Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Civilinių teisių objektų samprata ir rūšys

Civilinių teisių objektų samprata ir rūšys

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Įvadas. Civilinių teisių objektų samprata ir rūšys. Civilinių teisių objektų rūšys. Daiktai, kaip civilinių teisių objektai. Daiktų, kaip civilinių teisių objektų, rūšys. Pinigai. Vertybiniai popieriai. Akcija. Obligacija. Čekis. Vekselis. Konosamentas. Indėlių liudijimai. Valstybės skolinis įsipareigojimas. Žemės sklypas ir kiti ištekliai. Įmonės ir turtiniai kompleksai. Intelektinės veiklos rezultatai. Turtinės teisės. Veiksmai ir jų rezultatai. Asmeninės neturtinės teisės ir vertybės. Asmeninės neturtinės teisės. Komercinė ir profesinė paslaptis. Išvados.

Ištrauka

Mano referato tema yra "Civilinių teisių objektai, jų rūšys". Savo darbo pradžioje trumpai apžvelgsiu kai kurių užsienio šalių praktiką daiktinių teisių klausimu. Nurodysiu, kaip daiktinių teisių objektus ir jų rūšis apibrėžia Olandijos, Prancūzijos, Italijos ir kitų šalių įstatymai.
Vėliau nurodysiu, kaip civilinių teisių objektus ir jų rūšis apibrėžia Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas.
Nuosavybės teisė užsienio valstybių teisėje ir teisės doktrinoje paprastai yra aiškinama kaip platesnės sąvokos – daiktinės teisės – sudėtinė dalis. Daiktinė teisė – tai normų, reguliuojančių turtinius santykius, visuma, kur teisės subjektas gali įgyvendinti savo teisę į turtą (daiktą) nepriklausomai nuo kitų teisės subjektų. Daiktinės teisės visada lydi daiktą ir turi pirmenybę prieš kitas teises (pvz., prievolines teises).
Daiktinių teisių objektas yra turtas arba daiktai plačiąja prasme. Kai kurių užsienio valstybių įstatymai pateikia daiktų apibrėžimą. Pavyzdžiui, Italijos civilinis kodeksas apibrėžia daiktus kaip bet kokį turtą, kuris gali būti teisių objektas. Olandijos civilinis kodeksas turtą apibrėžia kaip daiktų ir turtinių teisių visumą.
Turtas, kaip daiktinių teisių objektas, klasifikuojamas į kilnojamąjį ir nekilnojamąjį. Nekilnojamuoju turtu laikoma žemė, pastatai, vandens šaltiniai ir kitas turtas, kuris pagal savo paskirtį ar prigimtį laikytinas nekilnojamuoju turtu. Bene detaliausiai nekilnojamąjį turtą apibūdina Prancūzijos civilinis kodeksas, nekilnojamajam turtui priskiriantis mišką, derlių, gyvulius, žemės ūkio padargus. Užsienio valstybių civilinės teisės doktrina turi ir kitus turto klasifikavimo kriterijus. Pavyzdžiui, dažnai turtas skirstomas į materialų ir nematerialų turtą. Nematerialiu turtu laikomi išradimai, prekių ženklai, firmos vardas, vertybiniai popieriai ir pan. Olandijos civilinis kodeksas skiria turtą, kuriam būtina registracija, ir turtą, kuriam registracija nėra būtina.
Bendrosios teisės teisinės sistemos valstybėse turtas skirstomas į realų ir asmeninį turtą (JAV Kalifornijos valstijos civilinis kodeksas). Ši klasifikacija grindžiama skirtingais gynimo būdais – pareiškiamas ieškinys dėl valdymo teisės pažeidimo. Tuo tarpu asmeninis turtas ginamas pareiškiant ieškinį dėl nuostolių atlyginimo. Realiu turtu laikoma žemė ir visi su ja susiję daiktai. Asmeniniu turtu laikomi visi kiti daiktai.
Turto skirstymas į kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turi svarbią praktinę reikšmę. Skiriasi turto perleidimo sandorių forma: pavyzdžiui, nekilnojamajam turtui perleisti būtina rašytinė, o kai kuriose valstybėse – notarinė forma; tokie sandoriai turi būti įregistruojami įstatymo nustatyta tvarka. Sandorių dėl nekilnojamojo turto perleidimo registracija ne visose užsienio valstybėse turi vienodą teisinę reikšmę. Pavyzdžiui, Prancūzijoje vien nekilnojamojo turto perleidimo sandoriai turi būti registruojami hipotekos įstaigoje. Tačiau nuosavybės teisė atsiranda ne nuo registracijos
3
momento, o nuo sutarties sudarymo momento. Neįregistravus sandorio, atsiranda vienintelė
neigiama teisinė pasekmė – šalys negali atsikirsti tretiesiems asmenims pareiškus reikalavimus į nekilnojamąjį turtą. Analogiška registravimo sistema yra numatyta daugumoje JAV valstijų.
Užsienio valstybių civilinė teisė valdymą reguliuoja kaip savarankišką daiktinę teisę. Valdymas paprastai apibrėžiamas kaip faktinis daikto turėjimas. Valdymo prigimtis yra dvejopa. Iš vienos pusės – tai savininko teisė, kuri leidžia savininkui ginti savo nuosavybės teisę, pareiškiant ieškinį dėl valdymo teisės gynimo. Iš kitos pusės – tai nesančio savininku asmens teisė valdyti turtą, kurį jis teisėtai turi. Šia prasme valdymas yra ne vien daiktinės, bet ir prievolinės teisės institutas.
Bendroji teisė skiria faktinį ir teisinį valdymą. Faktiniu daikto valdymu pripažįstamas faktinis jo turėjimas, neturint tikslo ateityje tapti jo savininku ar absoliučiai jį valdyti (pvz., daikto turėjimas pagal darbo sutartį). Toks valdytojas neturi galimybių pareikšti ieškinių dėl valdymo teisės gynimo. Teisiniu daikto valdymu laikomas faktinis jo turėjimas, turint tikslą absoliučiai įgyvendinti savo teises (pvz., daikto turėjimas pagal nuomos sutartį). Toks valdytojas gali ginti savo teises pareikšdamas ieškinį.


Civilinių teisių objektai yra daiktai, pinigai ir vertybiniai popieriai, kitas turtas bei turtinės teisės, intelektinės veiklos rezultatai, informacija, veiksmai ir veiksmų rezultatai, taip pat kitos turtinės ir neturtinės vertybės.
2. Daiktai ir turtas, kurių apyvarta yra ribota, gali būti civilinių teisių objektai tik įstatymų numatytais atvejais. Daiktai, kurie yra išimti iš civilinės apyvartos ar kurių apyvarta yra ribota, turi būti įsakmiai nurodyti įstatymuose. Priešingu atveju laikoma, jog tų daiktų ar turto civilinė apyvarta neapribota. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-04-26
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai2
Dydis16.23 KB
Autoriusoksana
Viso autoriaus darbų10 darbų
Metai2006 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaŠiaulių Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Civiliniu teisiu objektu samprata ir rusys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Šiaulių Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą