Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Prievolių įvykdymo užtikrinimo samprata ir būdai

Prievolių įvykdymo užtikrinimo samprata ir būdai

  
 
 
123456789101112
Aprašymas

Įvadas. Prievolės įvykdymo užtikrinimo samprata ir būdai. Netesybų formos. Delspinigiai. Netesybų sumažinimas. Rankpinigiai. Garantija. Banko garantija. Laidavimas. Prievolės įvykdymo užtikrinimas. Išvados.

Ištrauka

Šiame darbe analizuojama prievolės (įsipareigojimo) įvykdyti tam tikrą veiksmą tarp kreditoriaus ir skolininko samprata bei būdai. Prievolė reiškia abiejų anksčiau išvardintų pusių ryšį. Šis ryšys įpareigoja skolininką vykdyti savo pareigą ir suteikia kreditoriui teisę reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę (CK 6.1 str.).
Žodis prievolė žinomas nuo senų laikų, bet teisinę reikšmę jis įgijo romėnų teisėje.
Prievolė, būdama teisinė ekonominių santykių aiškinimosi forma, turi garantuoti šių santykių stabilumą, neišvengiamumą o jis įmanomas tik jeigu prievolė šalis sies tol, kol bus įvykdyta. CK 6.189 straipsnio pirmoje dalyje nustatyta, kad sutartis šalims turi įstatymo galią. Taigi atsiradusi prievolė šalims sukuria pareigas, kurių jos nebegali atsisakyti ir kurias privalo vykdyti.
Prievolės privalomumas (kurį sutarčių teisėje išreiškia principas pacta sunt servanda) reiškia, kad prievolė turi būti tinkamai vykdoma (CK 6.38 str.), o jos nevykdymas lemia civilinę atsakomybę. Deramiausias prievolės pasibaigimo būdas yra tinkamas jos įvykdymas (CK 6.123 str.).
Kartu prievolės privalomumas reiškia, kad jos negalima vienašališkai atsisakyti, taip pat negalima vienašališkai pakeisti vykdymo sąlygų (CK 6.59 str.). Tą galima padaryti tik įstatymo ar šalių susitarimo numatytais atvejais ir tvarka.
Tačiau prievolės privalomumo principas nėra absoliutus. Pirma, tiek įstatymas, tiek pačios prievolės šalys gali numatyti atvejus, kai prievolė baigiasi ne tinkamai įvykdyta, o kitais pagrindais. Pavyzdžiui, šalys gali susitarti pakeisti ar nutraukti prievolę, jos taip pat gali iš anksto susitarti dėl savo teisės nutraukti sutartį vienašališkai ir pan.
Antra, jeigu atsiradus prievolei iš esmės pasikeičia aplinkybės, dėl kurių reikalauti iš skolininko įvykdyti prievolę tokiomis pat sąlygomis būtų nesąžininga, prievolės vykdymo sąlygos gali būti peržiūrėtos arba apskritai atsisakyta nuo jų vykdymo (CK 6.204 str.). Sutarties vykdymo iš esmės pasikeitus aplinkybėms institutas, t.y. pacta sunt servanda ir rebus sic stantibus principų derinimas, leidžia užtikrinti sąžiningumą ir lygiateisiškumą prievolių teisėje.
Prievolės teisė plačiai analizuojama civilinėje teisėje. Ji yra neatsiejama civilinės teisės (CK) sistemos dalis. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-09-08
DalykasCivilinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis19.74 KB
Autoriusjonas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasDiana Bukantaitė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasVerslo vadybos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Prievoliu ivykdymo uztikrinimo samprata ir budai [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Kursiniai darbai
  • 10 puslapių 
  • Vilniaus kolegija / 2 Klasė/kursas
  • Diana Bukantaitė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą