Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Biurokratijos formavimosi principai

Biurokratijos formavimosi principai

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Įvadas. Biurokratijos sąvokos. Semantinis biurokratijos traktavimas. Biurokratija kaip racionalumas. Biurokratija kaip nelankstumas. Biurokratija kaip susvetimėjimas. Išvados.

Ištrauka

Biurokratija apibrėžiama labai įvairiai. Tačiau tiksliausią jos vietą ir vaidmenį šiuolaikinėje visuomenėjeapibūdina biurokratijos kategorija, vartojama dviem prasmėmis:

• biurokratija – administracinis aparatas ir žmonės, tarnaujantys jame;

• biurokratija kaip moderniosios visuomenės valdymo organizavimo forma.

Teorinį moderniosios biurokratijos modelį sukonstravo Maxas Weberis. Šiandieniniame pasaulyje M.Weberio biurokratijos modelis yra modifikuotas ir plačiai taikomas, tyrinėjant valdininkiją.
Šio referato tikslas atskleisti kaip modifikavosi biurokratija, kokie neatitikimai buvo atskleisti jo M.Weberio idealiojo privalumus ir trūkumus. Aptartini aspektai:
• Semantinis biurokratijos traktavimas. "Biurokratijos" sąvokos vartojimo, reikšmių įvairovė. Bandysime išsiaiškinti ar iš tiesų idealusis biurokratijos tipas yra jau toks idealus.
• Kritikuoti biurokratijos kaip racionalumo aspektai. Išsiaiškinsime ar biurokratija tiesiogiai pretenduoja į deskriptyvinį realizmą.
• Biurokratija kaip nelankstumas. Įrodysime, kad priešingai nei teigė M.Weberis dažnai biurokratija yra tapati nelankstumui.
• Biurokratija kaip susvetimėjimas. Susvetimėjimo priežastys.

Visus skirtingus požiūrius į biurokratiją galime suskirstyti į du tipus: pagal organizacinę sąrangą ir pagal visuomeninio pasirinkimo sąrangą. Įstaigų ir biurokratijos elgsenos teorijos, kilusios iš viešpataujančios visuomeninio pasirinkimo teorijos, turi tendenciją savo prielaidomis būti individualistinės, atomistinės ir ekonominės (McLean, 1987); tuo tarpu organizacinis požiūris iškelia struktūrą, visumą ir galią (Benson, 1982). Integruoti šias abi tyrimų tradicijas yra pagrindinis įstaigų tyrinėjimų uždavinys, kadangi viena tradicija remiasi individo naudingumo maksimizavimo prielaida, o antroji pabrėžia sudėtingumus ir nenumatytas funkcijas (Chisholm, 1987).


Jau pirmas žvilgsnis į vartoseną bei definicijas atskleidžia daugiaprasmiškumą ir painiavą tarp deskriptyvinio ir norminio "biurokratijos" sąvokos vartojimo, kaip parodyta M.Albrowo knygoje Bureaucracy (1970). Fredas W. Riggsas (1979) ištyrė visą "biurokratijos" reikšmių įvairovę ir padarė išvadą, kad ši sąvoka apibūdina ištisai arba dalimis, visumas arba sistemas, taip pat įvairias jų savybes su joms būdingomis įvairiomis antrinėmis emocinėmis prasmėmis. Vargu ar tokių skirtingų prasmių rinkinį galima redukuoti iki bendros konceptualios esmės.
Galima teigti, kad "biurokratija" yra tai, kas vadinama "teorine kategorija"; tai reiškia jog jos reikšmė kildintina iš teorinio konteksto, kuriame ji naudojama. Todėl jai, kaip abstrakčiai sąvokai, būtina apibrėžti indikatorius, kuriais vertintume stebimus reiškinius (Kaplan, 1964). Teorinė biurokratijos sąvokos prigimtis reiškia, kad būtina atsižvelgti į specifinį kontekstą, kurio terpėje formuluojami biurokratijos elgsenos apibūdinimai. Pradėkime nuo klasikinio biurokratijos tyrimo – klasikinio Weberio "idealtypus". ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis20.88 KB
AutoriusEglė
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasAsist. E. Stumbraitė
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Biurokratijos formavimosi principai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 12 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Asist. E. Stumbraitė
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą