Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Dispozityvumo principo ribos civiliniame procese

Dispozityvumo principo ribos civiliniame procese

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223
Aprašymas

Įvadas. Dėstomoji dalis. Principų samprata ir reikšmė visuomeniniuose teisiniuose santykiuose. Principų klasifikavimas ir reikšmė civiliniame procese. Dispozityvumo principas civiliniame procese. Dispozityvumo principo ribų samprata ir reikšmė civiliniame procese. Dispozityvumo principo ribojimai Lietuvos Respublikos civiliniame procese. Civilinių bylų skirstymas pagal dispozityvumo ir imperatyvumo santykį. Dispozityvumo principo ribos užsienio šalių civiliniame procese. Dispozityvumo principo ribos Vokietijos civiliniame procese. Dispozityvumo principo ribojimai Rusijos, Švedijos ir Ispanijos civiliniame procese. Dispozityvumo principo ribojimų pavyzdžiai Lietuvos teismų praktikoje. Dispozityvumo principo ribojimai Lietuvos apeliacinio teismo praktikoje. Dispozityvumo principo ribojimai Lietuvos Aukščiausiojo teismo praktikoje. Išvados. Summary.

Ištrauka

Kadangi civilinė teisė remiasi šalių lygybės, sutarčių laisvės bei dispozityvumo principais, tampa visiškai aišku, kad civilinių teisinių santykių subjektai yra: lygūs tarpusavyje, yra laisvi sudaryti sutartis ir bendro kompromiso keliu gali nustatyti savo teises ir pareigas, kurios neprieštarauja teisės normoms, viešiesiems interesams bei gerai moralei.
Deja, ne visada civilinių teisinių santykių dalyviai elgiasi sąžiningai ir teisėtai vieni kitų atžvilgiu. Kai viena šalis supranta, jog jos teisėti interesai pažeisti ir susitarti geruoju nepavyks - tuomet jai ir kyla poreikis ginti savo teises teismine tvarka.
Civilinis procesas – tai vienas iš subjektyvių teisių ir interesų gynimo būdų, mat asmenys, kurie mano, jog jų teisės ir teisėti interesai, kylantis i materialiosios civilinės teisės, yra pažeisti gali kreiptis į teismą su ieškiniu, prašydami atstatyti jų pažeistas teises. Kaip jau minėta, tai tik vienas iš būdų apginti savo teises, nes gynimas teismo keliu – tai paskutinė galimybė atstatyti pažeistas teises ir įvykdyti teisingumą, jeigu šalims nepavyksta susitarti taikiai, neįtraukiant į ginčą trečiosios šalies – teismo.
Civilinis procesas vadovaujasi daugeli principų, kuri tarpusavy susiję ir ne vienas jų negali būti įgyvendinamas smarkiai pažeidžiant kitus, jie visi sudaro visumą, sistemą, kuri yra nepertraukiama ir vieninga. Tačiau principai gali turėti didesnės ar mažesnės įtakos proceso metu. Vienas pagrindinių civilinio proceso principų yra dispozityvumo principas. Jis yra analogiškas dispozityvumo principui civilinėje teisėje. Tačiau, jis nėra absoliutus. Dispozityvumo principo ribojimai reikalingi tam kad būtų užtikrintos abiejų šalių teisės – kad nei viena šalis negalėtų piktnaudžiauti savo teisėmis, kad būtų apsaugoti ir viešieji interesai – visuomenės interesai, bei būtų atsižvelgta į geros moralės principus.
Šio kursinio darbo tikslas – nustatyti, apibrėžti ir išaiškinti dispozityvumo principo ribas. Šiam tikslui pasiekti keliami tokie uždaviniai: išanalizuoti atskiras civilinio proceso normas, kuriose yra numatomos dispozityvumo principo ribojimai, palyginti Lietuvos civilinio proceso ribojimus su to paties principo ribojimais užsienio šalių civiliniame procese, panagrinėti Lietuvos teismų praktiką dispozityvumo principo ribojimų klausimais bei išsiaiškinti teismo vaidmenį nustatant dispozityvumo principo ribas.
Suprasti, kad dispozityvumo principas ir jo ribojimai yra pakankamai svarbūs civiliniame procese, galima ne tik iš civiliniame kodekse įtvirtintų teisės normų, bet ir iš to, kad šiuo klausimu pasisako daugelis civilinio proceso žinovų – teisininkų, parašiusių daug darbų ir vadovėlių. Daug informacijos praktinės paskirties prasme pateikia A. Driukas civilinio proceso vadovėlyje, vokiečių teisininkas Leipolad‘as savo darbuose taip pat kalba apie dispozityvumo principą bei jo ribas. Nemažai yra parašę ir rusų teisininkai: A.T. Davtian, V.V. Jarkov, M.K. Treušnikov ir kiti specialistai.
Taigi, norint pasiekti šio kursinio darbo tikslą, būtina panagrinėti ne tik Lietuvos civilinio proceso normas bei Lietuvos teisininkų darbus, bet ir užsienio civilinį procesą bei užsienio šalių teisininkų darbus.
Bet visų pirma, reikia apibrėžti, kas yra principai, kokia jų klasifikacija, tarpusavio santykiai ir ryšiai, nes be šito negalima aiškintis konkretų principą ir jo ribas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-25
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis22 puslapiai 
Literatūros šaltiniai23 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis40.38 KB
AutoriusLara
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Dispozityvumo principo ribos civiliniame procese [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 22 puslapiai 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 3 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą