Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Sutartinė ir deliktinė atsakomybė

Sutartinė ir deliktinė atsakomybė

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Sutarties sąvoka, požymiai ir funkcijos. Sutartinė atsakomybė. Netesybos ir nuostoliai. Kiti sutartinės atsakomybės straipsniai. Sutarties pažeidimo teisinės pasekmės. Deliktinė atsakomybė. Deliktinės atsakomybės ypatumai. Deliktinės atsakomybės straipsniai. Sutartinės ir deliktinės atsakomybės bendri bruožai ir pagrindiniai skirtumai. Išvados.

Ištrauka

Sutartis – tai dviejų ar daugiau asmenų įstatymo reikalaujama tvarka ir forma išreikštas susitarimas dėl civilinių teisų ir pareigų sukūrimo, pakeitimo ar panaikinimo.
Pirmame skyriuje supažindinau su sutarties sąvoka, požymiais ir funkcijomis. Norint nagrinėti sutartinę ir deliktinę atsakomybes, visų pirma reikia susipažinti su sutarties reikšme.
LR CK 6.256 straipsnis apibūdina sutartinę atsakomybę. Kiekvienas asmuo privalo tinkamai ir laiku vykdyti savo sutartines prievoles. Asmuo, neįvykdęs ar netinkamai įvykdęs savo sutartinę prievolę, privalo atlyginti kitai sutarties šaliai šios patirtus nuostolius, sumokėti netesybas (baudą, delspinigius). Jeigu sutarties vykdymas vienai iš šalių tuo pačiu yra ir profesinė veikla, ši šalis privalo vykdyti sutartį ir pagal tai profesinei veiklai taikomus reikalavimus. Kai sutartinės prievolės neįvykdo ar netinkamai ją įvykdo įmonė (verslininkas), tai ji atsako visais atvejais, jei neįrodo, kad prievolės neįvykdė ar netinkamai ją įvykdė dėl nenugalimos jėgos, jeigu įstatymai ar sutartis nenumato ko kita.
Antrame skyriuje rašiau apie sutartinę atsakomybę. LR CK 6.258 straipsnis išskiria dvi sutartinės atsakomybės rūšis - nuostolių atlyginimą ir netesybas. Taip pat aprašiau kitus sutartinės atsakomybės straipsnius ir sutarties pažeidimo teisines pasekmes.
Pagal Civilinio kodekso 6.245 straipsnį ketvirtą dalį, deliktinė atsakomybė yra asmens turtinė prievolė, atsirandanti dėl žalos, kuri nesusijusi su sutartiniais santykiais išskyrus atvejuos, kai įstatymai nustato, kad deliktinė atsakomybė atsiranda ir dėl žalos susijusiais su sutartiniais santykiais.
Trečiame skyriuje apibūdinau deliktinę atsakomybę. Taipogi aprašiau deliktinės atsakomybės ypatumus. Supažindinau su šios atsakomybės straipsniais.


LR CK 6.154 straipsniu sutarties sąvoka apibūdinama taip. Sutartis yra dviejų ar daugiau asmenų susitarimas sukurti, pakeisti ar nutraukti civilinius teisinius santykius, kai vienas ar keli asmenys įsipareigoja kitam asmeniui ar asmenims atlikti tam tikrus veiksmus (ar susilaikyti nuo tam tikrų veiksmų atlikimo), o pastarieji įgyja reikalavimo teisę.
Pagrindinis sutarties požymis yra šalių susitarimas. Tai dviejų ar keleto asmenų, kurie civiliniame teisiniame santykyje dalyvauja kaip atskiros šalys, valios išreiškimas. Valios išreiškimas yra valingas aktas. Tačiau ne kiekvienas teisinio santykio dalyvių valios išreiškimas yra susitarimas. Tam, kad tarp asmenų atsirastų sutartiniai santykiai, nepakanka paprastos dviejų arba kelių asmenų valios išreiškimo. Dar reikia, kad sutartį sudarančių asmenų išreikšta valia būtų suderinta tarpusavyje, siekiant bendrų tikslų. Dvišaliuose sandoriuose (sutartyse) turi būti suderinta dviejų šalių priešpriešinė valia, o daugiašaliuose sandoriuose (sutartyse) kelių bendram tikslui pasiekti šalių valia. Vadinasi, susitariama įvairiai, priklausomai nuo jų dalyvių tikslų. Pavyzdžiui, sudarant daikto pirkimo-pardavimo sutartį, turi sutapti jos šalių priešpriešiniai tikslai. Kai dvi ar daugiau įmonių susitaria bendrai statyti namus, turi sutapti dalyvių valia.
Civilinėms sutartims būdingi šie požymiai:
• veiksmai, nukreipti į visiškai apibrėžtų teisinių pasekmių sukūrimą;
• valios išreiškimas yra šalių susitarimas;
• šalių valios išreiškimas pareiškiamas tam tikra forma (žodine, rašytine ir t.t.);
• šalių valia išreiškiama įstatymo numatyta tvarka;
• šalių susitarimu nustatomos, keičiamos ir nutraukiamos jų teisės ir pareigos.
Sutarties sąvoka daugiareikšmė. Ji įstatymuose, mokslinėje ir mokymo literatūroje suprantama kaip:
• rašytinis dokumentas, kuris nustato šalių teises ir pareigas;
• teisinis santykis, kuris atsiranda iš šalių susitarimo;
• juridinis faktas, kuris yra šalių susitarimas.
Civilinės sutartys atlieka tam tikras funkcijas, kurių visuma sudaro sistemą. Kiekviena atskira šios sistemos funkcija parodo sutarties veiklos sritį, jos paskirtį.
Pirmiausia tikslinga išskirti sutarties iniciatyvos funkciją. Ji pasireiškia sutarties dalyvių dispozityviškumu, t.y. galėjimu spręsti tam tikros sutarties sudarymo klausimą, pasirinkti kontrahentą, nustatyti sutarties turinį. Neperžengdamos įstatymo nustatytų ribų, sutarties šalys gali keisti arba nutraukti sudarytus sutartinius santykius. Taip pat svarbi sutarties koordinacijos funkcija. Civiliniai įstatymai numato tik abstraktų sutarčių sudarymo ir tam tikros sutarties turinio modelį. Konkrečiai sutarčiai sudaryti numatomi konkretūs veiksmai ir terminai akceptui pareikšti. Būdamos lygios, šalys savo iniciatyva suderintos valios išreiškimu nustato konkretų savo elgesį, t. y. teises ir pareigas. Tuo pasireiškia šalių veiksmų koordinacija.
Trečia yra sutarties gynimo funkcija. Jos paskirtis paveikti sutarties šalis, kad jos tinkamai, nenukrypdamos vykdytų sutarties sąlygas. Iki priemonės sutarčių drausmei įgyvendinti. Ši funkcija realizuojama priverstiniu prievolės įvykdymu, panaudojant gynimo ir atsakomybės priemones.
Reiktų nepamiršti paminėti ir civilinės atsakomybės rūšis. Skirtingais pagrindais ji klasifikuojama į sutartinę ir deliktinę, dalinę ir solidarinę, pagrindinę ir subsidiarinę, pilnutinę (visišką) ir ribotą bei regresinę. Sutartinę ir deliktinę atsakomybes apibūdinau plačiau tolimesniame savo darbe. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-09-22
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis14 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis24.06 KB
AutoriusD
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasLekt. Alvydas Rimkevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasEkonomikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Sutartine ir deliktine atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 14 puslapių 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • Lekt. Alvydas Rimkevičius
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą