Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinių teisių įgyvendinimas ir gynimas

Civilinių teisių įgyvendinimas ir gynimas

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Civilinių subjektų teisių įgyvendinimas. Civilinių subjektų teisių įgyvendinimas. Išvados.

Ištrauka

Civilinių teisių įgyvendinimas gana dažnas kiekvieno mūsų gyvenime. Sudarinėjame sandorius, sutartis, paveldime ir pan. Dažniausiai tenka tvarkytis dokumentus, kreiptis į juridinius asmenis. Tačiau nevisada šie įvykiai baigiasi teigiamai. Neretai atsiranda tokių kurie pažeidžia susitarimus. Jau senovėje žmonės žinojo ir taikė savo civilines teises bei jas gynė.
Retas iš mūsų pasiskaito civilinį kodeksą ir nusimano apie teises ir pareigas. O vertėtų, nes civilinių teisių įgyvendinimo ir gynimo užtikrinimas civiliniame kodekse yra vienas iš Lietuvos Respublikos demokratinės konstitucinės santvarkos pagrindų.
Šiame darbe apžvelgsiu civilinių teisių įgyvendinimą ir gynybą. Palyginsiu su Romos imperijoje gyvavusiomis teisėmis bei jų gynyba. Stengsiuosi glaustai ir aiškiai išdėstyti dažnai eiliniams žmonėms pasitaikančius įvykius kurie neretai sukelia problemų dėl nežinojimo.

Teisių įgyvendinimas – tai konkretaus subjekto galimybė savo veiksmais patenkinti teisei neprieštaraujančiu savo interesus. Jeigu naudodamasis teise asmuo susiduria su kliūtimis, trukdančiomis jam tenkinti savo interesus, kyla būtinybė priversti kitą – įpareigotą subjektą – sudaryti tam reikiamas sąlygas. Čia subjektinė teisė reikalauja, kad įpareigotas asmuo atitinkamai elgtųsi, t.y. susilaikytų nuo tam tikrų veiksmų arba atliktų juos teisę turinčio asmens naudai. Jeigu įpareigotas asmuo nederamai elgiasi, nevykdo teisę turinčio asmens reikalavimų, šis kreipiasi i tam tikras valstybės institucijas su prašymu apginti jo teisę. Teismine gynyba įpareigotas subjektas priverčiamas atlikti tam tikrus veiksmus arba susilaikyti nuo , kad asmuo galėtų įgyvendinti turimą teisę. Taigi teisės įgyvendinimas vienu atveju gali būti neprievartinis, kai teisę turinčam asmeniui nedaroma jokių kliūčių tenkinti savo interesus, o kitu atveju grindžiamas tam tikra įpareigotam asmeniui taikoma prievarta.
Kiekviena subjektinė teisė turi socialinę vertę tiek, kiek ją įgyvendinti, t.y. pasinaudioti subjektinės teisės galimybėmis tenkinti šios teisės subjekto materialinius ir dvasinius poreikius.
Kaip jau buvo minėta, subjektinės teisėsturinį gali sudaryti trijų rūšių galimybės:
1) Galimybė turinčiam teisę asmeniui pasirinkti tam tikrą elgesio variantą;
2) Galimybė reikalauti tam tikro aktyvaus elgesio iš kito asmens ar asmenų;
3) Imtis teisėsaugos priemonių savo subjektinei teiseiįgyvendinti bei ginti.
Siekiant įgyvendinti bei ginti šias galimybes, reikia atlikti tuos veiksmus, kuoriuos numato konkrečios subjektinės teisės galimybės, t.y. tas galimybes realizuoti atitinkamais veiksmais.
Civilinės teisės subjektas gali įgyvendinti savo teises betkokiais įtatym uneuždraustais būdais. Faktinis, pvz., yra toks būdas, kai savininkas pats valdo savo turtą, naudojasi juo bei disponuoja, nesudarydamas dėl šio turto sandorių, kai įpėdinis faktiškai pradeda valdyti paveldimą turtą. Juridiniai teisės įgyvendinimo būdai – tai įvairūs sandoriai (pirkimas – pardavimas, dovanojimas, turto nuomojimas, įpėdinio pareiškimo notarinei kontorai padavimas, kuriame jis praneša, kad priima palikimą ir pan.) Tiek faktiniai, tiek ir teisės įgyvendinimo būdai sukelia atitinkamas teisines pasekmes. Pavyzdžiui , kai įpėdiniai pradeda paveldimą turtą valdyti, reiškia, kad jie perima visas palikėjo teises ir pareigas.
Dažniausiai subjektines teises įgyvendina patys jų subjektai. Tačiau jas gali įgyvendinti ir tretieji asmenys.
Tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys gali savo teises įgyvendinti per atstovus. Toks atstovavimas gali būti pagrįstas įstatymu (tėvų atstovavimas vaikams iki penkiolikos metų amžiaus), administraciniu aktu (globėjų atstovavimas globotiniams), pavedimo sutartimi, kai vienas asmuo paveda kitam jo vardu ir interesais atlikti tam tikrus veiksmus. Atstovas visada veikia atstovaujamojo vardu, įgvendina atstovaujamojo teises, remdamasis atitinkamais įgalinimais, dažniausiai nustatytais įgaliojimu, o neveiksnių asmenų atžvilgiu – įstatymu ar administraciniu aktu.
Kai kurie užsienio šalių teisininkai mano, kad teisių įgyvendinimas yra faktinis naudojimasis, vartojimas ir disponavimo vykdymas trečiųjų asmenų atžvilgiu.
Šis subjektinių teisių įgyvendinimo aiškinimas nėra tikslus. Jis daugiau tinka nuosavybės teisės įgyvedinimui, o ne civilinėms teisėms apskritai. Pavyzdžiui, nuomininkas paprastai nedisponuoja išnuomotu turtu, tik valdo ir naudojasi juo, t.y. turi savo žinioje išnuomotą objektą ir pritaiko jo naudingas savybes savo poreikiams bei interesams tenkinti.
Civilinio kodekso 5 straipsnyje yra nuostata, kad "civilinės teies saugo istatymai, išskyrus tuos atvejus, kada jos įgyvendinamos prieštaraujant jų paskirčiai, visuomenės interesams, geriems papročiams. Įgyvendinami teises ir atlikdami pareigas, fiziniai ir juridiniai asmenys turi laikytis įstatymų, gerbti bendro gyvenimo taisykles ir visuomenės moralinius principus". Šis staripsnis iš esmės nustatė subjektinių teisių įgyvendinimo ribas.
Naujajane Civilinio kodekso projekte kalbama apie teisingumo, protingumo ir sąžiningumo kriterijų laikymąsi įgyvendinant ir ginant subjektines teises.
Daugelio užsienio valstybių įstatymuose taip pat yra nuostatos, teigiančios, kad subjektinių teisių įgyvendinimas negali preištarauti geriems papročiams bei visuomenės gerovei. Pavyzdžiui, Japonijos Konstitucijos 12 straipsnis reikalauja iš piliečių, kad naudotųsi savo teisėmis dėl visuomenės gerovės interesų. O Japonijos civilinio kodekso 2 straipsnio 1-asis punktas nustato vadinamąjį geros sąžinės principą, pagal kurį įgyvendinant teises ir vykdant pareigas reikia remtis sąžine, moralės normomis.
Lietuvos Konstitucijos 46 straipsnio 3- ojoje dalyje sakoma, kad valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei. Taigi fiziniai bei juridiniai asmenys, įgyvendindami ir savo civilines subjektines teises bei vykdydami pareigas, negali nepaisyti bendros tautos gerovės bei kitų žmonių interesų. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai4
Dydis27.17 KB
AutoriusDiana
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/Dėstytojaslektorius A. Rimkevičius
Švietimo institucijaKauno Technologijos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiliniu teisiu igyvendinimas ir gynimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Kauno Technologijos Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • lektorius A. Rimkevičius
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą