Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Lietuvos viešojo administravimo modelis elito teorijoje

Lietuvos viešojo administravimo modelis elito teorijoje

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Viešojo administravimo modelis elitarinėje valstybės teorijoje. Lietuvos viešojo administravimo struktūra. Lietuvos viešojo administravimo procesas. Išvados.

Ištrauka

Šiandien yra įvairių teorijų, analizuojančių viešąjį administravimą ir su juo susijusias organizacijas. Organizacijų įvairovė yra didžiulė, tačiau neatskiriama šių organizacijų dalimi yra jose susiformavęs biurokratinis elitas.
Teiginys, kad visuomenėje galima atpažinti negausią, tačiau įtakingą žmonių grupę – elitą, kuris yra savarankiškas ir iš dalies nepriklausomas nuo masių, priklauso elito teorijai. Būtent ši teorija nurodo, kad elitas viešajame administravime vykdo visas jiems pavestas funkcijas, monopolizuoja valdžia ir naudojasi pranašumais, kuriuos suteikia valdžia.
Šio rašto darbo tikslas yra įvertinti Lietuvos viešąjį administravimą remiantis elito teorija. Tikslą pasiekti padės šie uždaviniai:
1. Trumpai aprašyti viešojo administravimo modelį pagal elito teoriją;
2. Įvertinti Lietuvos viešojo administravimo struktūrą;
3. Įvertinti, Lietuvos viešojo administravimo procesą.
Rašant rašto darbą naudotasi Dunleavy P., O‘Leary B. knyga Valstybės teorijos: liberalios demokratijos politika, kuria remiantis aprašomas viešojo administravimo modelis pagal elito teoriją, taip pat Parsons W. Viešoji politika: politikos analizės teorijos ir praktikos įvadas, Masiulio K. Lietuvos elitas: ekonominės vertybės, politinės orientacijos, prognozės, Vilpišausko R., Nakrošio V. Politikos įgyvendinimas Lietuvoje ir Europos Sąjungos įtaka bei internetinėmis publikacijomis.

Kalbant apie visuomenės struktūrą ir mėginant paaiškinti joje vykstančius reiškinius, būtina remtis kokiu nors visuomenės modeliu. Jų esama įvairių, bet vienas iš jų teikia visuomenės piramidinį vaizdą: piramidės viršuje yra negausus, bet įtakingas ir organizuotas elitas, o jos apačioje – gausios, tačiau visuomenės gyvenimui mažai įtakingos arba tiesiog bereikšmės masės. Tokiu būdu galia koncentruojama elito rankose, o sprendimų priėmimo procesas tarnauja elito interesams.
Elito, kaip vykdomosios valdžios veikėjų, dirbančių viešojo administravimo institucijose, įtaką visuomenei yra didžiulė. Dažniausiai elito įtaka visuomenei yra daug stipresnė, nei to norėtų masės. Jų įgyvendinami sprendimai gali suvaržyti įvairiausias visuomenės sritis.
Viena iš daugelio elito grupių yra biurokratinis (administracinis) elitas – tai nedidelė aukščiausio rango valdininkų grupė, betarpiškai vadovaujanti visuomenei ir išsilaikanti kintant aukščiausiajai politinei valdžiai.
Kalbant apie viešojo administravimo modelį, elito teoretikai valstybę apibrėžia kaip prievartinę organizaciją, tam tikroje teritorijoje išlaikančią teisėto jėgos naudojimo monopolį, kurį elitas turi apginti nuo vidaus ir išorės konkurentų.
Demokratinės elito teorijos šalininkai teigia, kad biurokratija yra organizacija, pasižyminti griežtomis vidaus elgesio taisyklėmis ir detalia vaidmenų specializacija. Autoritetas ir valdžia tokioje biurokratijoje yra hierarchinė, komandine grandine besileidžianti nuo vadovo iki pavaldinio.
Biurokratai įgyvendina politikų priimtus sprendimus. Valstybės pareigūnų veikla atspindi elito sprendimus, jeigu valstybės pareigūnai vykdo tam tikrus veiksmus, tai elitas turi savo tikslą, kuriam tie jų veiksmai tarnauja.
Radikalieji elito teoretikai teigia, kad administracinis elitas, nepriklausydamas nuo išorinio elito, veikia savo pačių interesų labui. Tačiau departamento ar agentūros lygmeniu jie yra pasiryžę didinti savo biudžetus, valstybę restruktūrizuoti savo naudai, kurti naujas valstybines programas.
Tad šiuo atveju galima iškelti klausimą, ar toks elito įsivaizduojamas modelis tinka ir Lietuvos viešojo administravimo modeliui paaiškinti? ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2008-02-18
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai14
Dydis14.84 KB
Autoriustiesiog_ledine
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2007 m
Klasė/kursas4
Failo pavadinimasMicrosoft Word Lietuvos viesojo administravimo modelis elito teorijoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • 4 Klasė/kursas
  • 2007 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą