Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Informatika>Informacija ir informacinė visuomenė>Žinių bazės. Žinių bazėmis grįstos sistemos

Žinių bazės. Žinių bazėmis grįstos sistemos

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Žinių bazės. Žinių bazių galimybės. Žiniomis pagrįstų sistemų apžvalga. Žinių bazėmis pagrįstos sistemos. Algoritminiai skaičiavimo metodai. Paieška probleminėje srityje. Paieška į gylį. Kryptinga paieška į gylį. Paieška į plotį. Kryptinga paieška į plotį. Ekspertizė ir euristinės žinios. Žinių sistemų savybės. Praeityje veikusios ir šiuo metu veikiančios ir taikomos ekspertinės sistemos.

Ištrauka

Dirbtinio intelekto tyrinėtojai 1970-ųjų metų pradžioje pripažino, kad pagrindiniai problemų sprendimo metodai ir paieškos sprendimo būdai, vystyti per pastaruosius dešimt metų, yra nepakankami spręsti sudėtingoms problemoms. Jie suprato, kad reikalingos specifinės žinios apie konkrečias taikymo sritis. Šis pripažinimas leido vystyti žinių bazėmis pagrįstas (ekspertines) sistemas. Nuo to laiko žinių bazėmis pagrįstų sistemų technologija yra dominuojanti tema dirbtinio intelekto techninėje literatūroje.
Žinių bazės atsiradimas turėjo didelį poveikį vyriausybinėms ir industrinėms organizacijoms. Šios technologijos plačiai naudojamos buhalterinių skaičiavimų inžinieriniame projektavime ir medicinos diagnostikoje. Vartojamos paprastos žinių bazėmis paremtos sistemos: AUDITOR, kuri padeda įvertinti profesionaliam auditoriui kliento potencialius trūkumus paskolose (Dungan,1983); I&W, kuri padeda intelektualiam analitikui prognozuoti, kur ir kada vyks sekantis ginkluotas konfliktas (Kiremidjian,1983); XCON, vartojama VAX konfiguracijos kompiuteriuose, kuriuos gamina ir naudoja Digital Equipment Corporation (DEC) (McDermont, 1982). Sistemos yra instaliuojamos personaliniuose kompiuteriuose, specializuotose darbo stotyse, mini- ir superkompiuteriuose
Žinių bazės
Žinių bazės – tai žinių aibės, susietos su vieną ar kita pažinimo sritimi. Dažniausiai tai praktiškai patvirtintas rezultatas apie pasaulį ar jo reiškinius, žmonijos sukaupti faktai, nustatyti principai, kiti pažinimo subjektai. Todėl skirtingai nuo duomenų bazių, žinių bazėse pateikiami duomenys, esantys dokumentuose, o ne tokie objektai kaip knygos, straipsniai, dokumentai. Visi šie duomenys sudaro žinių visumą, charakterizuojančią pažinimo subjektus.
Pažinimo elementai, veikiant konceptualiems ryšiams, apjungiami ir sudaro žinų bazes.
Tiriami ryšiai konceptualūs, jei:
1. Yra bendrumas (dviejų elementų ryšys pagal jų charakteristikų turinį).
2. Išlaikomas santykinis principas (santykis tarp visumos ir jos dalies).
3. Išlaikomas tarpusavio ryšio principas (egzistuoja tarpusavio ryšys tarp elementų).
4. Veikia priešpastatymo principas (kai bazėje yra teigiamos ir neigiamos charakteristikos).
Žinių bazės naudojamos ne tik priimant sprendimus, bet ir sprendžiant dirbtinio intelekto problemas ir uždavinius.
Žinių bazių galimybės
Ekspertinėms sistemoms dažniausiai naudojamos dvi žinių bazės:
1) statistinė, kurioje yra žinios, charakterizuojančios konkrečią pažinimo sritį, nekintančios uždavinio sprendimo eigoje;
2) dinaminė, kurioje sukaupti duomenys nekinta sprendžiant konkretų uždavinį, tačiau gali keistis sprendimų procese
Norint išspręst uždavinį pirmiausia reikia rasti pagrindinį uždavinio formulavimo kriterijų, pagal kurį jis būtų tinkamas apdoroti žinių bazių sistemomis. Uždavinys, atitinkantis visus šiuos kriterijus, yra laikomas tinkamu tokiam apdorojimui. Pasataiko tokių problemų, kurios sprendinį paprasčiau rasti tradiciniais programavimo metodais, o ne žinių bazėmis.
Prieš pradedant spręsti uždavinį reikia išnagrinėti žinių bazių galimybių įvertinimo kriterijus. Šie kriterijai gali būti grupuojami į dvi pagrindines kategorijas:
1) formuluotės atitikimas tikrajai problemai;
2) galimybė gauti visus reikalaujamus resursus.
Daug problemų nepavyksta išspręsti žinių bazėmis. Tokias problemas galima apibūdinti kaip netinkamomis apdoroti žinių bazėmis. Norint nustatyti ar uždavinį bus galima išspręsti žinių baze reikia atsakyti į šiuos klausimus: ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-11-12
DalykasInformacijos ir informacinės visuomenės referatas
KategorijaInformatika >  Informacija ir informacinė visuomenė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis32.44 KB
AutoriusSandra
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas4
Mokytojas/DėstytojasG. Felinskas
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
FakultetasMatematikos ir informatikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Ziniu bazes. Ziniu bazemis gristos sistemos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 4 Klasė/kursas
  • G. Felinskas
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą