Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Konstitucinė teisė>Tarpukario Lietuvos Konstitucijos

Tarpukario Lietuvos Konstitucijos

  
 
 
123456789
Aprašymas

Įvadas. Tarpukario Lietuvos konstitucijos. Piliečių teisės ir pareigos. Įstatymų leidžiamoji valdžia ir jos funkcijos. Vykdomoji valdžia ir jos funkcijos. Išvados.

Ištrauka

Konstitucija – svarbiausias ir aukščiausias valstybės įstatymas, įstatyminės bazės valdovė ir teisinės valstybės pagrindas. Konstitucija atspindi: kiek valstybė yra išsivysčiusi morališkai, politiškai ir įstatymiškai. Kuo prieš konstituciją visi lygesni, kuo konstitucijos pažeidimų mažiau, tuo valstybė yra labiau išsivysčiusi ir užsitarnavusi kitų valstybių pripažinimą. Tai parodo valstybės patikimumą ir pagarbą įstatymui.
Pirmoji nuolatinė Lietuvos Konstitucija buvo priimta 1922m. Tai buvo Konstitucija įteisinanti parlamentinį ir demokratinį valdymą. Ji buvo sukurta remiantis kitų demokratinių valstybių pavyzdžiais.
Šią Konstituciją pakeitė 1928m. konstitucija (vadinamoji 10 metų laikinoji konstitucija), įteisinta po 1926m. gruodžio 17d. perversmo, kuri žymiai apribojo parlamento darbą. Ši Konstitucija dar laikėsi demokratijos ribų, bet jau laikoma autoritarine. Tačiau 1938m. Konstitucija, kuri pakeitė 1928m konstituciją, buvo totaliai autoritarinė, kuri praktiškai, parlamentą paliko tik kaip formalų organą, visas pareigas atidavusi Prezidentui ir Vyriausybei, iš jos išnyko žodžiai, "demokratinė valstybė".
Šiame darbe bus bandoma išsiaiškint Konstitucijų panašumus, pagrindinių punktų skirtumus ir panašumus (punktai apie piliečių teises, įstatymų leidžiamosios ir vykdomosios valdžios funkcijas), bus bandoma aprašyt kiekvienos konstitucijos atsiradimo priežastis.
Pagrindinės tarpukario Lietuvos Konstitucijos buvo trys: 1922m., 1928m. ir 1938m. Šios visos Konstitucijos buvo įteisinusios skirtingas valdymo formas. 1922m Konstitucija – parlamentinį valdymą, 1928m. –autoritarinį režimą, 1938m. – totalų autoritarinį režimą.
1922m. Konstitucijos priėmimą įtakojo lygiavimasis į Vakarų Europos valstybes (Pranūziją, Vokietiją, Didžiąją Britaniją). Valstybė, kuriai vis dar reikėjo pripažinimo tarptautinėje arenoje, reikėjo demokratinės Konstitucijos. 1928m. Konstitucijos priėmimą labiausiai įtakojo 1926m. gruodžio 17 dienos perversmas, vienos partijos noras išsilaikyt nuolatinėje valdžioje. 1938m. Konstitucijos atsiradimui įtaką turėjo tai, kad 1928m. Konstitucijos galiojimo laikas jau baigėsi ir tai, kad visur aplinkui buvo valstybės su autoritariniu valdymu Lenkija, Sovietų Sąjunga, Latvija. Pats autoritarizmas į Lietuvą atėjo kaip to meto mada. Tais laikais tokia valdymo forma nieko nebestebino.
Visos šios Konstitucijos skyrėsi viena nuo kitos kaip diena nuo nakties. Vien palyginus 1922m. Konstituciją ir 1938m. Konstituciją, jau perskaičius pirmus paragrafus rastume vieną labai didelį skirtumą. 1922m. Konstitucijoje pirmas paragrafas sako: "Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė Respublika" (tas pat buvo parašyta ir 1928m. konstitucijoje), o pirmas paragrafas 1938m. Konstitucijos sako: "Lietuvos Valstybė yra nepriklausoma suvereninė. Jos suverenumas priklauso Tautai". Štai ir skirtumas – iš 1938m. Konstitucijos dingo žodis "demokratinė". Kad jis dingo neverta stebėtis. Link to buvo einama palaipsniui: 1926m. gruodžio 17-osios perversmas, 1928m. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-03-07
DalykasKonstitucinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Konstitucinė teisė
TipasReferatai
Apimtis6 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis13.67 KB
AutoriusVilmante
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas12
Mokytojas/DėstytojasDoc. K. Katilienė
Švietimo institucijaKolpingo kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Tarpukario Lietuvos Konstitucijos [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 6 puslapiai 
  • Kolpingo kolegija / 12 Klasė/kursas
  • Doc. K. Katilienė
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą