Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Savęs vertinimo ypatybės

Savęs vertinimo ypatybės

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Savęs vertinimo ypatumai. Savęs vertinimo samprata. Asmenybės savęs vertinimas įvairiuose teorijose. X-o asmenybės vertinimo tyrimas. X-o savęs tyrimas. Asmenybės savybės ir jų įvertinimo lentelė. Savęs vertinimo svarba ir reikšmė. Išvados.

Ištrauka

Juslėmis suvokiamas, nuolat kintantis, nepastovus, netobulas pasaulis yra kito, amžino, tobulo idėjų pasaulio reiškimosi rezultatas. Gėris yra pagrindas, iš kurio randasi visos idėjos, suteikia pasauliui būtį ir vertę. Gėris suteikia saiką, tvarką ir vienovę. Gyvenimo prasmė - veržimasis į absoliutą, tobulą, dievišką pasaulį. (Platonas).
Kiekvienas žmogus dažnai susidaro vienokį ar kitokį požiūrį į tam tikrus reiškinius, pagal kuriuos atitinkamai save vertina, numato savo elgesį ir galimybes. Pasitikintis per daug savimi asmuo sau nekelia didelių reikalavimų ir, priešingai, nepasitikintis savimi kartu yra reiklesnis sau. Kuo daugiau turime informacijos, tuo geriau save pažįstame ir mokame teisingai save vertinti.
Vienas iš svarbiausių asmenybės savybių yra savosios vertės jausmas – savęs vertinimas, kai žmogus yra įsitikinęs savo vidine verte ir sugebėjimais, kai tvirtai žino, savo, kaip žmogaus vertę. Pasitikėjimas savimi yra žmogaus jutimas, supratimas, kad yra pajėgus atlikti tuos uždavinius, kuriuos jam kelia gyvenimas ir kuriuos jis kelia pats sau. Turime pripažinti, kad kiekvieno iš mūsų yra ypatinga asmenybė.
Asmenybė – tai kiekvienam būdinga mąstysena, jausmai, vertinimai, pasitikėjimas.
Savęs vertinimo problema nėra nauja – jau seniai ją gvildena psichologija, filosofija, etika ir kiti mokslai.
Taigi, pagal Sokratą "Pasaulis yra nepažinus, mes galime pažinti tik patys save. Žmogus yra geras, bet silpnas. Ironija – būdas išjudinti sustabarėjusius, klaidingai įsivaizduojamus dalykus. Žmogaus protingumas yra ne tiek žinojimas, kiek to žinojimo siekimas. Grožio sąryšis su nauda, gėriu, tiesa".


Savęs vertinimas – tai individo savęs paties, savo galimybių, savybių ir vietos tarp kitų žmonių vertinimas .
Bulotaitė Z. (1995) teigė, kad savęs vertinimas - tai savosios vertės, svarbos pažinimas, leidžiantis asmeniui būti atsakingam už save ir atsakingai elgtis su kitais .
Pasak Valicko G. (1991) savęs vertinimas – tai procesas, nenutrūkstantis visą žmogaus gyvenimą, dažniausiai įsisąmonintas vien emocijomis ir intuicija. Daugelis psichologų savęs vertinimą sutapatina su savimone: "Žmogaus savimonė – tai visuma požiūrių į save, į tai, kuo jis save laiko, į savo privalumus ir trūkumus, galimybes ir t. t.". Savimonė pasireiškia tiek individo veiksmais, tiek ir tuo, kaip jis atsako į klausimus "kas aš?", "koks aš?" .
Zaukienė A. (1998) savęs vertinimą apibūdino išskirdama du glaudžiai susijusius momentus: pats savęs vertinimo procesas ir to proceso rezultatas. Šiuo požiūriu savęs vertinimas yra procesas, kurio metu žmogus analizuoja save. Savęs vertinimas prasideda tada, kai išdrįstama pažvelgti į save – koks aš esu, kokie mano jausmai, kada klystu .
Valickas G. (1991) pateikia labiausiai paplitusius šios sąvokos interpretacijos būdus:
1. Savęs vertinimas kaip socialinė nuostata.
2. Savęs vertinimas kaip skirtumas tarp nuostatų.
3. Savęs vertinimas kaip psichologinė reakcija.
4. Savęs vertinimas kaip asmenybės funkcija.
Pirmasis savęs vertinimo aprašymo tipas yra pats aukščiausias – savęs vertinimas suprantamas kaip ypatinga socialinės nuostatos rūšis, arba kaip nuostata į ypatingą objektą, t. y. į save. Šiuo atveju akcentas perkeliamas nuo vienos sąvokos – "savęs vertinimo" – į kitą – "nuostatą", tačiau savęs vertinimo esmė neatskleidžiama. Antruoju atveju pabrėžiama savęs vertinimo priklausomybė nuo skirtumo tarp to, kokį save žmogus mato realybėje (realusis Aš) ir koks jis norėtų būti (idealusis Aš) .
"Aš" vaizdas – tai santykinai pastovūs savęs stebėjimai, savotiškas veidrodis, kuriame atsispindi fizinės ar kitos mūsų savybės: emocijos, gebėjimai, norai, vertybės, vaidmenys . ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-03-11
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai14 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis21.55 KB
Autoriuskarolis
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių universiteto gimnazija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Saves vertinimo ypatybes [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Šiaulių universiteto gimnazija / 1 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą