Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>M. Vėberio (Max Weber) idealusis biurokratijos tipas

M. Vėberio (Max Weber) idealusis biurokratijos tipas

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

M. Weber idealusis biurokratijos tipas: Pranašumai ir trūkumai. Įvadas. Darbo tikslas: Atskleisti biurokratijos mechanizmo privalumus ir trūkumus. Biurokratijos charakteristika. M. Vėberio (Max Weber) idealusis biurokratijos tipas. Biurokratijos pranašumai. Biurokratijos trūkumai. Išvados.

Ištrauka

"Biurokratija – valstybės ar kitos socialinės organizacijos valdymo sistema su įtakingų valdininkų aparatu, kuris yra beveik nepriklausomas nuo organizacijos narių daugumos valios." Tokį biurokratijos apibrėžimą galima rasti tarptautinių žodžių žodyne. Šiai organizacinei struktūrai būdingos formalizuotos procedūros, atsakomybės pasiskirstymas, hierarchija ir neasmeniniai santykiai. Biurokratija taip pat yra būdinga ir daugeliui verslo ir visuomeninių organizacijų. Todėl nenuostabu, kad biurokratija domisi daugybė pasaulio mokslininkų: sociologų, politologų, viešojo administravimo specialistų.
Biurokratijos principus ir pageidaujamas valdininkų – biurokratų savybes XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje aptarė vokiečių sociologas Max‘as Wėber‘is. Ašinis M.Wėber‘io biurokratijos teorijos elementas – idealusis biurokratijos tipas. Šiame darbe bandysiu trumpai pristatyti šį idealųjį biurokratijos tipą, taip pat biurokratijos sąvokos prasmę, pagrindinius biurokratijos bruožus, pranašumus ir trūkumus.
Darbui rašyti pagrinde buvo remtasi šiais literatūros šaltiniais: R.B. Denhardt‘o "Viešųjų organizacijų teorijos", S. Pivoro "Viešojo administravimo teorijos: paskaitų konspektai", A. Raipos "Sprendimų priėmimo teorijos. Biurokratijos vieta ir vaidmuo demokratiškai įgyvendinant sprendimus. Viešasis administravimas."

Darbo objektas: Biurokratija, idealusis M.Wėber‘io biurokratijos tipas.
Darbo problema: Biurokratijos pranašumai ir trūkumai.
Darbo tikslas: Atskleisti biurokratijos mechanizmo privalumus ir trūkumus.
Darbo uždaviniai: Remiantis atitinkamais literatūros šaltiniais aprašyti M.Weber‘io idealųjį biurokratijos tipą, rasti jo privalumus ir trūkumus, taip pat pateikti šiuolaikinį požiūrį į biurokratiją kaip valdymo formą.


"Biurokratija – vėlyvasis modernios politinės struktūros žiedas. Ji tyliai ir nenumaldomai augo šešėlyje – retai pastebima, mažai tyrinėta. Jos gyvybės syvai – ne ideologija ar teisėtumas, o patogumas ir būtinybė: jos nemyli ir negerbia, tačiau ją toleruoja ir nuo jos priklauso" . Taip biurokratiją apibūdino Samuelis Krislovas. S.Krislovo biurokratijos apibūdinime aiškiai matomas neigiamas biurokratijos vertinimas.
Terminas "biurokratija" yra apibrėžiamas įvairiai.
"Vienas iš autorių, įvardinęs biurokratiją kaip biurų valdžią yra Vincentas de Gurnė (de Gourney). Šį terminą išpopuliarino rašytojas H.de Balzakas 1837 m. išleistame romane valdininkai (arba biurokratai). Čia jis, pavyzdžiui sakė, kad egzistuoja tik viena gigantiška pigmėjų valdoma mašina. Tai – valstybė, o pigmėjai – biurokratai" .
Organizacijų teorijos srityje dirbantys mokslininkai išskiria keletą biurokratijos sąvokos reikšmių:
"Pirma – geriausiai semantinę kilmę atspindinti reikšmė: biurokratija kaip valdžios sistema, kurioje dominuoja tarnautojai. Biurokratijos kaip tarnautojų valdžios konceptualizacija yra gana dažna.
Antra – "biurokratijos" sąvokos interpretacijų grupė laiko tai kaip elgesio būdą. Tai susiję su elgesiu, kuris grindžiamas bendrų taisyklių taikymu. Ši interpretacija dažna kasdienėje praktikoje. <...>.
Trečia – biurokratijos sampratos traktavimo galimybė gali būti "efektyvumas" ir "neefektyvumas". Iki septintojo dešimtmečio buvo paplitęs M. Weberio interpretavimas, jog biurokratinei sistemai, jos formalių taisyklių tobulinimui suteikiama didelė galia, ypač kai siekiama didesnio efektyvumo atliekant organizacijų uždavinius. Dabar daugelis analitikų gana rezervuotai žiūri į efektyvumo ir biurokratijos ryšį. Vis dėlto ir šiuo metu galima rasti tokių pavyzdžių, kai organizacijos laikomos efektyviomis dėl to, kad jos yra biurokratinės (pvz. sovietinė biurokratija, kuri gana ilgai administravo planų "efektyvų" įgyvendinimą). Ir visgi biurokratija dažnai sudaro neefektyvumo įvaizdį – "ji tarsi tarnautojų liga, kuri gali būti apgydoma, bet ne tiek, kad visiškai pagytum". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2009-04-15
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai9 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis27.07 KB
AutoriusAnabelle
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2008 m
Klasė/kursas3
Mokytojas/DėstytojasM. Dūda
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word M. Veberio (Max Weber) idealusis biurokratijos tipas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • M. Dūda
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą