Išplėstinė paieška
 
 
 

Savižudybės (2)

  
 
 
123456789
Aprašymas

Savižudybės samprata. Fizinis ir psichologinis skausmas. Savižudybės procesas. Psichologinio poreikio grupės. Savižudžio samprata. Užuominos prieš savižudybę. Perspektyvinis ir retrospektyvusis požiūris. Aleksitimija. Dichotomiškas mąstymas. Prevencija. Artimo pagalba. Mitai ir tikrovė. Išvados.

Ištrauka

Savižudybė- ilgalaikis procesas, nulemtas labai daugelio dvasinių, psichologinių, socialinių, psichopatologinių veiksnių. Tai valingas, paties žmogaus atliktas gyvybei grėsmingas veiksmas, sukeliantis mirtį.
Savižudybės tema neduoda ramybės mūsų literatūrai ir kultūrai. Mūsų sėkmių ir laimės požiūriu ji yra tabu. Žinia apie kokio nors visuomenei žinomo žmogaus savižudybę sujaudina kiekvieną. Tarp mūsų svajonių apie laimę ir sėkmę slepiasi susinaikinimo košmarai. Juk pagalvojame ir apie pražūtingus savo asmenybės polinkius. Kiekvieną dieną mus gali ištikti nesėkmės ir užpulti kiti, bet pati baisiausia grėsmė, apie kurią nebent slapta pagalvojame, yra patiems save sunaikinti. Deja, kasdien kas nors nusižudo, ir ne vieno mūsų pažįstamo giminaitis arba draugas baigė gyvenimą savižudybe.
Visi suprantame, kad gyvenimas kartais būna malonus, dažniausiai įprastas, o labai dažnai sunkus. Didžiąją jo dalį užima rutina, nusistovėjusi tvarka, proziški, kasdieniai, įprasti, nuobodūs ir emocijų nekeliantys dalykai-gyvenimas, įjungus autopilotą, nesunkiai riedantis pirmyn. O dar gyvenime esama skausmo bei visokių nemalonių arba liūdnų dalykų, tokių kaip: liūdesys, sielvartas, gėda, pažeminimas, baimė, nuogąstavimai, vilčių žlugimas, nerimas. Tamsioji pusė ir tamsios akimirkos. Kai šios neigiamos emocijos išgyvenamos šiek tiek per stipriai, sutrinkame imame sielotis. Esame nusiminę, sunerimę, sumišę. Nerasi žmogaus, nepatyrusio didesnio ar menkesnio emocinio sąmyšio. Deja, kai kurie iš mūsų sielvartauja nuolatos. Sielvarto, nerimo arba sumaišties priežastis yra skausmas, kartais fizinis, bet dažniausiai psichologinis. Psichologinis skausmas ir yra pagrindinė sudedamoji savižudybės dalis (tačiau yra ir daug kitų).
Kuo skiriasi fizinis skausmas nuo psichologinės kančios? Fizinis skausmas nėra tas skausmas, kuris labiausiai susijęs su savižudybe. Dėl AIDS arba ankstyvųjų Alzheimerio ligos stadijų kenčiančių ligonių noras pabaigti gyvenimą yra susijęs su fizinius skausmus lydinčiais degradacijos suvokimu ir nerimu, o ne su pačiu fiziniu skausmu, kurį galima kontroliuoti atitinkamomis vaistų dozėmis. Tuo tarpu, psichologinis skausmas yra sąmonę užvaldęs skausmas, sielvartas arba gėla. Šio skausmo esmė yra psichologinė-perdėtai išgyvenama gėda, kaltė, nerimas, vienišumas, baimė pasenti arba mirti kančiose. Savižudybė įvyksta, kai psichologinis skausmas laikomas nebepakeliamu ir aktyviai siekiama mirties, kad pagaliau nutrūktų nesiliaujantis kankinantis sąmonės srautas. Savižudybė yra tragiška sielos drama.
Edwin’as S. Shneidman’as, tirdamas priešmirtinius savižudžių laiškus, pastebėjo jog daugelis tokių raštelių neatspindi nuo savižudybės neatsiejamos kančios ir kartais būna proziški, netgi banalūs, vis dėlto nemaža dalis savižudžių paliktų laiškų iš tiesų perteikia psichologinį skausmą, kuris yra savižudybės priežastis. Žemiau pateikiami priešmirtiniai laiškai, kuriuos parašė vyrai ir moterys: viengungiai, susituokę ir išsiskyrę, skirtingo-nuo 24 iki 74-metų amžiaus, nusišovę, persipjovę venas, perdozavę vaistų, pasikorę žmonės.Juose atsispindi savižudybei būdingas psichologinis skausmas:

Moteris, 45 metų, ištekėjusi, mirusi nuo vaistų perdozavimo: "Jei ne meilė, kurios man taip baisiai reikėjo, nebūtų ką palikti".

Moteris, 60 metų, viengungė, mirusi nuo perdozavimo: "Pavargau nuo šitos jausmų karuselės, tad pakeliu prieš save ranką, kad pasprukčiau iš čia".
Moteris, 24 metų, našlė, mirė persipjovusi venas: "Jaučiuosi bejėgė, priveikta savo jausmų. Gyvenimas nesuvaldomas. Jaučiuosi lyg bejėgė dvylikametė".

Vyras, 24 metų, vedęs, pasikoręs: "Brangioji Mere. Šias paskutines eilutes rašau tau, nes jos yra paskutinės. Tikrai maniau, kad tu ir mažasis Džo turėsite sugrįžti į mano gyvenimą, bet taip neatsitiko. Žinau, kad sutikai kitą, už mane geresnį. Tikiuosi, tas kalės vaikas gaus galą. Labai tave myliu, ir Džo labai myliu. Labai skaudu, kad mums nieko neišėjo. Aš tiek daug svajojau apie mus visus, bet svajonės liko svajonėmis. Visuomet maniau, kad jos išsipildys, bet dabar matau, kad ne.Tikiuosi nukeliauti į rojų, bet ko gero, dėl savo poelgio pateksiu į pragarą. Prašau, pasirūpink mažyliu, nes myliu jį visa širdimi. Būk gera, nesakyk jam, kas atsitiko. Pasakyk, kad išvykau kažkur toli ir vieną gražią dieną sugrįšiu. Pasakyk, kad nežinai, kada. Žiūrėk savęs. P.S. Žinau, kad viskas galėjo gerai susiklostyti, tik tu nenorėjai. Tikrai negaliu pasakyti, ar neapkenčiu tavęs, ar tave myliu. Niekada nesužinosi. Tavo vyras Džordžas."

Vyras, 31 metų, išsiskyręs, pasikoręs: "Atleisk man, nes šiandien aš mirštu. Visai negaliu be tavęs gyventi. Galima ir numirti. Gal tada ateis ramybė. Tas vidinės tuštumos jausmas mane naikina. Tiesiog nebegaliu tverti. Kai tu palikai mane, aš miręs viduje. Pasakysiu, niekas kitas, tik iš skausmo plyštanti širdis stumia mane į tai. Meldžiu Dievą pagalbos, bet jis negirdi. Man nelieka nieko kita".

Vyras, 49 metų, vedęs, persišovęs galvą: "Sėdžiu vienas. Pagaliau dingo sielos kančios. Tai neturėtų būti netikėta. Mano akys jau seniai kalbėjo apie mano sielvartą. Atstumas, nesėkmių ir nevilties pribaigtas. Nėra kaip išsipainioti iš to pragaro. Sudie, mieloji. Atleisk man". ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-25
DalykasAsmenybės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Asmenybės psichologija
TipasReferatai
Apimtis7 puslapiai 
Literatūros šaltiniai2
Dydis21.73 KB
AutoriusIndre
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Savizudybes (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 7 puslapiai 
  • Vilniaus Universitetas / 2 Klasė/kursas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą