Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Konstitucinio teismo kompetencija

Konstitucinio teismo kompetencija

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Europietiškojo konstitucinės justicijos modelio bruožai. Konstitucijos kontrolė. Konstitucinės kontrolės formos. Konstitucinės kontrolės būdai.

Ištrauka

Konstitucinis Teismas – tai institucija, apie kurią daug kalbama, bet kurios veikla ne vienam tebėra neaiški. Ypač, kad pas mus tik įsitvirtina tiesa, jog Konstitucija – visiems privalomas aukščiausios galios teisinis aktas, vienodai privalomas tiek paprastam piliečiui, tiek aukštam valstybės pareigūnui, taip pat Seimui, Respublikos Prezidentui, Vyriausybei, teismams. Konstitucinis Teismas – institucija, tikrinanti, ar įstatymai ir kiti teisės aktai atitinka Konstituciją. Tai valstybės valdžios institucijų sprendimų teismas.
Suprasti, kiek Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas veiksmingas, kaip įgyvendina Konstitucijos jam patikėtas funkcijas, kokie šalies konstitucinės justicijos laimėjimai ir klaidos, galima tik lyginant Lietuvos konstitucinės justicijos ir kitų šalių patirtį. Lyginamoji teisėtyra – modernus įrankis, padedantis tyrėjui atskleisti pačias įvairiausias reiškinio ypatybes. Studijuojant konstitucinę justiciją labai pravartu išsiaiškinti, koks yra platesnis kontekstas, kaip atsirado europietiškasis konstitucijos modelis, kas įvairių šalių konstituciniams teismams bendra ir kuo jie vienas nuo kito skiriasi.
Pačiame konstitucinio teismo institucijos pavadinime slypi du elementai – konstitucija ir teismas. Todėl diskutuojant apie konstitucinio teismo vietą valstybės valdžios institucijų sistemoje paprasčiausia būtų jį priskirti teisminei valdžiai. Atrodytų, tai paprastas ir aiškus sprendimas. Bet nesiliaujantys ginčai rodo, kad atsakymas nėra toks paprastas. Peržvelgę teisės literatūrą, šiuo klausimu vieno atsakymo nerasime. Įsteigtas Konstitucinis Teismas, jo veikla tik kurso ginčas dėl šios institucijos vietos valstybės valdžios sistemoje. Kokie šios institucijos statuso, veiklos bruožai lemia jos priklausymą vienai ar kitai valdžios sričiai, kaip ši institucija įsikomponuoja į konstitucinį valstybės valdžios institucijų modelį? Kone kiekvieno autoriaus savas požiūris, sava motyvacija. Aš išskirsiu dvi nuomones. Pirmoji – Konstitucinis Teismas yra teisminės valdžios dalis, šią valdžią įgyvendinanti Konstitucijos ir įstatymų nustatyta tvarka. Antroji – Konstitucinis Teismas – įstatymų ir kitų teisės aktų konstitucingumo klausimus sprendžianti institucija, kuri netelpa į tradicinę valdžių schemą. "Dėl savo ypatigų funkcijų, susijusių su kontitucinės jurisdikcijos vykdymu, ir arbitro statuso valdžių ginčuose Konstitucinis Teismas turi būti autonomiškas, t.y. nepriklausomas nuo jokių valdžių".
Nustatant Konstitucinio Teismo vietą valdžių sistemoje nepaprastai prisidėtų L. Favoreu atlikta konstitucinių teismų bendrųjų bruožų anlizė. Konstituciniams teismams būdingas konstitucijoje įtvirtintas statusas, konstitucinių ginšų nagrinėjimo monopolis, specifinis konstitucinio teismo teisėjų skyrimo būdas, teisminis šios institucijos pobūdis ir sykiu atskirumas nuo visų kitų teismų sistemos, konstitucinio teismo kompetencijai būdinga koncentruota įstatymų konstitucingumo kontrolė – orientyrai, į kuriuos atsižvelgdami galėtume apibrėžti konstitucinio teismo vietą valdžių struktūroje.
Konstitucinis teismas, vykdantis įstatymų ir kitų teisės aktų konstitucingumo kontrolę, skiriasi tiek nuo paprastųjų teismų ( bendrūjų ir specelizuotų ), tiek nuo politinių valstybės valdžios institucijų ( parlamento, prezidento, vyriausybės ). Konstitucinis teismas – konstitucinį teisingumą įgyvendinanti institucija, kurios veiklai būdinga į teisminį procesą panaši forma. Pagal H. Kelseno modelį, manoma, kad konstitucinis teismas nepriklauso nei vienai iš trijų valdžių, kad jam pavesta kontroliuoti, kaip visos šios valdžios laikosi savo įgaliojimų. Taigi dviejų sudedamų dalių – "konstitucijos" ir "teismo" – jungtyje konstitucinio teismo veikla keičia pačią konstitucinę teisę, jos sampratą. Šiuolaikinės konstitucinės teisės transformacijos neaatsiejamos nuo konstitucinės justicijos raidos, kad šalių, kuriose funkcionuoja konstitucinės justicijos institucija, konstitucinė teisė rutuliojosi nepalyginti sparčiau nei šalių, kuriose konsituciniai teismai nefunkcionuoja. Ši tendencija pastebima ne tik Vakarų Europoje. Konstitucinio teismo veikla verčia kiek kitaip žiūrėti į pačią konstituciją : ir pas mus įsitvirtina požiūris, kad gyvoji šalies Konstitucija – tai Konstitucinio Teismo formuojama doktrina, atskleidžianti Konstitucijos prinsipų ir normų esmę. Nors konstitucija yra tiesiogiai taikomas aktas, realiai jos yra tiek ir tik tiek, kiek buvo išaiškinta Konstituciniam Teismui tiriant konkrečių teisės aktų atitikimą Konstitucijos nuostatoms. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-05-26
DalykasKonstitucinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis16.48 KB
AutoriusLoreta
Viso autoriaus darbų7 darbai
Metai2002 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasBučnys
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucinio teismo kompetencija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 8 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Bučnys
  • 2002 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą