Išplėstinė paieška
 
 
 

Konstitucija

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos Valstybės Konstitucija. Paaiškinimai. Konstitucijos raida. Europos Konstitucija – nauda visiems ir kiekvienam. Išvados.

Ištrauka

Konstitucijos – teisės normų akto, kurio normos, tegul ir aukščiausios galios ir gana apibendrintai suformuluotos, įgyvendinimas yra visų valstybės valdžios institucijų uždavinys. Šalies parlamento dauguma ir mažuma operuoja priimamų aktų atitikties konstitucijai dimensija, prezidentas nuolat pabrėžia, kad vykdo tik konstitucijoje aiškiai apibrėžtas funkcijas, vyriausybė teigia pirmenybę teikianti iš konstitucijos kylančių imperatyvų įgyvendinimui.
Konstitucija – ne teisės paminklas, bet "gyva", aukščiausioji teisė, daranti įtaką visoms teisinės sistemos sritims. Konstitucinis Teismas, nagrinėdamas bylas, ne tik užtikrina Konstitucijoje nustatytas galių ribas, bet ir daro tiesioginę įtaką tiek teisės normų kūrimui, tiek teisės praktikai.
3. Svarbiausi klausimai, į kuriuos atsakius atskleidžiama Konstitucijos esmė: kokie santykiai sieja asmenį ir valstybę, kokios yra Konstitucijoje nustatytos valdžios galių ribos, kurių jokiu pretekstu nevalia peržengti? Modernią konstituciją, kartais ir gana detalią, taip pat būtina interpretuoti. Ką reiškia, pavyzdžiui, "Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės"?1 Kokią reikšmę šalies teisinei sistemai turi konstitucijos preabulėje įtvirtintas atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybinės siekis? Koks nuostatos "Žmogaus teisę į gyvybę saugo įstatymai" turinys?
Konstitucijoje nustatomi ne tik reguliavimo įstatymais objektai, bet ir pats reguliavimo įstatymais pobūdis. Tai tiesioginiai nurodymai įstatymo leidėjui. Tokių nurodymų, kaip reguliuoti atitinkamus santykius, pavyzdžiais galėtų būti šios Konstitucijos normos: "Įstatymu draudžiama niokoti žemę, jos gelmes, vandenis, teršti vandenį ir gyvūniją"2, "Įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę"3 ir t.t.
Šios Konstitucijos normos įstatymo leidėjui privalomos. Tai įpareigojimas įstatymu sureguliuoti atitinkamus visuomeninius santykius laikantis konstitucijos įtvirtintų normų ir principų. Konstitucijoje įtvirtintus teisinio reguliavimo pagrindus turi atitikti ir poįstatyminiai aktai.
Konstitucijos taikymas, be jokios abejonės, ypač sudėtingas procesas. Tai lyg aukštasis teisinis "pilotažas". Neatsitiktinai, matyt, kartais rašoma: "Tiesioginis konstitucijos taikymas, nors ir įmanomas iš principo, lemia neigiamas pasekmes – skirtingą jos normų interpretavimą, subjektyvizmą ir kolizijas". Atrodo, kad tiesioginio Konstitucijos taikymo pavojai kiek perdėti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-07-04
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai6
Dydis19.18 KB
AutoriusEdita
Viso autoriaus darbų14 darbų
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Konstitucija [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą