Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Viešasis administravimas>Policija, įstatymai. Šaunamojo ginklo panaudojimas policijos pareigūnui ir civilinaim asmeniui

Policija, įstatymai. Šaunamojo ginklo panaudojimas policijos pareigūnui ir civilinaim asmeniui

  
 
 
12345678910111213141516171819
Aprašymas

Lietuvos viešoji policija jos istorija. Lietuvos respublikos policijos veiklos įstatymas. Policijos sistema. Policijos pareigūno įgaliojimai, teisės, pareigos ir atsakomybė. Šaunamųjų ginklų, fizinės ir kitokios prievartos panaudojimas. Šaunamojo ginklo panaudojimas. Lietuvos respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas. Ginklų, šaudmenų įsigijimo ir turėjimo reikalavimai juridiniam asmeniui. Ginklų, šaudmenų nešiojimas ir gabenimas.

Ištrauka

Lietuvoje policijos įstaigos atsirado XIX amžiaus pradžioje, kai Lietuva po trečiojo Lenkijos ir Lietuvos Respublikos padalijimo buvo atsidūrusi carinės Rusijos imperijos sudėtyje. 1811 m. birželio 25 d. caras Aleksandras I išleido įstatymą "Apie ministerijų įsteigimą", kuriuo remiantis imperijoje buvo įsteigta 12 ministerijų, tarp jų ir Vidaus reikalų ministerija.
Lietuvišką policiją įsteigti Lietuvoje pirmą kartą buvo mėginta Pirmojo pasaulinio karo metais. Carinės Rusijos karinė vadovybė 1915 m. leido organizuoti Lietuvoje vietinę policiją.
Jai buvo pavesta tvarkyti gyventojų turto evakavimą į Rusiją, išduoti gyventojams įvairias pažymas ir liudijimus, saugoti miestų turtą, gyventojų gyvybę, kovoti su plėšikavimu, turto grobimu, rūpintis viešosios tvarkos palaikymu. 1915 m. rugsėjo 18 d. vokiečių kariuomenei užėmus Vilnių, o netrukus ir visą Lietuvą, vietinė policija nustojo veikti.
Nuo 1918 m. vasario 16 d. iki 1918 m. lapkričio mėn. pradžios Lietuva gyvavo be savos vyriausybės ir be savos policijos.
Tiktai po to, kai kaizerinė Vokietija pralaimėjo Pirmąjį pasaulinį karą, Lietuvai buvo leista sudaryti savo vyriausybę. 1918 m. lapkričio 11 d. Vilniuje įvyko pirmasis Lietuvos Vyriausybės posėdis, kurį saugojo jau lietuvių policija. Taigi, 1918 m. lapkričio - gruodžio mėnesiais visoje Lietuvoje kūrėsi lietuvių policija.
Pirmaisiais nepriklausomybės metais policija Lietuvoje buvo vadinama milicija. 1924 m. sausio 1 d. milicija oficialiai buvo pavadinta policijos vardu.
Nuo 1924 m. sukūrus atskiras policijos rūšis Lietuvoje susiformavo policijos struktūrinių padalinių sistema, kurios vyriausiasis vadovas buvo vidaus reikalų ministras.
Viešoji policija buvo pavaldi Piliečių apsaugos (nuo 1935 m. - Policijos) departamentui. Viešajai policijai vadovavo 19 miestų ir apskričių viršininkų ir 21 policijos vadas. Tuo metu Lietuvos teritorija buvo suskirstyta į 94 viešosios policijos nuovadas, kurios vietose turėjo 206 punktus. 1932 m. buvo 96 policijos nuovados. Vidutiniškai viena policijos nuovada prižiūrėdavo apie 21 tūkst. gyventojų.
Viešosios policijos veiklos kryptys ir funkcijos iš pradžių buvo neapibrėžtos ir tik nuo 1922 m. pradėtos vienodinti visose apskrityse.
Antrame Lietuvos nepriklausomybės dešimtmetyje viešosios policijos funkcijos buvo gerokai išplėstos. Nuo 1931 m. išleidus "Eismo taisykles", viešajai policijai buvo pavesta eismą prižiūrėti bei autoavarijas išaiškinti, nuo 1933 m. - kovoti su užkrečiamomis ligomis, nuo 1935 m. - kontroliuoti kainų nustatymą, oro transportą. Toks viešosios policijos funkcijų išplėtimas sąlygojo naujų specialių policijos rūšių sukūrimą. 1932 m. Kauno mieste buvo įsteigtos penkios specializuotos policijos tarnybos: Mokesčių išieškojimo, Teismo, Nepilnamečių reikalų, Doros priežiūros ir Eismo tvarkymo.
Lietuvių viešoji policija buvo suskirstyta į:
1. miestų nuovadų policiją;
2. apskričių ir valsčių policijos nuovadas;
3. savisaugos (pagalbinės policijos) dalinius. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasViešojo administravimo referatas
KategorijaViešasis administravimas
TipasReferatai
Apimtis16 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis23.53 KB
AutoriusVytas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Mokytojas/DėstytojasV. Tutoraitis
Švietimo institucijaKlaipėdos verslo aukštoji mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Policija istatymai. Saunamojo ginklo panaudojimas policijos pareigunui ir civilinaim asmeniui [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 16 puslapių 
  • Klaipėdos verslo aukštoji mokykla / 2 Klasė/kursas
  • V. Tutoraitis
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
-1
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą