Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Platono ir Aristotelio būties sampratų palyginimas

Platono ir Aristotelio būties sampratų palyginimas

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Platono būties samprata. Idėjų teorija. Dviejų pasaulių teorija. Gėris – visos būties tikslas ir ištaka. Platono olos alegorija. Dievas ir pasaulis (būties hierarchija). "Fedonas". Žinojimas - tai prisiminimas. Siela dieviška. Aristotelio būties samprata. Prieštaravimas Platonui (idėjų teorijai). Materijos ir formos dualizmas. Substancija (Aristotelinė būtis). Potencija ir aktas. Aristotelio būties hierarchija. Išvados.

Ištrauka

Platonas (427-347) 385 metais įkūrė mokyklą , Akademiją, gyvavusią beveik 1000 metų. Joje 20 metų mokėsi ir Aristotelis, kuris po savo mokytojaus Platono mirties pasitraukė iš jos ir pradėjo skelbti savarankišką filosofijos sistemą: kritikuodamas Platono idealistinę dviejų pasaulių teoriją, nepritardamas Platono mistinei mąstysenai (kuri empirinį pasaulį ir jutiminį pažinimą laikė menkaverčiais, o būties ir žinojimo pradus perkėlė į transcendentinę (antjutiminę) sferą.).
Tačiau tarp šių dviejų filosofų buvo daug bendrumų, pvz.- kaip ir Platonas, Aristotelis teikia pirmenybę teoriniam mąstymui prieš praktinį, taip pat mano, kad bendrosios sąvokos padeda pažinti esmines, pagrindines būties savybes ir kt.
Skiriasi Platono ir Aristotelio būties aiškinimas. Pirmajam BŪTIS- tai nekintamų amžinų idėjų pasaulis. Aristotelis teigia, jog tas, kas yra, pirmiausia yra daiktas, augalas, žmogus, žodžiu, būtybė arba esinys, tai Aristotelio filosofijoje pagrindinis konstrukcinis elementas.
Anot jo, buvimas būdingas kūnams, todėl mes vadiname SUBSTANCIJOMIS (būtimis) gyvūnus, augalus ir jų dalis. SUBSTANCIJA- tai, kas nėra niekame kitame kaip ypatybė ir negali būti apie nieką kitą tariama. Pažinti galima nekintamą, tvarią būtį. Aristotelio būties teorija padarė didžiausią reikšmę visai filosofijos raidai. Aristotelio nuomone, viskas ,kas pasaulyje egzistuoja, gali būti išvesta iš keturių pagrindinių principų- materijos, formos, judėjimo priežasties, tikslo priežasties.
Platonas skiria du pasaulius : regimųjų daiktų pasaulis, tik protu pasiekiamas pasaulis.
Teigia, jog iš gėrio randasi visos idėjos,kuris joms, o taip pat ir visam pasauliui suteikia būtį bei vertę. Sukuria pasaulyje tvarką, saiką ir vienovę.
Platonas tikina, jog negalima laikyti juslinio pasaulio daiktus tikrais ir realiais, o kad tai įrodytų jis pasitelkia olos įvaizdį.
Platonas teigia, jog egzistuoja pasaulio dieviškas kūrėjas - demiurgas. Pateikia būties hierarchiją, kur aukščiausią vietą užima idėjos.
Aristotelio išplėtota labiau daiktiškojo pasaulio hierarchinė schema. Pasak jo, daiktiškas pasaulis
nėra sukurtas, jis amžinas . Dievas yra jo pirmoji priežastis ir galutinis tikslas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-12-07
DalykasSenovės filosofijos referatas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai4
Dydis22.17 KB
AutoriusVilmante
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaKauno technikos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Platono ir Aristotelio buties sampratu palyginimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Kauno technikos kolegija / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-3
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą