Išplėstinė paieška
 
 
 

Stoicizmas

  
 
 
12345678910111213141516
Aprašymas

Įvadas. Stoikų mokyklos pirmtakai. Stoikų mokyklos kūrėjai. Stoikų mokyklos raida. Stoikų pažiūros. Logika. Fizika. Etika. Išvados.

Ištrauka

Stoicizmas – viena iš dviejų reikšmingiausių helenizmo epochos krypčių (300 m. pr. Kr. – 200 m. po Kr.). Pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių stoa poikile – margoji stoja [ stoja – statinys pasivaikščiojimams]; ji buvo pastatyta Atėnų agoroje [turgavietėje]. Margojoje stojoje rinkdavosi stoikai.
Helenizmo epochoje stoikai sudarė naują stovyklą, dviejų senųjų – Akademijos ir peripatetikų mokyklos varžovę. Jų monistinė ir materialistinė sistema buvo ankstesnio laikotarpio idealistinių sistemų priešingybė. Į šią sistemą įėjo visos filosofijos dalys, tačiau didžiausias dėmesys kaip reikalavo laiko dvasia, buvo skiriamas etikai. Stoikų mokykla buvo įkurta Zenono apie 300-uosius metus ir gyvavo penkis šimtmečius.
Stoicizmo mokykla pirmiausia orientavosi į racionalią savikontrolę ir gamtos dėsnių paisymą. Ši mokykla buvo viena iš keturių oficialių helenizmo ir romėnų epochos filosofijos mokyklų (kitos mokyklos Akademija, epikūrininkų mokykla ir peripatetikai, t.y. Aristotelio įkurto licėjaus mokiniai). Stoicizmo mokyklos įkūrėjas Zenonas skelbė griežtą etinę filosofiją, pagrįstą kiekvieno individo pareiga rūpintis garbe ir protu. Pasak Zenonu, kiekvienas individas yra kosmosą tvarkančio proto (dieviškojo proto) dalininkas. Visi žmonės yra lygūs, žmogus tampa geras ir laimingas, kai gyvena pagal protą bei dorybes ir nepasiduoda aistroms bei jausmams. Be to, stoikai tikėjo lemtimi ir apvaizdos galia.
Stoikų požiūriu žmogaus prigimtyje reiškiasi pasaulinio proto įstatymas, ir gyventi pagal pasaulinio proto valią yra vienintelis gyvenimo uždavinys, pareiga bei dorybė. Suvokdamas būtinumą, t.y. tai, ko reikalauja prigimtis, žmogus elgsis pagal būtinumą ir bus laimingas. Viskam, kas nėra dorybė, žmogus turi būti abejingas.
Stoikai savo rigoristinėje etikoje ir empirinėje logikoje laikėsi kinikų pažiūrų. Dėl to verta trumpai apžvelgti kinikų filosofines pažiūras. Kinikų mokyklą Atėnuose įkūrė Antistenas (apie 444-336 m. pr. m. e.), Gorgijo ir Sokrato mokinys. Jis mokė, jog svarbiausias žmogaus veiklos tikslas – tapti dorovingam (vienntelį ir tikrą malonumą teikia darbas): žmogus savo elgesiu turi norėti būti pavyzdžiu kitiems, apriboti savo poreikius (anot Antisteno, tai darydamas žmogus jaučiasi pačiu turtingiausiu žmogumi pasaulyje, nes jam nieko nereikia). Atėnuose buvo gerai žinomas ir Diogenas Sinopietis (apie 412-323 m. pr. m. e.), populiariausias Antisteno mokinys. Diogenas darė amžininkams didžiulį įspūdį ne tiek savo filosofinėmis pažiūromis, kiek gyvenimo būdu. Jis ragino atsisakyti visų gyvenimo malonumų, apriboti savo poreikius. Diogenas išplėtojo Sokrato savianalizės koncepciją iki asketizmo. Pasak jo, žmogus privalo gyventi pagal gamtos dėsnius. Diogenas idealizavo gyvūnų gyvenimą ir kvietė žmones grįžti į gamtos prieglobstį. Dėl šių pažiūrų amžininkai praminė Diogeną šunimi (graikiškai canes, iš čia simboliškas mokyklos pavadinimas), atseit Diogenas siūlo žmonėms gyvenimą, panašų į šuns. Mąstytojas išjuokė tuos, kurie vertino tradicines gyvenimo normas. Jis nepripažino santuokos ir laikėsi pažiūros, kad vaikais privalo rūpintis visi žmonės, o ne tik jų gimdytojai. Diogenas neigė tėvynės meilę ir vadino save pasaulio piliečiu (kosmopolitu). Apie Diogeną antikos pasaulyje sklido daug legendų. Pasak vienos, Aleksandras Makedonietis, išgirdęs apie skurstantį filosofą, nusprendė pagelbėti jam. Šių sumanymų vedamas, jis atėjo prie statinės, kurioje gyveno Diogenas, ir tarė: "Prašyk, ko tik nori, viską gausi". Diogenas, iškišęs galvą iš statinės, į tai atsakė: "Pasitrauk, neužstok saulės!". Tai atskleidžia mąstytojo pažiūrų esmę: žmogus negali nieko duoti kitam, išskyrus viena – neužstoti saulės. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasSenovės filosofijos kursinis darbas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasKursiniai darbai
Apimtis15 puslapių 
Literatūros šaltiniai5
Dydis33.59 KB
Autoriussonata
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas3
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stoicizmas [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą