Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Psichologija>Asmenybės psichologija>Tipologijos problemos, atvejų analizė

Tipologijos problemos, atvejų analizė

  
 
 
12345678910
Aprašymas

Temperamento apibūdinimas. Charakterių tipai. Temperamentų tipai ir jų psichologinė charakteristika. Temperamento įtaka žmogaus veiklai. Asmenybės struktūros, pagrindinės baimės formos. Charakteris ir paveldėjimas. Patirtis ir charakteris. Išvados.

Ištrauka

Žmonės skirtingi ne tik gyvenime susidariusiais asmenybės bruožais, įpročiais, elgsena. Žmogus jau gimęs turi individualių savybių, kurios jį skiria nuo kitų žmonių. Viena reikšmingiausių, pasižyminti dideliu pastovumu ir turinti įtakos visoms kitoms žmogaus asmenybės savybėms, jo psichinėms būsenoms, yra temperamentas. temperamentas nelemia žmogaus asmenybės visumos, turinio, tačiau turi didelę įtaka jos savybių formai: atsiradimui, vystymuisi, ir trukmei, intensyvumui, išorinei išraiškai. Vieni žmonės greitai ir stipriai reaguoja į įvairius gyvenimo reiškinius, įvykius, aiškiai rodo pasitenkinimą, džiaugsmą, liūdesį, o kitų reakcija lėta, vos pastebima; vienų reakcijos stiprios ir ilgai trunkančios, kitų,nors ir audringos, tačiau trumpos; vieni žmonės labai jautrūs, kiti — mažiau.
Išgyvenimų, elgsenos formą, t. y. intensyvumą, dinamiką, išorinę išraišką lemia ne tik temperamentas, bet ir žmogaus veiklos motyvai, interesai bei kitos asmenybės kryptingumą apibūdinančios ypatybės. Temperamento ypatybėmis vadiname tokias pastivias individualias psichikos ypatybes, kurios lemia žmogaus psichinės veiklos dinamiką, intensyvumą ir išorinę išraišką, kurios yra santykiškai pastovios, nepriklausomos nuo veiklos tikslų, motyvų bei turinio ir dėsningai siejasi tarpusavyje, sudarydamos tam tikrą temperamento tipą.
Individualūs žmonių skirtumai, kuriuos priskiriame temperamentui, buvo pastebėti gana seniai. Seniausios žinomos klasifikacinės kategorijos kilusios iš gydytojų, ir pirmiausia iš Klaudijaus Galeno, graiko gydytojo, kuris gyveno II a. po Kristaus. Jis skyrė keturis pagrindinius temperamentus: sangvinišką, flegmatišką, cholerišką ir melancholišką. Pagrindu imta V a. po Kr. sukurta Hipokrato idėja, kad žmogaus kūnas esąs iš keturių elementų: oro, vandens, ugnies ir žemės. Gyvame organizme tuos elementus atitinkąs kraujas, gleivės, geltonoji ir juodoji tulžis. Galenas teigė, kad žmones pagal nelygų šių elementų mišinį galima suskirstyti į keturias klases. Tie, kuriuose persveria kraujas, yra sangvinikai (lot. sanguis — kraujas), tie, kuriuose persveria gleivės (gr. phlegma — gleivės), — flegmatikai, jei vyrauja geltonoji tulžis (gr. chole — tulžis) — cholerikai, o jei juodoji (gr. melas chole — juodoji tulžis) — melancholikai. Toks temperamentų skyrimas gyvas iki šiol, nors kaip fiziologinė teorija jis jau seniai atgyvenęs.
Prie vėlesnių teorijų, bandžiusių atskleisti temperamento fiziologines priežastis, priskirtinos teorijos, siejusios temperamentą su kraujo apytakos ypatybėmis (rusų pedagogas, gydytojas P. Lesgaftas, XIX a.). Dar ir šiandien užsienio šalyse paplitusios teorijos, siejančios temperamentą su žmogaus kūno bendra konstitucija, atskirų jo dalių, atskirų audinių santykiu, kurį savo ruožtu lemia įgimtos vidaus sekrecijos liaukų ypatybės (vokiečių psichiatras E. Krečmeris, amerikiečių psichologas V. Šeldonas).
Temperamento psichologinių teorijų pradininkas yra vokiečių filosofas I. Kantas, kuris Kanto požiūris turėjo įtakos visoms vėlesnėms teorijoms. Vokiečių psichologas V. Vuntas temperamentų skirstymo kriterijumi laikė jausmų arba veiklos pirmavimą bei jų reiškimosi pobūdį. I. temperamento kriterijumi laikė emocijų pasireiškimo stiprumą ir greitį, danų psichologas H. Hefdingas — įgimtą polinkį į liūdnas arba linksmas nuotaikas.
Šios fiziologinės ir psichologinės teorijos, nors vienpusiškai, tačiau iš esmės teisingai atkreipė dėmesį į esmingas temperamento ypatybes. Šių teorijų atstovų sukauptą medžiagą
patvirtina ir panaudoja šiuolaikinės visapusiškesnės temperamento teorijos. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-10-13
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis9 puslapiai 
Literatūros šaltiniai3
Dydis32.86 KB
AutoriusJustina
Viso autoriaus darbų11 darbų
Metai2003 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tipologijos problemos atveju analize [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 9 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • 2003 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą