Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Konstitucinė teisė (28)

Konstitucinė teisė (28)

  
 
 
12345678
Aprašymas

Lietuvos konstitucingumo problema 1940 – 1990 metais. Lietuvos valstybės okupacija ir aneksija: teisinė analizė. Nepriklausomos valstybės atkūrimas. 1938 m. konstitucijos galiojimo atstatymas. Kovo 11 dienos aktas. 1990 metų Lietuvos Respublikos Laikinojo pagrindinio įstatymo priėmimas ir bruožai. Ekonominė sistema. Tiesioginės demokratijos institucijos. Aukščiausioji Taryba. Vyriausybė. Teisminė valdžia ir prokuratūra. Išvados.

Ištrauka

1941 metai – vieni tragiškiausių Lietuvos istorijoje. Šalis atsidūrė dviejų totalitarinių valstybių – Sovietų Sąjungos ir hitlerinės Vokietijos – ekspansijos epicentre. Nusikalstami Sovietų Sąjungos ir Vokietijos 1939 m. sandėriai tapo įvykių, dėl kurių Lietuva ilgam išnyko iš politinio Europos žemėlapio, prologu.
1940 m. birželio 15 d. sovietinė okupacija nutraukė nepriklausomos valstybės raidą. Sovietų kariuomenė okupavo Lietuvą ir rugpjūčio 3 d. įjungė ją į Sovietų Sąjungos sudėtį, jos teritorijoje įsigaliojo sąjunginė SSRS 1936 m. konstitucija, taip pat sąjunginiai įstatymai ir kiti teisės aktai. Lietuva buvo paskelbta kaip vienas iš Sąjungos subjektų – sąjunginė valstybė, ir jos valstybingumas buvo panaikintas. 1940 m. buvo parengta nauja Sovietų Lietuvos konstitucija, pagal Sovietų Sąjungos 1936 m. konstitucijos principus ir tekstą. Ją priėmė nedemokratiškai sukurtas nepaprastasis Liaudies Seimas. Ši Konstitucija įtvirtino Lietuvai iki to buvusias nežinomas valdžios institucijas, visiškai atsisakė Lietuvos konstitucinio reguliavimo patirties. Naujais, atitinkančiais nusistovėjusią sovietinę tradiciją, buvo pakeistas Lietuvos valstybės ženklas, vėliava ir herbas. Dėl reikalavimo, kad respublikos konstitucija atitiktų sąjunginę, nebuvo palikta vietos respublikos konstitucinei kūrybai. Konstitucija veikė su papildymais ir pakeitimais iki 1978 metų. 1978 m. balandžio 20 d. buvo priimta antroji LTSR Konstitucija, kuri galiojo iki 1990 m. kovo 11 dienos. 1940 ir 1978 m. sovietinės Lietuvos konstitucijose buvo siekiama įteisinti Lietuvos aneksiją. Sovietinis režimas susilpnintas buvo "perestroikos" laikotarpiu ir Lietuvai atsirado palankios sąlygos nepriklausomybei atkurti.
1988 m. susikūrė Lietuvos Sąjūdis, kuris siekė atkurti Lietuvos nepriklausomybę. 1988 m. prasidėjus tautinio atgimimo ir demokratizavimo procesams, Lietuvos SSR Aukščiausioji Taryba ėmėsi Konstitucijos reformos - 1988 ir 1989 metais Lietuvoje pakeista politinė ir ekonominė sistema, legalizuota privati nuosavybė, įvesta LSSR pilietybė, pakeistos konstitucijos nuostatos apie sąžinės laisvę, deputatų statusą, teismų sistemą ir kitos. Visa tai sudarė palankias sąlygas atkurti nepriklausomą Lietuvos valstybę ir jos konstitucinę santvarką. Atkuriant LR nepriklausomybę buvo keičiamos kai kurios 1978 m. Lietuvos konstitucijos nuostatos, paskelbiant , kad vietoje bendros sąjunginės pilietybės respublikoje nustatomas savarankiškas pilietybės institutas – Lietuvos TSR pilietybė , kad Lietuvoje galioja tik jos Aukščiausiosios Tarybos ar referendumu priimti įstatymai, o TSRS įstatymų galiojimas buvo apribotas ir t.t. Taigi 50 metų okupacija ir aneksija buvo nutraukta 1990 m. kovo 11 d. Aktu "Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo." ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-20
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis18.39 KB
AutoriusIrma
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2008 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/Dėstytojasdoc. dr. M. Vainiūtė
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasEkonomikos ir finansų valdymo fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucine teise (28) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • doc. dr. M. Vainiūtė
  • 2008 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą