Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Raidos psichologija>Ikimokyklinio amžiaus vaikų pažintinių gebėjimų raida

Ikimokyklinio amžiaus vaikų pažintinių gebėjimų raida

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Ikimokyklinio amžiaus vaikų pažintinių gebėjimų raida. Veiksmų su daiktais ir žaidimo raida. Suvokimo raida. Mąstymo raida. Vaiko kalba ir kalbėjimas. Regimojo suvokimo sutrikimų turintis vaikas. Audiovizualinių sutrikimų turintis vaikas. Atminties sutrikimų turintis vaikas. Išvados.

Ištrauka

Ankstyvojoje vaikystėje vaiką supančio pasaulio ribos nuolat plečiasi. Iš pradžių vaikas gyvena namie ir tarp šeimos narių, bet pamažu jo patirtis didėja. Ir suaugusieji, ir vienmečiai didžiausią įtaką vaikui daro per veiklą. Organizuodami vaikų veiklą, suaugusieji duoda patarimų, nurodymų dėl žaidimų, piešinių siužetų, paaiškina vaikams vaizduojamų žmonių tarpusavio santykius ir veiksmus, kelia tam tikrus reikalavimus pačių vaikų veiksmams ir poelgiams, vertina juos, padeda išspręsti veikloje kylančius sunkumus ir konfliktus. Tik bendrai veikdami vaikai susivienija ir užmezga tarpusavio santykius, sudarančius vaikų visuomenės pagrindus ir padedančius ugdyti jos narių asmenybę (Muchina, 1988).
Psichologai nėra vienos nuomonės, apibūdindami žaidimą, nes jis palaiko tiek daug įvairiausių vaiko veiklos sričių, reiškiasi įvairiomis situacijomis ir kt. Tačiau žaidimo svarba vaiko raidai neabejojama. Tiek Freudas, tiek Piaget pripažino, kad vaikui žaidimas yra labai svarbus. Žaidimo sąlygos leidžia vaikui laisvai eksperimentuoti. Realiame gyvenime tai pavojinga, o fantazuojant neužpuls įsivaizduojamas liūtas ir nesudraskys jaunojo dresuotojo. Taigi žaidimas yra tyrinėjimas, kur vaikas gali laisvai veikti, jam suaugusieji nekelia reikalavimų, ir tokia veikla stimuliuoja vaiko tolesnę intelekto raidą (Žukauskienė, 1996).
Tad patyrimas, įgytas žaidžiant kartu su kaimynų vaikais ar darželio draugais, padeda įgyti daug naujų įgūdžių. Dėl tokios patirties vaikas išmoksta bendrauti su kitais ir veikti nepriklausomai nuo kitų.

Per pirmuosius gyvenimo metus vaikas ne tik išmoksta judėti erdvėje (šliaužti, ropoti, vaikščioti), bet ir atlikti nesudėtingus veiksmus su daiktais (sugriebti ir laikyti daiktą ar žaislą, mojuoti, mesti, belsti). Visi šie judesiai ir veiksmai turi didelę įtaką psichiniam vaiko vystymuisi. Be to, jie rodo vaiko psichinės raidos lygį.
Žaidimo ištakos, kaip teigia specialistai (Kaffemanienė, Burneckienė, 2001), yra ankstyvojoje vaikystėje.
Raidos psichologų teigimu (Gučas, 1990; Žukauskienė, 2001) vaiko domėjimasis daiktais atsiranda apie ketvirtą savaitę. Jo dėmesį patraukia daikto spalva, todėl jis koncentruoja žvilgsnį į jį, pratinasi sekti judantį daiktą. Griebimas susiformuoja kur kas vėliau, nei atsiranda domėjimasis daiktais (Gučas, 1990). Kreig (Крайг, 2000) teigia, kad jau 4-5 mėnesių kūdikis siekia daiktų, bando juos sugauti ir laikyti Tačiau ir šiuo amžiaus tarpsniu griebimas dar nėra tobulas, nes daikto siekianti ranka juda ne tiesiai, o lanku, nuslysdama nuo reikiamos krypties. Pirmųjų gyvenimo metų antrąjį pusmetį griebimas tobulėja - ranka tiksliau juda prie daikto, daiktą stengiamasi laikyti ne suspaustą delne, o pirštais. Daikto griebimas ir laikymas pirštais formuojasi 7-8 mėnesį ir tobulėja iki pirmųjų metų pabaigos. Pirštų išsidėstymas laikant daiktą vis labiau priklauso nuo daikto formos: sviedinį ima išskėstais pirštais, laikant kaladėlę, pirštai išsidėsto ant briaunų. Susiformavus griebimo veiksmams atsiranda veiklos su daiktais perspektyva (Крайг, 2000). ...

Rašto darbo duomenys
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis50.14 KB
AutoriusVitalijus
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2010 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasDoc. A. Bagdonas
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasMedicinos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ikimokyklinio amziaus vaiku pazintiniu gebejimu raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 22 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Doc. A. Bagdonas
  • 2010 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+2
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą