Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Geografija>Lietuvos geografija>Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklės tyrimas

Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklės tyrimas

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435363738394041424344
Aprašymas

Įvadas. Literatūros apžvalga. Tyrimo tikslas ir uždaviniai. Tyrimo metodika ir organizavimas . GPS metodo esmė. LKS-94 – Lietuvos koordinačių sistema. GPS tinklo sutankinimo techninės sąlygos. Geodezinio ir kartografinio pagrindo informacinė sistema (GKPIS). Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklės tyrimas. Geodezinių tinklų sutankinimo darbų apžvalga Jonavos rajone. Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklės analizė. Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklė kitų Lietuvos rajonų kontekste. Išvados.

Ištrauka

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo praėjus 14 metų kylanti Lietuvos ekonomika, geromis sąlygomis bankų teikiami kreditai sudarė palankias sąlygas plėtotis statyboms. Tuo pačiu išaugo ir geodezinių darbų apimtys. Šiuos darbus užsakovai reikalauja atlikti greitai, kokybiškai(tai yra reikiamu tikslumu) ir prieinamomis kainomis. Šitas sąlygas galima įvykdyti turint reikiamus geodezinius prietaisus ir svarbiausia sąlyga - tai tankus, kokybiškas, tinkamas matavimams bei patogiai išdėstytas geodezinio pagrindo tinklas. Jis sudaro sąlygas atlikti reikiamo tikslumo geodezinius darbus vieningoje koordinačių sistemoje.
Susidarius tokiai situacijai geodezijos srityje buvo ypač susidomėta Lietuvos geodezinio pagrindo būkle. Lietuvoje ilgus metus kaip geodezinis pagrindas buvo naudojamas valstybinis trianguliacijos tinklas, kuris dėl daugelio sunaikintų punktų bei vykstančių geodinaminių procesų nebetenkino šiuolaikinių reikalavimų. 1994 metais atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad esantys gravimetriniai, trianguliacijos bei niveliacijos tinklai, kaip svarbiausi esamo geodezinio pagrindo elementai, nebetenkina geodeziniam pagrindui keliamų reikalavimų.
Daugelis valstybinių geodezinių ženklų, nors ir saugomų valstybės, yra sunaikinta arba netenkina tikslumo reikalavimų. Tai neleidžia dirbti reikalaujamu tikslumu, didina laiko sąnaudas ir išlaidas.
Atsiradus GPS (Globalinės padėties nustatymo sistema) atsivėrė galimybė greitai ir tiksliai sudarinėti geodezinius tinklus. Šiuo metu yra kuriamas naujas geodezinis tinklas GPS pagalba. Analizuodami daugelio šalių geodezininkų patirtį mokslininkai nustatė, kad viena iš tinkamiausių kosminės geodezijos priemonių preciziškų geodezinių tinklų sudarymui yra GPS. Lietuvos valstybinis GPS tinklas yra aukšto tikslumo šiuolaikinio geodezinio pagrindo elementas.
Mokslinis naujumas: pirmą kartą apibendrinta Jonavos rajono geodezinio pagrindo būklė.
Darbo struktūra: darbą sudaro įvadas, literatūros apžvalga, išvados, naudotos literatūros sąrašas, priedai. Darbo apimtis – 46 puslapiai, jame yra - 8 lentelės ir 8 paveikslai. Bibliografinį aprašą sudaro 20 šaltinių. Darbo pabaigoje pateikta 9 priedai, papildantys tyrimo duomenis.

Rašant mokslinį darbą apie Valstybinių geodezinių ženklų būklę Jonavos rajone, buvo naudotasi Lietuvos Respublikos įstatymais, techniniais reglamentais ir t.t. Išnagrinėta eilė mokslinių straipsnių, kuriuose analizuojami darbai susiję su valstybinių geodezinių ženklų tinklo kūrimu, tobulinimu, problemomis, perspektyvomis ir jų reikšme atliekant geodezinius matavimus.
Tobulėjant geodeziniams prietaisams, didėjant geodezinių darbų apimtims valstybinių geodezinių ženklų pagrindo reikšmė vis didėja. Valstybinio geodezinio pagrindo reikšmę Petras Petroškevičius analizavo straipsnyje "VGTU Geodezijos instituto mokslinė ir praktinė veikla". Geodezinis pagrindas reikalingas darant topografines nuotraukas ir kitus žemės matavimo darbus, atliekant visos šalies kartografavimą, vykdant statybos darbus, įvairių objektų navigaciją, geodinaminius tyrimus, valstybės sienos žymėjimą ir daug kitų darbų, kuriuose tenka nustatyti taškų padėtį, tai yra koordinates (Petroškevičius, 2000).
Topografija – geodezijos ir matavimų inžinerijos sritis, apimanti Žemės paviršiaus gamtinių ir fizinių (reljefo, hidrografijos, augmenijos), antropogeninių bei pavienių topografinių objektų erdvinius matavimus bei vaizdavimą topografiniuose žemėlapiuose ir planuose standartizuotais metodais.
Topografinis žemėlapis – žemėlapis, kuriame pavaizduoti Žemės paviršiaus topografiniai objektai plokštumoje, tam tikroje matematinėje projekcijoje, nustatytu masteliu bei sutartiniais ženklais, atitinkančiais tarptautinius reikalavimus. Pagal mastelį topografiniai žemėlapiai skirstomi į stambaus mastelio 1:5000 – 1:20 000, vidutinio mastelio 1:25 000 – 1: 50 000, smulkaus mastelio 1:100 000 – 1:1000 000.
Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, geodezijos srityje buvo ypatingai susidomėta Lietuvos geodezinio pagrindo būkle. Šioje srityje daug dirbo P.Petroškevičius, R.Ramanauskas. Atlikę mokslinį tyrimą jie nustatė, kad esantys gravimetriniai, trianguliacijos bei niveliacijos tinklai, kaip svarbiausi esamo geodezinio pagrindo elementai, nebetenkina geodeziniam pagrindui keliamų reikalavimų (Petroškevičius ir kt., 1995). Daugelis valstybinių geodezinių ženklų, nors ir saugomų valstybės, yra sunaikinta. Šiuo metu yra kuriamas naujas geodezinis tinklas naudojantis Globalinės padėties nustatymo sistema (toliau-GPS). Analizuodami daugelio šalių geodezininkų patirtį anksčiau minėti autoriai nustatė, kad viena iš tinkamiausių kosminės geodezijos priemonių preciziškų geodezinių tinklų sudarymui yra GPS. Tam tikslui yra sukurti GPS nulinės, pirmos ir antros klasės tinklai. Lietuvos valstybinis GPS tinklas yra aukšto tikslumo šiuolaikinio geodezinio pagrindo elementas (Petroškevičius ir kt., 1995). Šis tinklas sukūrė palankias sąlygas pereiti prie naujos geodezinių koordinačių sistemos. Taip pat GPS tinklo punktai, drauge su precizinės niveliacijos punktais, nustačius geoidą, gali sudaryti patikimą aukščių sistemą. Norint, kad sudarytą GPS tinklą būtų galima efektyviai panaudoti būtinas detalesnis šio tinklo sutankinimas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-09
DalykasLietuvos geografijos diplominis darbas
KategorijaGeografija >  Lietuvos geografija
TipasDiplominiai darbai
Apimtis43 puslapiai 
Literatūros šaltiniai20 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis220.29 KB
AutoriusLiudas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas4
Švietimo institucijaLietuvos sveikatos mokslų universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jonavos rajono geodezinio pagrindo bukles tyrimas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Diplominiai darbai
  • 43 puslapiai 
  • Lietuvos sveikatos mokslų universitetas / 4 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą