Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Šeimos teisė pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus

Šeimos teisė pagal Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) statutus

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940
Aprašymas

Įžanga. Pozityvinės santuokos sudarymo sąlygos. Santuokinis amžius. Psichikos būklė. Susituokiančiųjų valia sudaryti santuoką. Negatyvinės santuokos sudarymo sąlygos. Giminystė ir svainystė. Ankstesnės santuokos buvimas. Religijų skirtumas. Artimųjų teisė prieštarauti santuokai. Santuokos su svetimšaliais. Bažnytinių nuostatų sąlygos. Santuokos nutraukimas ir jos pripažinimas negaliojančia. Tėvų ir vaikų santykiai. Tėvų ir vaikų asmeniniai santykiai. Tėvų ir vaikų santykių ypatumai. Tėvų ir vaikų turtiniai santykiai. Tėvų ir vaikų turto priklausomybė. Seserų ir brolių turtiniai santykiai. Neteisėti vaikai. Tam tikri ypatumai, susiję su neteisėtų vaikų statusu. Sutuoktinių asmeniniai santykiai. Sutuoktinių turtiniai santykiai. Šeimos turto atsiradimo būdai. Įkraičio sutartis. Sutuoktinių turtiniai santykiai nesant įkraičio sutarties. Išvados.

Ištrauka

Šio darbo tikslas yra apžvelgti šeimos teisinių santykių reguliavimą pagal LDK statutus. Statutai yra tiesioginis šaltinis padedantis tyrinėti to meto LDK socialinių, politinių, kultūrinių santykių sferas. Todėl šie teisės rinkiniai pradedant XVI amžiumi sudarė pagrindinę teisinės sistemos dalį valstybėje atspindėdami to meto šeimos santykius (santuokos sudarymo sąlygas, vaikų statusą, turtinių santykių reguliavimą). Šeimos santykius atskleidė ne tik tiesiogiai šeimos teisiniams santykiams reguliuoti skirtos normos, bet ir baudžiamosios, kitų šakų teisės normos, įtvirtintos statutuose. Be to, reikia pabrėžti, kad besiformuojanti luominė visuomenė atitinkamai veikė šeimos vidinę organizaciją. Bajorijos luomui priklausanti šeima turėjo stiprų ryšį su visuomene ir valstybe. Todėl Lietuvos statutuose dominavo teisės normos, reguliavusios tik bajorų luomo šeimos teisinius santykius.
Šio darbo uždaviniai yra:
1) Išnagrinėti pagrindinius šeimos teisinius institutus susijusius su šeimos santuokos, turtinių santykių reguliavimu, vaikų statusu pagal LDK statutus.
2) Apibūdinti pagrindinius šeimos teisinių santykių bruožus to meto LDK visuomenėje.
3) Palyginti tam tikrą reguliavimą ir normas pagal Pirmąjį, Antrąjį ir Trečiąjį Lietuvos Statutus.
Rašydama šį darbą pirmiausia naudosiu istorinį metodą, kurio pagalba pateiksiu istorinius faktus, statutų nuostatas, sąlygas, kurios lėmė tokio reguliavimo statutuose atsiradimą. Taip pat naudosiu lyginamąjį metodą. Lyginsiu 1529 metų, 1566 metų ir1588 metų statutų kai kurias nuostatas ir reguliavimo skirtumus. Taip pat pateiksiu skirtingas istorikų nuomones dėl tam tikrų klausimų, kurie yra diskutuotini ir skirtingai traktuojami istorijos darbuose.
Šiame darbe remsiuosi V. Andriulio darbais, t.y. straipsniais publikuotais leidiniuose ,,Teisė‘‘, ,,Socialistinė teisė‘‘ ir monografija ,,Lietuvos Statutų (1529, 1566, 1588 m.) šeimos teisė‘‘. Ši monografija yra mano darbo autoritetas. Taip pat remsiuosi knyga ,,Pirmasis Lietuvos Statutas (1529 m.), kurios autoriai I. Valikonytė, S. Lazutka, E. Gudavičius, Respublikinės mokslinės konferencijos medžiaga, skirta Antrojo Lietuvos Statuto 425-osioms metinėms pažymėti, bei I. Valikonytės straipsniu ,,Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajorų teisė laisvai ištekėti: realybė ar fikcija? ‘‘
Darbo struktūra susideda iš potemių, kurios atskleidžia pagrindines ir svarbiausias šeimos santykių reguliavimo sritis. Joms šiame darbe ir bus skiriamas didžiausias dėmesys. Tai: pozityvinės santuokos sudarymo sąlygos, negatyvinės santuokos sudarymo sąlygos, santuokos nutraukimas ir pripažinimas negaliojančia, tėvų ir vaikų santykiai, neteisėti vaikai, asmeninių šeimos santykių reguliavimas, teisinis šeimos turtinių santykių reguliavimas.
Darbas pradedamas nuo santuokos sudarymo sąlygų, nes tai buvo pagrindas atsirasti šeimos teisiniams santykiams ir nulėmė šeimos teisinį statusą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-21
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis37 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis64.84 KB
AutoriusRaimonda
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. J. Machovenko
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Seimos teise pagal Lietuvos Didziosios Kunigaikstystes (LDK) statutus [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 37 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • doc. dr. J. Machovenko
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą