilgalaikė emocija daro žmogų aktyvų ir skatina jį atkakliai siekti tikslo. Mūsų veiklai daro įtaką noras elgtis pagal papročius, galvoti pagal visuotinai priimtą štampą. Kokio nors elgesio paskata gali būti susijusi ir su sekimu mada, noru pritapti prie kitų žmonių, prie savo grupės ir pan.
Žmogaus gyvenime motyvai atlieka kelias funkcijas. Pirmiausia šie motyvai skatina žmogaus elgesį ir jį nukreipia. Be to, motyvai padeda pajusti savo veiklos prasmę, dalyvauja ją kontroliuojant ir keičiant.
Priklausomai nuo to, kokių motyvų skatinamas žmogus ką nors veikia, jam tos veiklos procesas arba jos rezultatai gali kelti pasitenkinimą arba, priešingai, nusivylimą. Jei žmogus dirba kokį nors darbą nejausdamas malonumo, pasitenkinimo, galima manyti motyvaciją šiai veiklai esant nepakankamą.
Jei veikla nėra asmenybei reikšminga, t.y. neteikia pasitenkinimo, atsiranda noras ją keisti, kyla motyvacija ieškoti naujų veiklos krypčių. Tuomet kinta motyvai, kartu keisdami žmogaus veiklos pobūdį konkrečioje situacijoje.

Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti motyvai

Įsisąmoninti motyvai yra tada, kai žmogus supranta, kas skatina veikti, koks yra jo poreikių turinys. Šiuos motyvus išreiškia interesai, įsitikinimai, siekiai.
Neįsisąmoninti motyvai yra tada, kai žmogus nesupranta, kas jį skatina veiklai, kokia yra tikroji jo elgsenos priežastis. Tai mūsų potraukiai, nuostatos. Dažnai žmogus, neįsisąmonindamas tikrųjų veiklos motyvų, bando racionaliai paaiškinti savo veiklos priežastis.
To paties aiškinimosi mechanizmo gali būti griebiamasi ir sąmoningai, norint užmaskuoti tikruosius veiksmo motyvus, kurie gali būti nepriimtini ar nesuprantami kitiems. Tada žmogus sąmoningai ,,kuria" elgesio priežastis, kurios galėtų pateisinti jo elgesį aplinkinių akyse. Tokio elgesio motyvų iškreipimo, netikrų priežasčių dažniausiai griebiamasi situacijose, kai žmogus yra kuo nors kaltinamas, kai jam gresia bausmė. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-10-13
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis27.41 KB
AutoriusIndre
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasOna Gylytė
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Motyvai. Motyvu samprata ir hierarchija A. Maslou teorijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Ona Gylytė
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą