Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Istorija>Lietuvos istorija>Jonas Basanavičius (7)

Jonas Basanavičius (7)

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324
Aprašymas

Įvadas. Jaunystė ir mokslai. Šeima ir mokslas gimnazijoje. Studijos Maskvos universitete. Profesinė, mokslinė ir politinė veikla Bulgarijoje. Pirmasis emigracijos laikotarpis. Antrasis emigracijos laikotarpis. Jonas Basanavičius ir "Aušra". Viešasis darbas nuo 1905-ųjų metų. J. Basanavičius ir Didysis Vilniaus seimas. J. Basanavičius – Lietuvių tarybos narys ir Nepriklausomybės akto signataras. Visuomeninė, kultūrinė ir mokslinė veikla. Išvados.

Ištrauka

Jonas Basanavičius – žymiausia XIX amžiaus pabaigos lietuvių tautinio atgimimo figūra, įgijusi tautos patriarcho vardą. Plati ir įvairialypė šios asmenybės politinė, visuomeninė, kultūrinė bei mokslinė veikla.
J.Basanavičius įnešė savo indėlį į nacionalinės valstybės kūrimą. Buvo tai atsidavęs tautosakininkas, lietuvių kalbos bei etninės kultūros puoselėtojas. Grožinės literatūros kūrinių J.Basanavičius nesukūrė, bet jo idėjos, jo patriotinė veikla, jo tautosakos rinkiniai ir tyrinėjimai paliko gilų atspindį to meto poezijoje ir kituose raštuose. Dėmesio verta ir jo profesinė mediko karjera. Vargu ar rasime Lietuvos istorijoje, per pastarąjį šimtmetį, kitą Lietuvos veikėją, kuris būtų tiek pažinęs kitataučių bei taip įvairiai su jai bendravęs ir tuo pat metu kaupęs kitų tautų patirtį, turtinęs savo dvasios pasaulį ir šį bei tą iš jos taikęs lietuvių tautiniam sąjūdžiui. O ko gero artimiausi tarp jų buvo bulgarai, kurių valstybei savo žiniomis ir talentu visada ryžtingai J.Basanavičius padėjo.
Mūsų visuomenei gydytojo Jono Basanavičiaus vardas neatskiriamas nuo svarbiausių lietuvių tautos atgimimo etapų, būtent – nuo "Aušros", 1905 m. Didžiojo Vilniaus seimo ir 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės akto. Tačiau jis nusipelnė kur kas didesnės pažinimo sklaidos visuomenėje, juk jo veikla tikrai nesibaigia šiais istoriniais žygiais. Dabar žmonės jį daugiausia suvokia kaip laiko miglose skendinčią gerbtiną statulą.
O į klausimus ar pažįstame tą Didįjį Lietuvį, ar pažįstame jo gyvenimą, ar žinome ką jis yra padaręs Lietuvai, norint atsakyti teigiamai, pirmiausia reikia pažinti ir išmokti gerbti tautos praeitį.
Būtent tautos praeičiai ir ateičiai visą savo tikėjimą ir meilę skyrė Jonas Basanavičius, galiausiai pasijutęs vienu iš laimingųjų pasaulio žmonių, sulaukusių vos ne visų savo tautinių ir politinių svajonių išsipildymo.
Tai unikali asmenybė, kuri suprato, įkūnijo ir išugdė savyje lietuvių tautos idealus, išvedė ją, kaip dvasinis jos vadovas, iš prapulties į garbingą ir gražią ateitį, iš paniekos ir pažeminimo į garbę, parodė jai jos pačios didybę, išmokino ją gerbti ir branginti savo vardą ir idealus, atrado jai lietuviškąjį kelią ir tai yra garbingiausios atminties, tautos, tautinės savimonės, tautinės ideologijos žadintojas, ryški žvaigždė, nušvietusi kelią Lietuvos mokslui, menui, kultūrai. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvos istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Lietuvos istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis20 puslapių 
Literatūros šaltiniai10
Dydis32.09 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2006 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Jonas Basanavicius (7) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą