Išplėstinė paieška
 
 
 

Vaiko raida

  
 
 
123456789
Aprašymas

Pratarmė. Ankstyvasis amžius (1-3 metai). Ikimokyklinis amžius (3-7 metai). Ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raidos ypatumai (5-7 metai).

Ištrauka

Maži vaikai visada smalsūs, betarpiški, konkrečiai mąstantys, trokštantys patekti į suaugusiųjų pasaulį. Vienas iš raktų - kalbinė raiška.
Kalba yra vienas iš svarbiausių psichikos komponentų. Psichologų ir fiziologų įrodyta, kad žodis, kalba vienaip ar kitaip dalyvauja visose žmogaus psichikos apraiškose.
Vaiko mąstymo raida susijusi su jo kalbos tobulėjimu. Kaip plytą būtų sunku padaryti, neturint formos, taip ir mintį sunku išreikšti, neturint atitinkamų žodžių ir gramatikos priemonių. Kalba yra minties reiškimo forma. Tik tada, kai mintis išreikšta žodžiu, ji yra aiški ir tampa realybe kalbančiam ir kitiems – klausantiems.
Pati svarbiausia kalbos funkcija yra komunikacinė. Kalbos dėka bendraudami žmonės gali tiksliai informuoti vieni kitus apie savo jausmus, norus, ketinimus, kilusius sumanymus, mintis.
Vaikas išmokęs kalbėti, praplečia savo betarpišką patyrimą, besirėmusį tik pojūčiais ir suvokimu. Bendraudamas su aplinkiniais, mokydamasis ir dirbdamas, įvaldęs kalbą, per ją gali įtvirtinti ir perduoti aplinkiniams savo asmeninę patirtį.
Dauguma vaikų į mokyklą ateina turėdami ganėtinai susiformavusią kalbą, t.y. taisyklingai taria visus garsus, pakankamas aktyvusis ir pasyvusis žodynas, taisyklinga kalbos gramatinė sandara, rišlus pasakojimas. Tačiau dalis vaikų vis tik turi kalbos sutrikimų. Todėl šiame darbe ir norėčiau panagrinėti tai šiek tiek plačiau.
Tai vaiko aktyvios kalbos formavimosi laikotarpis. Iki pusantrų metų vaikas išmoksta nuo 30-40 žodžių, ir vartoja juos labai retai. Kalbos mokymasis, vystymosi tempas spartėja maždaug, kai vaikui yra pusantrų metų. Baigiantis antriems metams, vaikai vartoja apie 300 žodžių, o trečiųjų metų pabaigoje- apie 1500.
Vis intensyviau naudodamas kalbą bendravimui su žmonėmis ir patyrimui fiksuoti, vaikas ją tobulina, kūrybiškai perimdamas gimtosios kalbos struktūras. Itin išlavėja foneminė klausa. Jis ima ištarti vis daugiau bendrinės kalbos balsių ir dvibalsių 16-21 mėn. vaiko balsinė sistema jau adekvati, bendrinė kalbai. Pirmieji vaiko žodžiai- vieno ar dviejų skiemenų daiktavardžiai. Jais nurodomas objektas arba reiškiama visa mintis. Jei neturi griežtai apibrėžtos reikšmės- tai pats žodis vartojamas keliems daiktams pavadinti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-11-09
DalykasRaidos psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Raidos psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis19.75 KB
AutoriusKriste
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Vaiko raida [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Šiaulių Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą