Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Intelektinė nuosavybė (2)

Intelektinė nuosavybė (2)

  
 
 
1234567891011
Aprašymas

Racionaliniai pasiūlymai, jų ekonominis įvertinimas. Išradimai. Naudingieji modeliai. Pramonės dizaino pavyzdžiai. Prekių ir paslaugų ženklai. Prekių kilmės vietos nuoroda ir kilmės vietos pavadinimas. Firmų vardai. Apsauga nuo nesąžiningos konkurencijos. Techninė kūryba, analogijų metodas.

Ištrauka

IŠRADIMAI. Kas pripažįstama išradimu, daugelio valstybių patentų įstatymuose tiesiogiai nenurodyta. Tose valstybėse, kur tai padaryta, išradimo sąvoka nusakyta gana įvairiai. Pavyzdžiui, Japonijos įstatyme nurodyta, kad išradimu pripažįstama aukšto lygio techninė idėja, sukurta naudojantis gamtos dėsniais. Austrijos įstatymu numatyta, kad patentai išduodami už naujus spacialistui neakivaizdžius ir galimus pramoniniu būdu naudoti išradimus. Panašiai išradimas apibūdinamas ir Didžiosios Britanijos patentų įstatyme, kuriame nurodyta, kad patentai gali būti išduoti už naujus, galimus pramoniniu būdu naudoti ir išradybiniu žingsniu pasižyminčius išradimus. Panašiai išradimas apibūdinamas ir Europos patentų konvencijoje, kur pabrėžta, kad Europos patentai išduodami už naujus, galimus pramoniniu būdu naudoti ir išradimo lygiu pasižyminčius išradimus. "Lietuvos Respublikos išradimų apsaugos įstatyme" nurodyta, kad išradimu pripažįstamas sprendimas, kuris pasauliniu mastu yra absoliučiai naujas, atitinka išradimo lygį ir turi pramoninį pritaikomumą. Galima teigti, kad yra tokie pagrindiniai išradimo patentabilumo kriterijai: naujumas, neakivaizdumas, pramoninis pritaikomumas, dar ir techniškumas. Tai apibendrinus, galima teigti, kad išradimu laikomas vidutinio lygio specialistui neakivaizdus, naujas bet kokios problemos techninis sprendimas, kurį galima naudoti pramonėje ar kitose srityse. Išradimu pripažįstamas jau sukurtas sprendimas, o ne suformuluota problema. Sprendimas yra nematerialus, todėl jis išradimu gali būti pripažintas prieš jį įkūnijant materialiuose objektuose – renginiuose, technologijose, medžiagose, mikroorganizmų kamienuose, augalų ir gyvūnų ląstelių kultūrose. Išradimu daugelyje valstybių pripažįstamas tik techninis sprendimas. Sprendimas yra techninis, jeigu sukurtas ar patobulintas įrenginys, technologija arba medžiaga. Išradimas yra techninės kūrybos rezultatas. Tokiu rezultatu galima sprendimą laikyti tik tada, kai autorius, siekdamas ką nors patobulinti, į žinomą sprendimą įjungia bent vieną papildomą esminį požymį arba suranda naują žinomo sprendimo panaudojimo sritį. Taip kurdamas autorius gali nežinoti apie jau anksčiau sukurtus, t.y. išrastus sprendimus, todėl gali pakartotinai sukurti tokį patį sprendimą. Jeigu toks sprendimas atitinka kitus išradimo kriterijus, tai galima teigti, kad autorius padarė išradimą. (Kasperavičius, 1997, psl. 89-91)
NAUDINGIEJI MODELIAI. Naudinguoju modeliu teisiškai saugomas naujas, galimas pramoniniu būdu naudoti konstrukcinis sprendimas. Tai sprendimas, kuris gali būti įkūnytas mašinos arba aparato konstrukcijoje, tai detalių forma ir jų išdėstymas. Kitaip tariant, tai vidinis mašinos arba aparato vaizdas. Naudingojo modelio vertinimo kriterijai – naujumas, pramoninis pritaikomumas ir techniškumas. Naudingajam modeliui nekeliamas išradimo lygio (neakivaizdumo) reikalavimas. Tuo jis skiriasi nuo išradimo. Naudingieji modeliai nelaikomi patentabiliais ir teisiškai nesaugomi, jeigu jie neatitinka gerų papročių ar įstatymų. (Kasperavičius, 1997, psl. 125-126)
PRAMONĖS DIZAINO PAVYZDŽIAI. Pramonės gaminių konkurencingumas labai priklauso nuo išvaizdos, estetinių bei meninių savybių. Gaminių išvaizda ypač vertinama keičiantis madai. Meninė gaminių išvaizda imta laikyti vienu iš pramonės nuosavybės objektų ir pradėta vadinti pramonės dizainu. Mados greitai keičiasi, tai pramonės dizaino pavyzdžių patento galiojimo trukmė buvo ir yra kiek mažesnė negu išradimo patentų. Apskritai pramonės dizaino pavyzdžiu pripažįstamas ir teisiškai saugomas naujas, originalus gaminio meninis konstrukcinis sprendimas, lemiantis jo išorę ir galimas naudoti pramoniniu būdu. Taigi pagrindiniai pramonės dizino pavyzdžio kriterijai yra naujumas, originalumas ir pramoninis pritaikomumas. (Kasperavičius, 1997, psl. 127-133)
PREKIŲ IR PASLAUGŲ ŽENKLAI. Ženklai žinomi jau seniai. Jie vartojami konkurencinėje kovoje, naujoms rinkoms užkariauti, reklamai ir pagaliau pelnui didinti. Prekės (gamybos įmonių) ir paslaugų ženklu (paslaugas teikiančių organizacijų) laikomi nustatyta tvarka valstybės organe įregistruoti žymenys, pagal kuriuos galima atskirti vienos įmonės prekes arba paslaugas nuo tokių pačių kitos įmonės prekių arba paslaugų. Sukurti kokybišką prekės ar paslaugų ženklą nelengva. Ženklas turi būti originalus, lengvai įsimenamas, įtaigus, kuo aiškiau apibūdinantis pareiškėjo veiklą. Be to, jis turi būti toks, kad jį būtų galima atlikti įvairioje medžiagoje. Ženklas turi atspindėti prekės pobūdį, gamyklą, vietovę. (Kasperavičius, 1997, psl.134-143)
PREKIŲ KILMĖS VIETOS NUORODA IR KILMĖS VIETOS PAVADINIMAS. Prekių (gaminių) kilmės vietos nuoroda arba jų kilmės vietos pavadinimas yra vieni iš pramonės nuosavybės objektų. Kilmės vietos nuoroda – tai užrašas ar koks nors kitas ženklas, skirtas pirkėjui ar interesantui informuoti, kurioje šalyje ar kuriame jos rajone pagamintas tas gaminys. Kilmės vietos pavadinimas – tai vienas iš kilmės nuorodos būdų. Jis susietas su specifinėmis gaminio (paslaugos) savybėmis ar kokybe, priklausančiomis nuo nurodytos geografinės vietovės arba nuo jos istorinių veiksnių, gyventojų tradicijų ar gamybinės patirties. Kilmės vietos nuoroda arba kilmės vietos pavadinimas dažniausiai rašomas anglų kalba, pvz., "Made in Lithuania" – lietuviškai "Pagaminta Lietuvoje". Tai gali būti parašyta atskirai arba įrašyta į prekių ar paslaugų ženklą. Šios prekių (gaminių) kilmės nuorodos, kai ir gamintojo, gamyklos, prekiautojo nurodymas, yra vieni iš kovos su nesąžininga konkurencija priemonių. (Kasperavičius, 1997, psl. 144) ...

Rašto darbo duomenys
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis10 puslapių 
Literatūros šaltiniai4 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis22.97 KB
AutoriusJumbo
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasProf. V. Žilinskas
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
FakultetasSocialinių mokslų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Intelektine nuosavybe (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 10 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas / 1 Klasė/kursas
  • Prof. V. Žilinskas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą