Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Psichologijos pagrindai

Psichologijos pagrindai

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Įvadas. Psichologijos istorija ir dabartis. Psichologijos kaip savarankiško mokslo atradimas. Psichologijos istorija. Eksperimentinės psichologijos užuomazgos. Psichologijos mokslo samprata. Kas būdinga psichologijai, kaip mokslui. Sąmonė. Pasąmonė. Psichiniai procesai. Psichinės savybės. Psichologijos objektas. Kas yra psichika. Elgesio ir psichikos procesų tyrimo kryptys. Psichologijos tyrimo kryptys. Smegenys ir psichika. Psichologijos šakos. Fundamentaliosios psichologijos šakos. Taikomosios psichologijos mokslo šakos. Išvados.

Ištrauka

Psichologijos mokslas atsirado maždaug prieš šimtą metų. Neįmanoma pateikti visuotinio ir išsamaus šios mokslo šakos apibrėžimo; maža to- psichologija negali pasiūlyti neginčijamų atsakymų į kylančius klausimus. Tai "spėjimų mokslas" susidedantis iš hipotezių, kurias nuolatos reikia tikrinti tikrovėje. Teorijos teisingomis gali būti laikomos tol, kol nepaneigiamos.
Psichologija - gali būti apibrėžiama tiek remiantis jos objektu, tiek taikomais metodais, tiek tikslais, kuriems šie metodai naudojami. Šia prasme tikrasis psichologijos objektas yra žmogaus tyrinėjimas, viena vertus, tiriamas jo elgesys, kita vertus, įvertinama jo sąmonės būklė, jausena ir išgyvenimai. Psichologija siekia atrasti ir suformuluoti šių reiškinių dėsningumus, paaiškinti, kaip jie atsiranda, kad būtų galima juos veikti ir keisti.
Ilga ir sudėtinga psichologijos istorija yra tapusi atskira psichologijos mokslo šaka. Čia mes susipažinsime tik su pagrindiniais tos istorijos bruožais.
Pirminės pažiūros apie sielą atsirado prieš tūkstančius metų, kai žmonės, stebėdami gyvybės ir mirties, sapnų, haliucinacijų ir kitus paslaptingus reiškinius, mėgino aiškintis jų esmę ir priežastis. Apie aiškinimų turinį mes sužinome iš senovinių religinių raštų ir šiuo metu dar išlikusių mažai civilizuotų tautų kultūros tyrimų. Beveik visų rasių ir tautų religijose randama požiūrių, kad žmogaus siela yra atskira būtybė, gyvenanti kūne, o kūnui mirus, persikelianti į kitą pasaulį (graikų, romėnų religijos, krikščionybė, islamas, senovės lietuvių mirusiųjų vėlių garbingumas ir kt.) arba į kitas gyvas būtybes (senovės indų, budistų ir kitos religijos). Praėjo daug šimtmečių, kol šalia religinių aiškinimų išsiskyrė filosofijos mokslas, davęs postūmį įvairių specialių mokslų raidai.
Kaip dauguma šiuolaikinių mokslų ( fizika, biologija, logika, estetika ir kt.), psichologija pradėjo formuotis V amžiuje prieš Kristaus gimimą senovės Graikijos filosofų darbuose. (Apie 427- 347 metus prieš Kristaus gimimą).
Platonas, idealistinės filosofijos pradininkas, sielą laikė nematerialia būtybe- gryna idėja. Sielos esančios amžinos, giminingos tam, kas dieviška, nemirtinga ir amžina. Susijungimas su kūnu esąs laikinas: po kūno mirties siela persikelianti į kitas būtybes arba įsiliejanti į pasaulinę sielą.
Demokritas (apie 460- 370 m. Prieš Kristų) manė, kad siela, kaip ir visi gamtos daiktai bei reiškiniai, esanti sudaryta iš smulkių dalelyčių- atomų. Tik atomai, iš kurių sudaryta siela, esantys smulkesni ir švelnesni, jie panašūs į ugnies atomus. Demokrito aiškinimą filosofija laiko materialistiniu.
Aristotelis ( 384- 322 m.), bene pats žinomiausias iš senovės Graikijos filosofų, parašė pirmąją knygą, skirtą sielos reiškimams aiškinti. Toje knygoje, pavadintoje "Apie sielą", Aristotelis labiau negu jo mokytojas Platonas siejo sielos aiškinimą su materialiu žmogaus organizmu ir skyrė augalinės, gyvulinės ir protingosios sielos rūšis. Žmogaus protingosios sielos svarbiausia ypatybė esanti penkios jutimų rūšys. Aprašęs jutiminį pažinimą, Aristotelis jį laikė būtina protinio pažinimo sąlyga. Aristotelio pažiūros paplito vėlesnių laikų moksle. Jų veikiamas, romėnų gydytojas K. Galenas ( apie 130- 200 mūsų eros metus) visapusiškiau atskleidė ryšius tarp psichinių ir fizinių reiškinių, psichikos buveine laikė smegenis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasPsichologijos referatas
KategorijaPsichologija
TipasReferatai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis42.02 KB
AutoriusSapnu_sala
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasSveikatos priežiūros fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Psichologijos pagrindai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 15 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą