Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybė (5)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Savižudybė. Kaip galima padėti? Klaidingos nuomonės apie savižudybes. Kur kreiptis? Kur skambinti?

Ištrauka

SAVIŽUDYBĖ nėra staigus, impulsyvus veiksmas. Tai dažniausiai ilgo, kartais net visą gyvenimą trunkančio proceso rezultatas. Laikui bėgant kaupiasi įvairios problemos, nesėkmės ir praradimai, stiprėja stresas, emocinis skausmas, didėja jausmų, minčių sumaištis ir vis labiau mažėja gebėjimas įveikti krizę. Žmogui ima atrodyti, kad atsidūrė visiškoje aklavietėje, užvaldo neviltis ir ją supančios mintys. Galiausiai užtenka paskutinio lašo – kokios nors priežasties ar preteksto – ir žmogus nusižudo. Savižudybė – tai tragiškai beviltiškas bandymas spręsti savo sunkumus. Dažniausiai tai – pagalbos šauksmas.

ŽMONĖS, KETINANTYS NUSIŽUDYTI, DUODA DAUGYBĘ RAKTŲ IR PERSPĖJIMO ŽENKLŲ APIE SAVO KETINIMUS. TAI PASIREIŠKIA IR KALBA, IR ELGESIU.

Žmogaus kalboje atsiranda tokių teiginių, kaip "niekas nebeturi reikšmės", "nebeturiu daugiau jėgų", "viskas beprasmiška", " geriau numirčiau", "niekas negalėtų išspręsti mano problemos", "norėčiau viską pabaigti", "niekas negali man padėti", "visiems bus geriau be manęs" ir panašiai.
Žmogus jaučiasi pavargęs, niekam bereikalingas, tampa dirglus, dirglus ir vis uždaresnis, vengia draugijos ir labiau nori būti vienas. Pasikeičia apetitas, atsiranda miego sutrikimai.
Žmogus pradeda gerti daugiau, nei paprastai, geria, kad nusigertų iki nukritimo, pradeda vartoti narkotikus.
Žmogus labai pasikeičia. Buvęs ramus staiga tampa labai aktyvus, galbūt net agresyvus, imasi rizikingų avantiūrų, tarsi nepaisydamas pavojaus gyvybei, garbės ir orumo praradimui; anksčiau daug bendraujantis – užsidaro savyje, vengia aplinkinių; nebesirūpina anksčiau jį dominusiais dalykais, apsileidžia, atrodo viskam abejingas.
Žmogus pradeda domėtis mirties ir savižudybės temomis – rašo apie tai, piešia ir panašiai.
Žmogus grąžina skolas, dovanas, parašo testamentą ir panašiai.
Žmogus kuria gana tikslius planus – mini net konkrečią savižudybės vietą, laiką ar būdą.
Staiga, gana netikėtai pasikeičia žmogaus nuotaika – iš beviltiškumo peršokama į ypatingą linksmumą, lyg viskas būtų stebuklingai išsisprendę.
Tai gali būtų ženklas, kad žmogus nutarė pasitraukti iš gyvenimo.

PIRMIAUSIA KUO NUOŠIRDŽIAU PARODYKITE SAVO SUSIRŪPINIMĄ JO IŠGYVENIMAIS IR PROBLEMOMIS.
Ketinantis nusižudyti žmogus dažnai yra piktas, liūdnas, išsigandęs, jaučiasi bejėgis, niekam bereikalingas ir vienišas. Jis gali ne iš karto patikėti, kad juo nuoširdžiai rūpinatės. Pasistenkite jam tai parodyti. Jei įtariate, kad žmogus galvoja apie savižudybę, tiesiai paklauskite jo: " Ar būna, kad net gyventi nesinori?", "Ar galvoji apie savižudybę?". Bet koks atsakymas, išskyrus griežtą NE, reiškia TAIP. Pabandykite išsiaiškinti, ar jis konkrečiai planuoja, kada ir kaip tai padarys. Kuo aiškesnis planas, tuo didesnė savižudybės grėsmė. Tuomet stenkitės neišgąsdinti, neparodyti, kad esate šokiruotas, ką žmogus bepasakytų. Nepalikite jo vieno, kol rasite rimtesnę pagalbą.
IŠKLAUSYKITE. Leiskite žmogui kalbėti apie savo jausmus. Stiprios emocijos apsunkina žmogaus gebėjimą aiškiai galvoti, rasti problemų sprendimus, daryti išvadas. Kalbėjimas padeda suvokti jų egzistavimą. Savo jausmų ir emocijų pripažinimas leidžia žmogui labiau juos kontroliuoti, aiškiau galvoti ir veiksmingiau spręsti problemą. Išsipasakojus atidžiam klausytojui, kenčiančiojo savijauta gali savaime pagerėti. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-30
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis8 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis12.95 KB
AutoriusLina
Viso autoriaus darbų5 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybe (5) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 8 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą