Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Kompensacinės ir skatinamosios teisinės civilinės atsakomybės funkcijos

Kompensacinės ir skatinamosios teisinės civilinės atsakomybės funkcijos

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940414243444546474849505152535455565758596061626364656667686970717273747576777879
Aprašymas

Įvadas. Kompensacinės ir skatinamosios teisinės civilinės atsakomybės funkcijų samprata: teoriniai aspektai. Teisinės civilinės atsakomybės esmė ir paskirtis. Kompensacija ir skatinimas – vienos pagrindinių teisinės civilinės atsakomybės funkcijų. Kompensacinės funkcijos tyrimas teisės aktų bei teisinės literatūros kontekste. Pareigos atlyginti padarytą žalą teoriniai aspektai. Turtinė ir neturtinė žala: sąvokos ir jų kompensavimo ypatumai. Kitų žalos kompensavimo sistemų apžvalga. Skatinamosios civilinės teisinės atsakomybės funkcijos paskirties analizė. Apibendrinimas ir išvados-pasiūlymai. Santrauka. Resume (anglų kalba). Gynimo kalba (19 psl.).

Ištrauka

Temos aktualumas ir darbo mokslinis naujumas. Asmuo, gebąs suprasti savo veiksmus ir numatyti jų padarinius, įsipareigoja sau ir kitiems elgtis tinkamai, tai yra savo veiksmais nepadaryti žalos kitų individų teisėms, o jeigu žala vis dėlto atsiranda – ją atlyginti. Individo elgesys, kaip teigia G.Lastauskienė, privalo būti teisiškai atsakingas. Kiekvienas iš mūsų tik tada gali reikalauti iš visuomenės pagarbos savo subjektinėms teisėms, kai pats gerbia (ir tai įrodo savo elgesiu) kito asmens subjektines teises. Taigi visiems ir kiekvienam turi būti aišku, kad vienintelė galimybė taikiai gyventi kartu ir kurti bei naudotis jau sukurtais visuomeniniais gėriais – tai individo pareiga elgtis atsakingai, ką įvairiomis priemonėmis privalo garantuoti valstybė. Be abejo, tokius visuomeninius santykius, kurie būtų grįsti vien tik teisėtu elgesiu, garantuoti neįmanoma, todėl turi būti numatyti atvejai, kuomet individas, pažeidęs pareigą elgtis atsakingai, turi teisingai už tai ir atsakyti.
Nauja pažiūra į teisę, kaip į socialinio kompromiso priemonę, reikalauja ir naujo požiūrio į vieną svarbiausiųjų teisės institutų – teisinę atsakomybę, o tuo pačiu – ir į teisinę civilinę atsakomybę bei sąlygoja pažvelgti į ją kaip į asmens elgesio atsakingumo matą. Toks naujas požiūris į teisinę civilinę atsakomybę gali būti atskleistas ir pagrįstas tik išsamiai paanalizavus šios atsakomybės atliekamas funkcijas, kurių tarpe ypatingą vaidmenį vaidina dvi tarpusavyje glaudžiai susijusios civilinės atsakomybės atliekamos funkcijos - kompensacinė ir skatinamoji.
Be abejo, literatūroje gausu nuomonių kompensacinės funkcijos klausimais: ši civilinės atsakomybės funkcija nagrinėjama įvairiais aspektais, plačiau aptariant tai vieną, tai kitą žalos atlyginimo variantą, tačiau pastebėtina, jog vientiso darbo skirto kompensacinės funkcijos analizei nėra. Tai sąlygoja būtinybę, įvairių autorių nuomones bei Lietuvos ir užsienio valstybių patirtį įvairios žalos atlyginimo klausimais, susisteminti ir sujungti į vieną visumą.
Temos aktualumą taip pat lemia skatinamosios funkcijos analizės literatūroje stoka: apie šią funkciją bei jos paskirtį randame tik užsimenant, taip ir neapibrėžiant, koks jos vaidmuo ir reikšmė ne tik civilinėje teisėje, bet ir reguliuojant visuomeninius santykius aplamai.
Tyrimo objektas – kompensacinės ir skatinamosios funkcijų sąvokos, pareigos atlyginti padarytą žalą bei žalos rūšių apibūdinimas, žalos atlyginimo klausimų reglamentavimo ypatumai Lietuvos Respublikos įstatymuose bei kai kuriose užsienio valstybėse, šio reglamentavimo šiandieninės teorinės bei praktinės problemos ir perspektyvos, taip pat užsienio valstybių patirtis šioje srityje.
Tyrimo dalykas – tai Lietuvos Respublikos bei kai kurių užsienio valstybių teisinė bazė, vienaip ar kitaip reglamentuojanti kompensacinės ir skatinamosios funkcijų klausimus, tarptautiniai aktai, susiję su žalos kompensavimu, įvairi teisinė literatūra.
Darbo tikslas – pateikti kompensacinės ir skatinamosios civilinės teisinės atsakomybės funkcijų sampratas bei išanalizuoti šių funkcijų sąryšį, išskirti su tuo susijusius probleminius klausimus bei pateikti atitinkamas rekomendacijas jų efektyviam sprendimui.
Autorius, siekdamas iškelto tikslo, darbe sprendė šiuos uždavinius:
1. Susipažinti su civilinės atsakomybės esme bei paskirtimi;
2. Apibrėžti kompensacinės ir skatinamosios civilinės teisinės atsakomybės funkcijų sąvokas ir paskirtį;
3. Pateikti pareigos atlyginti padarytą žalą teorinių aspektų analizę;
4. Nagrinėjant teisinę literatūrą bei analizuojant Lietuvos teisės aktų nuostatas bei užsienio valstybių patirtį, išskirti bei pakomentuoti žalos rūšis bei apibrėžti jų sąvokas;
5. Pakomentuoti turtinės ir neturtinės žalos kompensavimo ypatumus tiek Lietuvoje, tiek ir kai kuriose užsienio valstybėse;
6. Apžvelgti kitas žalos kompensavimo sistemas Lietuvos ir užsienio valstybių patirties kontekste;
7. Atskleisti skatinamosios civilinės atsakomybės funkcijos paskirtį bei jo sąveiką su kompensacine funkcija;
8. Remiantis įvairių autorių nuomonėmis bei teisės aktų analize, pateikti rekomendacijas bei pasiūlymus kompensacinės bei skatinamosios funkcijų efektyvaus įgyvendinimo tobulinimo klausimais.
Tyrimo metodai ir šaltiniai. Darbo tyrimo bazę sudaro Lietuvos bei kai kurių kitų užsienio valstybių teisės aktai žalos atlyginimo klausimų srityje, įvairi teisinė literatūra ir kt.
Sprendžiant numatytus uždavinius darbe panaudoti šie tyrimo metodai: lyginamasis, loginis, sąvokų interpretacijos, analizės ir kt.
Darbo hipotezė – šiandien Lietuvoje nėra skiriamas reikiamas dėmesys civilinės teisinės atsakomybės atliekamų kompensacinės ir skatinamosios funkcijų analizei: jos vienu ar kitu aspektu yra aptariamos tik nagrinėjant atskirus žalos kompensavimo klausimus.
Praktinė darbo reikšmė. Atsižvelgiant į tai, kad darbo autorius yra visuomenės narys, kaip ir kiti, susiduriantis su darbe nagrinėjamomis žalos kompensavimo problemomis, atliktas tyrimas didžiausią reikšmę turės jam pačiam.
Be to, į tyrimo duomenis bei pateiktas rekomendacijas gali būti atsižvelgiama rengiant su žalos atlyginimu susijusius teisės aktus, taip pat skatinant visuomenės narius gerbti teisės normas ir laisva valia laikytis teisės imperatyvų.
Atlikta analizė gali būti panaudojama tolesniems šios temos tyrinėjimams, atsižvelgiant į ateityje būsiančias įstatymų pataisas ar naujų įstatymų, susijusių su kompensacine bei skatinamąja civilinės teisinės atsakomybės funkcijomis, priėmimą.
Darbo struktūra. Darbą sudaro įvadas, trys skyriai, išvados bei rekomendacijos, panaudotos literatūros sąrašas ir santrauka anglų kalba. Darbo apimtis - 62 puslapiai. Bibliografinį aprašą sudaro 75 šaltiniai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės diplominis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasDiplominiai darbai
Apimtis57 puslapiai 
Literatūros šaltiniai74 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis117.76 KB
Autoriusvita
Viso autoriaus darbų160 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas6
Mokytojas/DėstytojasDr. E. Baranauskas
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
FakultetasPolitikos ir vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Kompensacines ir skatinamosios teisines civilines atsakomybes funkcijos [speros.lt].doc
Microsoft Word Gynimo kalba [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 57 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 6 Klasė/kursas
  • Dr. E. Baranauskas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą