Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Administracinė teisė>Mokesčių įstatymų taikymo principai

Mokesčių įstatymų taikymo principai

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Mokesčių įstatymų taikymo principai. Teisingumo principas. Administracinio paprastumo principas. Mokestinių įplaukų produktyvumas. Elastingumo principas. Mokesčių sistemos sudarymo principai. Mokesčių mokėtojų lygybės principas. Teisingumo ir visuotinio privalomumo principas. Apmokestinimo aiškumo principas. Turinio viršenybės prieš formą principas. Mokesčio apskaičiavimas taikant turinio viršenybės prieš formą principą. Mokestis pagal mokesčių administratoriaus įvertinimą gali būti apskaičiuojamas.

Ištrauka

Efektyvi valstybės mokesčių sistema turėtų būti siektinas kiekvienos valstybės tikslas, kuris padėtų geriau surinkti ir paskirstyti gaunamas biudžeto lėšas. Juk svarbu ne vien tik tai, kodėl subjektai nemoka mokesčių ir didina šešėlinės ekonomikos mastus, bet ir kodėl jie moka juos, nes didesnė piliečių dalis tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse vis dėl to linkę mokėti mokesčius. Kiekviena valstybė siekia sukurti tokią sistemą, kuri atitiktų ir mokesčių mokėtojų, ir mokesčių administratorių lūkesčius.
Valstybės mokesčių sistema teoriškai turėtų būti sudaroma atsižvelgiant į apmokestinimo principus. Svarbiausias apmokestinimo uždavinys – gauti pajamų valstybės funkcijoms vykdyti. Literatūroje [5] išskiriami kriterijai, kuriais būtų galima apibrėžti efektyvią mokesčių sistemą. Apmokestinimo principai yra pirmasis kriterijus, leidžiantis identifikuoti efektyvią mokesčių sistemą. Tai yra pagrindinės taisyklės, kurias kūrė įvairūs visuomenės veikėjai ir politikai, ir kuriomis remiantis, buvo kuriamos ir šiuolaikinės mokesčių sistemos.
Klasikinės ekonominės teorijos kūrėjai A. Smithas ir D. Ricardo skatino visuotinumo ir proporcingumo principus. Jie išskyrė penkis pagrindinius apmokestinimo principus: teisingumo bei proporcingumo, aiškumo (tikslumo), patogumo bei pigumo. Vėliau buvo teigiama, jog mokesčiai turėtų būti lankstūs ir patenkintų valstybės poreikius jos funkcijoms vykdyti. Remiantis reproduktyvumo principu (F. Hamas), "didėjanti mokesčių našta yra pavojinga kiekvienai valstybei, net ir stipriai bei turtingai". Teisingumas reiškia, jog nė viena mokesčių mokėtojų grupė negali išvengti mokesčių naštos. Aiškumo ir tikslumo principai rodo, kad mokesčiai nėra vien tik finansų sritis, jie taip pat glaudžiai yra susiję ir su filosofija, psichologija bei sociologija. Kai kur, šalia pigumo, neutralumo, tikslingo administravimo, ne per didelių išlaidų piliečiams principų, kaip vienas iš apmokestinimo principų, išskiriamas ir atsižvelgimas į finansų psichologiją. Šis principas reiškia, kad Vyriausybė turėtų numatyti geriausius mokesčių tarifus ir formas, taip pat mokesčių mokėtojų reakciją į mokesčių pasikeitimus ir nuolat sekti šalies "finansinį psichologinį klimatą" [5].
Šiuolaikinėse įvairių valstybių mokesčių sistemose vadovaujamasi principais, išsakytais ankstesniais amžiais, ypač pabrėžiamas mokesčių sistemos teisingumas, aktualiu laikomas ir skaidrumo principas, ekonominis efektyvumas, administracinis paprastumas, mokestinių įplaukų produktyvumas ir elastingumas [10]. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-27
DalykasAdministracinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Administracinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai11
Dydis19.87 KB
AutoriusInga
Viso autoriaus darbų39 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mokesciu istatymu taikymo principai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Mykolo Romerio Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą