Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybė (4)

  
 
 
1234567
Aprašymas

Įvadas. Savižudybių statistika. Savižudybė ir kančia. Psichologinė krizė ir jos fazės. Savižudybės etapai. Savižudybės priežastys. Požymiai, padedantys atpažinti ketinantį nusižudyti žmogų. Ištraukim draugą iš bedugnės! Išvados.

Ištrauka

Pagal statistikos duomenis, Lietuva pirmauja pagal savižudybių skaičių. Ji net aplenkia Ameriką ir Afriką. Tad iškyla klausimas, kodėl gi tiek daug žmonių nori nutraukti savo gyvenimą. Juk už Lietuvos žmones daug prasčiau ir sunkiau gyvena albanai, bulgarai, jau nekalbant apie Afriką, kai kurias Lotynų Amerikos šalis.
Savižudybės – labai skaudi tena kiekvienam žmogui. Juo labiau, jei kas yra nutraukęs savo gyvenimą iš artimųjų. Tad savo šiuo darbu aš stengiuosi išsiaiškinti savižudybių priežastis, įrodyti, kad savižudžių nereikia teisti ir smerkti. Juk jie tokie pat žmonės kaip ir mes. Galima teigti, kad savižudžiai yra dar dvasiškai stipresni žmonės nei kad mes. Reikia daug drąsos ir ryžto, norint nutraukti savo gyvenimą.

Savižudybė (suicidium) – tai sąmoningas savo gyvenimo nutraukimas, mirtis, ištinkanti tyčia save sužalojus.
Atskiro žmogaus savižudybė visada paliečia žymiai daugiau žmonių, ne vien nusižudžiusiojo šeimą. Mokinio suicidas, be abejo, traumuota ne tik jo artimuosius, bet ir mokyklos bendruomenę, ir net visai svetimus žmones. Mums sunku patikėti, kad žmonės gali taip kentėti, jog pasirenka mirtį. Tačiau, deja, realybė kitokia. Kasmet Lietuvoje nusižudo apie septyni 10 – 14 metų amžiaus vaikai ir iki keturiasdešimties 15 – 19 metų amžiaus jaunuolių. Dešimteriopai daugiau – bandžiusių nusižudyti. 1994 metais savo gyvybę nutraukė 1703 Lietuvos gyventojai, taigi kiekvienam 100 tūkstančių mūsų šalies žmonių tenka 46 savižudžiai. Tai aukščiausias rodiklis Europoje. Anot tyrimų, apie 85% nepakėlusių gyvenimo naštos Lietuvos žmonių yra vyrai, apie 80% ketinančių žudytis kalba apie savo ketinimus netiesiogiai tai parodo. O štai kai kuriose pasaulio šalyse savižudybė yra laikoma kriminaliniu nusikaltimu ir už bandymą nutraukti savo gyvybę, baudžiama laisvės atėmimu.

3. Savižudybė ir kančia

Žmonės, kurie mėgina žudytis, labai dažnai nori nutraukti ne savo gyvenimą, bet savo kančias. Tik nedidelė dalis šių kančių yra fizinės, sukeltos kūno negalių. Dažniausiai tai būna dvasios kančios: vienatvės, susvetimėjimo, netekties, gėdos, kaltės, baimės, bejėgiškumo, beprasmybės išgyvenimai. Tuo metu mes skiriamės nuo gyvūnų: jie patiria blogį tik kaip kūno skausmą; žmonės žino, kas yra sielos skausmas. ,,Kančia yra lyg ta kaina, kurią turime mokėti už mūsų žmogiškąją tobulybę" (J. Grinius). Visi žmonės patiria kančių, tik ne visi vienodai stipriai jas išgyvena ir vienodai pakelia. Didelę kančią patyręs ir jos nesugniuždytas, žmogus gali manyti, kad ir kitam užteks stiprybės iškęsti. Todėl dažnai tikimasi, kad žmogus pats įveiks savo skausmą – lyg sužeistas žvėris, kuris vienatvėje išsilaižo savo žaizdas. Vienatvė padidina žmonių skausmą, įtempia dvasią iki kraštutinumo, atveda iki būsenos, kurioje nebepajėgiama blaiviai mąstyti. Tokią krizę išgyvenančiam žmogui reikia kitų pagalbos. Tačiau jis ir pats gali sau padėti. Jei manysime, kad kančia yra blogis ir kad jis truks amžinai, mūsų sielos skausmas gali tapti nepakeliamas. Iš tiesų visa keičiasi. Vadinasi, nėra vien blogis, kurio reikėtų bijoti, nuo kurio reikėtų bėgti, kuris turėtų sugniuždyti. Svarbu, kaip mes į tai žiūrime.
,,Aš peržengiau ribą, bet už jos neradau to, ko tikėjausi, nepatyriau palengvėjimo – ten buvo tamsu. Slėgė jausmas, kad pabėgau, neišgyvenau savo gyvenimo iki galo, nepakėliau to, kas man buvo skirta. Nebenoriu ten sugrįžti…"
(Žmogaus, kuris bandė nusižudyti, bet buvo išgelbėtas, žodžiai) ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2006-01-17
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis5 puslapiai 
Literatūros šaltiniai7
Dydis14.56 KB
Autoriusperla
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2006 m
Klasė/kursas12
Švietimo institucijaŠirvintų r. Gelvonų vidurinė mokykla
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybe (4) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 5 puslapiai 
  • Širvintų r. Gelvonų vidurinė mokykla / 12 Klasė/kursas
  • 2006 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą