Išplėstinė paieška
 
 
 

Motyvacija (9)

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Motyvacija. Motyvacijos apibrėžimas. Poreikių teorijos (apie motyvaciją). Maslow hierarchija. Herzberg dviejų faktorių teorija. McClelland pasiekimų motyvacijos teorija. Teisingumo teorija. Galimybių teorija. Galimybių teorijos įvertinimas. Bihevioristinis požiūris į motyvaciją. Pastiprinimo teorijos įvertinimas. Vidinė (intrinsic – vidinis, tikras, esminis) motyvacija. Vidinės motyvacijos teorijos įvertinimas. Uždavinių kėlimo (reguliavimo) teorija. Motyvacijos teorijų įvertinimas.

Ištrauka

Motyvacijos apibrėžimas

Organizacinėje psichologijoje motyvacija apibrėžiama kaip jėga, verčianti veikti. Psichologinės motyvacijos studijos bando rasti atsakymą į klausimą, kodėl žmonės elgiasi taip, kaip elgiasi. Apie tai galima spręsti iš žmonių elgesio ir pasakojimų (self-report). Motyvacija turi psichologinį ir biologinį pagrindą.
Daugelio mokslinių tyrimų tikslų yra nustatyti motyvacijos šaltinius, o darbdavius paprastai domina tai, kas gerina (improves) elgesį ir didina produktyvumą. Kitas problematiškas aspektas yra tai, kad dauguma motyvacijos teorijų orientuojasi į darbuotojo vidinius procesus, bet galima ir kita orientacija. Galima keisti darbo pobūdį, pvz. darbuotojo motyvaciją galim kelti, užduotis darant patrauklesnėmis, nepriklausomomis nuo motyvacijos lygio.

I. Poreikių teorijos (apie motyvaciją)

Čia motyvacijos gerai atlikti savo darbą skirtumai grindžiami poreikių skirtumais, kurie priklauso nuo patirties. Anot šių teorijų, motyvacija turi psichodinaminį pagrindą – individualius motyvus, susiformavusius vaikystėje ir dažnai neįsisąmonintus.

1. Maslow hierarchija

Pagal Maslow (1954), motyvacija turi hierarchinę struktūrą. Autorius pateikia poreikių piramidę, susidedančią iš 5 lygių:
1. Fiziologiniai poreikiai (alkis, troškulys, miegas, seksas)
2. Saugumo poreikiai (apsisaugojimas nuo pavojaus, netekties)
3. Socialiniai poreikiai (ryšiai su kitais, priklausymas grupei, draugystė, prisirišimas)
4. Pagarbos poreikiai (savigarba, kitų žmonių pagarba)
5. Saviaktualizacijos poreikis (tobulėjimas, kūrybiškumas, savęs raiška).
Maslow teigia, kad, nepatenkinus žemesnio lygio poreikių, netenkinami aukštesnių lygių poreikiai. Remiantis šiuo modeliu, galima teigti, kad, norint jog darbuotojo darbas pasiektų didžiausią našumą, reikia pirmiausiai pasirūpinti, kad būtų patenkinti žemesniųjų lygių poreikiai (užtikrinti pakankamo dydžio atlyginimą, kad galėtų išlaikyti save ir savo šeimą, pasirūpinti saugumu ir gerais tarpusavio santykiais darbe).
Alderfer (1972) sutrumpino Maslow hierarchinį modelį ir išskyrė tris poreikių grupes: gyvybę palaikančius (existence) poreikius, ryšių (relatedness) ir augimo (growth).
Maslow teorijos trūkumai:
1. Sunku nustatyti, kuriame lygyje darbuotojas funkcionuoja.
2. Įrodymų, kad tokie poreikių lygiai egzistuoja, trūkumas.
3. Prielaida, kad šis modelis yra universalus visoms kultūroms.

2. Herzberg dviejų faktorių teorija
Pagrindiniai teorijos teiginiai: žmones dirbti motyvuoja dviejų tipų faktoriai:
Higienos (hygiene) faktoriai šia suprantami kaip su darbo aplinka susiję faktoriai. Tipiškai jiems priskiriama kompanijos politika bei administravimas, darbuotojų supervizijos, tarpasmeniniai santykiai kolektyve, darbo sąlygos, darbuotojo statusas, saugumas.
Motivatoriai (motivators) – tai galimybės profesiniam tobulėjimui, paaukštinimai pareigose, pasitenkinimo savo darbu pajautimas. Jie susiję su pašiu darbu, darbinės veiklos atlikimu bei jos vertinimu, o ne su išorinėmis darbo sąlygomis.

Jei darbdavys nesukuria pakankamai gerų darbo sąlygų, t.y. netenkinami pirmieji faktoriai, darbuotojai linkę skųstis ir yra nepatenkinti , tačiau vien aplinkos faktorių tenkinimo nepakanka. Lyginant su aplinkos faktoriais, šioje teorijoje motyvatoriai suprantami kaip lemiantys.
Kritika:
Nėra tyrimų, patvirtinančių teorinius teiginius.
Darbdaviams problematiška nustatyti kokie higieniniai faktoriai bei motyvatoriai reikšmingi darbuotojui dėl kiekvieno darbuotojo individualumo, o ir nustačius faktorius sunku sukurti sistemą kaip tas žinias panaudoti.

3. McClelland pasiekimų motyvacijos teorija
McCelland išvystė šią teoriją civilizacijų iškilimams bei nuopoliams paaiškinti, tačiau vėliau ji buvo sėkmingai pritaikyta darbo motyvacijai aiškinti ir susilaukė nemažo populiarumo.
Teorija teigia, kad individo santykį su atliekamu darbu nulemia pasiekimų poreikis. Jis yra įgyjamas gyvenimo eigoje ir pasireiškia kaip nepasitenkinimas to, kas pasiekta, nuolat siekiant geresnio, įdomesnio, įvairesnio. Šį poreikį turintys asmenys siekia asmeninio tobulėjimo, mėgsta dirbti vieni bet nori gauti grįžtamąjį ryšį savo darbo atžvilgiu. Pasiekimų poreikis, skirtingai nuo daugelio kitų poreikių, gali būti išugdomas. Tam skiriamos programos, kurių dalyviai gali įvertinti turimą pasiekimų poreikio aktualumo lygį, nusistatyti ką dar galėtų pasiekti ir suplanuoti kaip tai darys.
Tyrinėjant pasiekimų poreikį buvo pastebėta, kad kai kuriems darbuotojams svarbesnis yra susietumo poreikis. Jie labiau mėgsta dirbti grupėse, vertina socialinius santykius, pats darymo procesas jiems svarbesnis nei produktas.
Vėlesni tyrimai parodė galios poreikio svarbą. Galios poreikis yra svarbiausias veiksnys, nulemiantis individo gebėjimą vadovauti bei užimti vadovaujamas pozicijas. Kaip parodė McCelland tyrimai, sėkmingiausi vadybininkai yra tie, kurių dalios poreikis nugali poreikį patikti žmonėms ir kurių galios poreikis nukreiptas į organizacijos tikslus. Kai kurie kiti tyrimai tai ginčija. Pvz. Stahl nustatė, kad vadovui būtinas netik galios poreikis, bet ir pasiekimų poreikis.
Kritika:
Nesutinkama su tuo, kad vadovui svarbiauias galios poreikis (Stahl tyrimai).
Savo tyrimuose McClelland naudojo projekcinius testus sukurtus pasiekimų, susietumo bei galios poreikių matavimui. Kyla klausimų kaip patikrinti šių testų validumą.
Pasiekimų, susietumo bei galios poreikia nėra vieninteliai motyvacijos šaltinia. Tyriamiai parodė, kad užduoties motyvacija taip pat atlieka svarbų vaidmenį. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-18
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai0
Dydis26.82 KB
AutoriusAsta
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVytauto Didžiojo Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Motyvacija (9) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vytauto Didžiojo Universitetas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą