Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Europos Sąjungos (ES) parama žemės ūkiui

Europos Sąjungos (ES) parama žemės ūkiui

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627282930313233343536
Aprašymas

Įžanga. ES (Europos Sąjungos) žemės ūkis ir kaimo plėtra ES bendroji žemės ūkio politika. ES (Europos Sąjungos) kaimo plėtros politika. Bendrosios žemės ūkio politikos patikra. Ūkininkų vizijos dėl ūkio politikos ateities. Paramos ūkiams prioritetiniai veiksniai. Tiesioginių išmokų schemos supaprastinimas ir stebėsena. Bendrosios išmokos schemos supaprastinimas. Kompleksinio paramos susiejimo masto vertinimas. Iš dalies susieta parama. Tiesioginių išmokų dydžio viršutinės ir apatinės ribos nustatymas. Naujų galimybių išnaudojimas. Rinkos intervencijos ir pasiūlos kontrolės vaidmuo. Intervencinis grūdų supirkimas. Privalomas žemės atidėjimas: pasiūlos valdymo panaikinimas, aplinkosauginės naudos stiprinimas. Nauji iššūkiai. Rizikos valdymas. Klimato kaita, bioenergija, vandentvarka ir biologinė įvairovė. Antrojo ramsčio stiprinimas. Paramos ūkių plėtrai įgyvendinimo priemonės. Laipsniškas pieno kvotų panaikinimas. Paramos atsiejimas. Cukraus reforma. Parama sektoriams, kuriuose susiduriama su konkrečiais sunkumais. Kitos priemonės. Išvados.

Ištrauka

Žemės ūkis ir miškininkystė yra pagrindiniai žemės naudotojai, kurie vaidina lemiamą vaidmenį tvarkant gamtinius išteklius kaimo vietovėse ir formuojant agrarinį kraštovaizdį. Žemės ūkis įneša vertingą indėlį į socialinę bei ekonominę kaimo vietovių plėtrą ir padeda iki galo realizuoti jų augimo potencialą. Europos piliečiai yra labai prisirišę prie kraštovaizdžio įvairovės, kurią sukuria labai skirtingos Europos Sąjungos (toliau – ES) žemės ūkio struktūros ir įvairūs ūkininkavimo būdai. Jų išsaugojimas – tai investavimas į ateitį, naujų užimtumo galimybių kūrimas ir kaimo diversifikavimo skatinimas.
Žemės ūkis akivaizdžiai neša svarų indėlį į Europos Sąjungos klestėjimą. Žemės ūkio ir maisto produktų sektoriui (įskaitant gėrimus) tenka 14,7 % visos ES apdirbamosios pramonės apimties, jo sukuriamos produkcijos vertė – 792 milijardai eurų. Tai trečias pagal dydį Europos darbdavys ir antras pagal dydį pasaulyje maisto produktų eksportuotojas. Prie tokių rezultatų reikšmingai prisideda ir ES Bendroji žemės ūkio politika, kurios svarbiausias tikslas - padidinti žemės ūkio konkurencingumą, mažinant palaikomąsias kainas ir ūkininkams tai kompensuojant tiesioginių paramos išmokų įvedimu.
ES Bendroji žemės ūkio politika nuolatos reformuojama. Lemiamu žingsniu tapo 2003– 2004 m. reforma, kai tiesioginė parama buvo atsieta nuo gamybos apimčių ir Bendroji žemės ūkio politika pertvarkyta atsižvelgiant į vartotojų interesus. Tokia reforma buvo svarbiausias žingsnis link didesnio dėmesio kreipimo kaimo ir ūkių plėtros paramai bei su ja susijusiems uždaviniams spręst. Todėl šio darbo tikslas ir yra aptartis ES Bendrąją žemės ūkio politiką ūkių plėtros kontekste, siekiant atsakyti į šiuos uždavinius:
1. Kaip yra suvokiama Bendroji žemės ūkio politika ir kokia yra jos reikšmė ūkių plėtrai
2. Kokios yra Europos Sąjungos gairės įgyvendinant kaimo plėtros politiką?
3. Kokių priemonių Europos Sąjunga ketina imtis ar jau ėmėsi siekdama savo tikslų?
Siekiant darbo tikslų naudojami sisteminis, lyginamasis, analitinis, istorinis bei gramatinis metodai.
Literatūros apžvalga. Norint atsakyti į išsikeltus uždavinius, buvo naudojamasi įvairia literatūra. Atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie Europos Sąjungos įgyvendinamą politiką, daugiausiai dėmesio buvo skiriama ES dokumentams bei straipsniams.
Pavyzdžiui, rašant apie Bendrąją žemės ūkio politiką buvo remiamasi Europos Komisijos straipsniu Agriculture and Rural development, kuriame pristatoma Europos Sąjungos vidaus žemės ūkio ir kaimo plėtros politika, jos raida, strateginės gairės ir tolimesnės plėtros politika, pateikiami sėkmingai įgyvendintų žemės ūkio ir kaimo plėtros projektų pavyzdžiai. Analizę apie BŽŪP taip pat papildė ir kiti dokumentai, o taip pat atskiras šios politikos sritis (pavyzdžiui, pieno ar cukraus) analizavę straipsniai.
Be galo svarbus yra Komisijos komunikatas Tarybai ir Europos Parlamentui "Pasiruošimas BŽŪP reformos patikrinimui", kuris pradėjo gilias, plačias ir visapusiškas diskusijas dėl BŽŪP reformos patikros. Šiame Komunikate bandoma atsakyti į tris pagrindinius klausimus: kaip užtikrinti, kad bendrosios išmokos schema taptų dar efektyvesnė, našesnė ir paprastesnė? kaip padaryti, kad paramos rinkai priemonės, iš pradžių skirtos šešių valstybių narių bendrijai, išliktų šiuolaikiškos vis globalėjančiame pasaulyje ir 27 valstybių narių Europos Sąjungoje? Ir kaip įveikti naujus uždavinius – nuo klimato kaitos iki augančio biodegalų sektoriaus bei vandens taupymo?
Greta šio Komunikato paminėtina ir oficiali Lietuvos pozicija dėl BŽŪP reformos patikros, atsispindinti Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos parengtoje medžiagoje. Pagal šia medžiagą galima matyti, jog Lietuva yra tos nuomonės, kad visi reformos procesai turi vykti nuosekliai ir palaipsniui, vengiant staigių pasikeitimų. BŽŪP ir toliau turi išlikti bendrąja politika, o priimant sprendimus dėl reformų būtina atsižvelgti ir į skirtingas išeitines pozicijas tarp senųjų ir naujųjų šalių narių bei vis dar besiskiriantį išsivystymo ir gamybos efektyvumo lygį.
Kartu su oficialiomis institucijų pozicijomis buvo analizuojamos ir kitos šalies – ūkininkų nuomonės. Pavyzdžiui, šiam darbui buvo labai naudinga Europos ūkininkių asociacijos Copa & Cogeca pateikta ateities vizija dėl Europos žemės ūkio politikos bei pasiūlymai jai pagerinti. Darbe buvo remiamasi ir kita, čia nepaminėta medžiaga. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo kursinis darbas
KategorijaViešasis administravimas
TipasKursiniai darbai
Apimtis35 puslapiai 
Literatūros šaltiniai27 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis77.34 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasPlečkaitis
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Europos Sajungos (ES) parama zemes ukiui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 35 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • Plečkaitis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą