Išplėstinė paieška
 
 
 

Gedimino laiškai

  
 
 
1234567891011121314151617181920212223242526
Aprašymas

Įvadas. Gedimino laiškų vertėjai ir tyrinėtojai. Abejonės dėl Gedimino laiškų autentiškumo. Rankraščiai. Raštingumas ir kanceliarija. Gedimino patarėjai ir kalendorius. Gedimino antspaudas. Gedimino titulai. Pirmasis Gedimino laiškas popiežiui Jonui XXII. Gedimino laiškas Vokietijos miestų piliečiams. 1323 m. gegužės 26 d. laiškai, išlikę nuorašu, padarytu tų pačių metų liepos mėnesį. Trečias laiškas Jonui XXII; antrasis pasiekęs Avinjoną. Atsakymai į Gedimino kreipimusis. Išvados. Die Zusammenfassung.

Ištrauka

Gedimino valdymas - tvirtėjimo periodas. Po Mindaugo ir Traidenio jis buvo pirmasis valdovas, pavertęs Lietuvą stipria ir galinga valstybe. Jeigu iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raidos ir Lietuvos bei Vakarų Rusios istorijos apskritai pašalintume Gediminą, toji istorija taptų bevertė. Gediminas megzdamas plačius santykius, pakėlė savo valstybės reikšmę kaimyninėse šalyse ir padarė ją žinomą visoje Europoje. Bendraudamas su artimomis krikščioniškomis valstybėmis jis užmezgė ryšius su Šventuoju sostu. Tik jis neturėjo Mindaugo sėkmės, nes pats nesiryžo krikštytis. Gedimino ir XIII a. karaliaus veikloje galima įžvelgti tiek panašumų tiek aiškių skirtumų. Mindaugas įrodė savo pirmumą nuožmioje kovoje su vietos varžovais, bet dovanodamas Vokiečių ordinui žemes pripažino esąs silpnesnis už priešus katalikus. Gediminas niekada nežadėjo žemių ir kitų malonių mainais už krikštą; atvirkščiai, jis kvietė kolonistus verčiau vykti pas jį negu į Prūsiją.
Gediminui valdant tvirtėjo ir plėtėsi ekspansija į slavų žemes (karais ir diplomatiniu keliu - sąjungomis su vietiniais stipriausio kaimyno varžovais ir strateginėmis dinastijų vedybomis). Gediminas ieškojo būdų užsitikrinti tiek Rytų, tiek Vakarų bažnyčios palaikymą ir mėgino kurti savo šalies politiką bei ekonomiką mainais kviesdamas kvalifikuotus emigrantus ir prekybininkus, tęsdamas ankstesnių dižiųjų kunigaikščių ir jų praktikuojamą jo kaimynų Pietvakarių Rusioje, Lenkijoje ir Ordino valstybėje iniciatyvą. Vilnius tapo ne tik prekybos tašku šiaurės pietų kelyje, bet ir šios ašies sankirta bei politiniu varikliu. Gedimino valdymas pasižymėjo stiprėjančia ekspansija į Vakarų Rusią, pirmąkart užsimezgė ilgalaikiai politiniai Lietuvos ryšiai su Lenkija. Gediminas išgarsėjo kaip sėkmingas rytinių rusų žemių jungėjas prie Lietuvos. Taip pat jis pajungė Lietuvai į Kijevą krypstančias Pinsko ir Turono kunigaikštijas. Jo įtaka buvo jaučiama ir Smolensko kunigaikštijoje. Gediminas kontroliavo Polocką, Vitebską, Naugarduką, Gardiną. Juos (kaip ir šiaurinius miestus) lietuviai nukariavo ankstesniame amžiuje ir ilgus metus valdė. O išplėsdamas santykius su Pskovu ir Didžiuoju Naugardu vykdė antimaskvinę politiką, tad Gedimino globos ieškojo to meto Maskvos priešai. Politinė sąjunga su Tvėrės kunigaikščiu sustiprino Gedimino ambicijas Rusios atžvilgiu.
Gediminas paveldėjęs slegiantį pirmtakų palikimą – kovas su kryžiuočiais išvystė stiprų pasipriešinimą. Vokiečių ordinas skelbėsi esąs krikščioniškojo pasaulio atstovas ir siekiąs pakrikštyti pagonis, tačiau tikrasis jų tikslas buvo užkariauti Lietuvos valstybę. Lietuviams užteko jėgos ne tik gintis, bet ir priešą puldinėti Prūsuose ir Livonijoje.
Gediminas buvo ne tik karys, bet ir geras politikas. Šalia kardo jis veikė ir diplomatija. XIV a. trečio dešimtmečio pradžioje Lietuvos didysis kunigaikštis pradėjo diplomatinę akciją, plačiai nuskambėjusią visoje Vidurio Europoje. Sudėtinė šios akcijos dalis buvo laiškai skirti popiežiui, Vokietijos miestams, pranciškonų ir dominikonų ordinų vienuoliams. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasLietuvos istorijos kursinis darbas
KategorijaIstorija >  Lietuvos istorija
TipasKursiniai darbai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai13 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis43.89 KB
AutoriusLaura
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai0 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaMykolo Romerio Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Gedimino laiskai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą