Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Antstolis civiliniame procese

Antstolis civiliniame procese

Aprašymas

Įvadas. Vykdymo proceso samprata. Antstolio institutas Lietuvos istorinėje raidoje. Lietuvos statutuose (1529, 1566, 1588 m.). 1795-1918 m. 1918-1940 m. 1940-1990 m. 1990-2003 m. Antstolis civiliniame procese. Antstolio atliekami procesiniai veiksmai. Vykdytini ir vykdomieji dokumentai. Priverstinio teismo sprendimo vykdymo priemonės. Išieškojimas iš skolininko turto. Turto areštas. Turto realizavimas varžytynėse. Vykdymo išlaidos. Antstolių veiklos efektyvumas. Išvados ir pasiūlymai. Santrauka. Summary. Priedai (2).

Ištrauka

Teisinėje visuomenėje aišku, kad priverstinis teismo sprendimų vykdymo procesas yra viena iš svarbiausių teisinės praktikos problemų. Į teismą kreipiamasi tam, kad būtų apgintos pažeistos ar ginčijamos teisės arba įstatymo saugomi interesai. Tačiau pats kreipimasis į teismą su ieškininiu pareiškimu, netgi palankus sprendimo byloje priėmimas, dar negarantuoja pažeistų teisių atstatymo, padėties, buvusios iki pažeidimo, atkūrimo ir patirtų nuostolių atlyginimo. Šie tikslai pasiekiami tik tada, kai teismo priimtas sprendimas yra realiai ir iki galo įvykdomas. Todėl nagrinėjant bylą, svarbu ne tik priimti teisėtą ir pagrįstą sprendimą, bet ir jį realizuoti – įgyvendinti teismo sprendimo rezoliucinėje dalyje suformuluotus įpareigojimus. Pažeistos ieškovo subjektinės teisės realiai atkuriamos tuomet, kai atsakovas jo naudai atlieka teismo sprendime nurodytus veiksmus: perduoda priteistą turtą, atlygina žalą ir kt. Tik tada pasiekiamas sprendimo teisinis efektas.
Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, reformuojant įstatyminę bazę, teismo sprendimų vykdymo problemos buvo paliktos nuošalyje. Bet jei teismų ar kitų valdžios institucijų sprendimuose įtvirtintos teisės normos nėra įgyvendinamos praktikoje, tai neigiamai veikia Lietuvos visuomeninį bei ekonominį gyvenimą. Todėl buvo būtina keisti Lietuvos Respublikos vykdymo sistemą. 2003 m. sausio 1 dieną buvo baigta vykdyti teismo antstolių institucinė reforma, kuria siekta užtikrinti realų konstitucinės asmens teisės į teisminį pažeistų teisių ir interesų gynybos tęstinumą sprendimų vykdymo procese, nustatyti sprendimų vykdymo garantijas asmenims, kurie patys negali sumokėti visų sprendimų vykdymo išlaidų. Taip pat siekta, kad pakeitus antstolių veiklos apmokėjimo sistemą bus užtikrintas teismo sprendimų vykdymo veiksmingumas. Taigi po reformos buvo pakeista vykdymo sistema tiek procesine, tiek institucine prasme.
Reikia paminėti, kad gilesnės mokslinės teismo sprendimų vykdymo analizės po atliktos antstolių reformos Lietuvos mokslininkai ir praktikai nebuvo atlikę, todėl rašant šį darbą buvo rasta nedaug literatūros. Viena vertus, ši reforma buvo baigta tik prieš trejetą metų, tai, galbūt per mažas laiko tarpas daryti mokslines išvadas, bet kita vertus, šia tema nėra daug rašyta ir domėtasi dar iki minėtos reformos. Pažymėtina, kad pirmą kartą Lietuvoje vykdymo procesą detaliai disertaciniu lygiu išnagrinėjo V. Višinskis savo disertacijoje "Teismo sprendimo vykdymo procesinės problemos" . Taip pat vykdymo procesą, jo santykį su civiliniu procesu yra nagrinėjęs prof. V. Mikelėnas. Rašant šį magistro baigiamąjį darbą buvo remtasi ir kai kurių antstolių, pasisakančių įvairiuose profesiniuose leidiniuose, mintimis. Deja, tokių praktikų nėra daug. Manytume visi aukščiau paminėti teiginiai rodo pasirinktos temos naujumą ir aktualumą.
Šio darbo tikslas - išsiaiškinti antstolio vietą civiliniame procese bei sužinoti ar pavyko po 2003 m. įvykdytos teismo antstolių reformos sukurti šiuolaikišką, veiksmingą, valstybės ir visuomenės poreikius tenkinantį teismų bei kitų institucijų sprendimų vykdymo procesą.
Norint pasiekti šį tikslą, buvo iškelti tokie darbo uždaviniai:
1) Išsiaiškinti vykdymo proceso sampratą;
2) Apžvelgti antstolio instituto istorinę raidą;
3) Aptarti antstolio teisinę padėtį ir procesinę veiklą po įvykusios institucinės reformos bei išanalizuoti problemas su kuriomis susiduria antstolis vykdymo procese;
4) Įvertinti antstolių veiklos efektyvumą civiliniame procese po įvykdytos reformos.
Darbo objektas – antstolio veikla civiliniame procese. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis68 puslapiai 
Literatūros šaltiniai73 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis269.86 KB
Autoriuslina
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas6
Mokytojas/DėstytojasBelezentis
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Antstolis civiliniame procese [speros.lt].rtf
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 68 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 6 Klasė/kursas
  • Belezentis
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą