Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Civilinė teisė>Juridinė atsakomybė

Juridinė atsakomybė

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Teisinė atsakomybė. Teisinės atsakomybės samprata. Juridinė atsakomybė kaip procesas. Tikslai ir funkcijos. Teisinės atsakomybės principai. Teisinės atsakomybės rūšys. Administracinė atsakomybė. Baudžiamoji atsakomybė. Civilinė atsakomybė. Civilinės atsakomybės sąlygos. Drausminė atsakomybė. Juridinės atsakomybių rūšių tarpusavio palyginimai. Išvados.

Ištrauka

Juridinė (teisinė) atsakomybė yra kildinama tik iš teisės prigimties, nes kaip bus suprantama teisė, toks bus ir požiūris į teisinę atsakomybę. Teisinė atsakomybė – tai sudedamoji teisinės sistemos dalis. Tai teisinė priemonė, kuri užkerta kelią priešingam teisės elgesiui ir skatina visuomenei naudingą veiklą.
Atsakomybės tikslas saugoti visuomenę nuo neteisėtų veiksmų, pataisyti ir perauklėti teisės pažeidėjus, bei užkirsti kelia naujiems teises pažeidimams. Žmogus privalo derinti savo elgesį su kitų žmonių interesais, elgtis teisingai ir sąžiningai. Tai jo teisinė ir moralinė pareiga, o už jos nesilaikymą atsiranda teisinė atsakomybė. Žmogus kaip visuomenės narys turi suvokti, jog jis - atsakingas už savo veiksmus.
Teisinė atsakomybė – tai teisinis įpareigojimas teisės subjektams garantuoti naudojimąsi savo teisėmis atitinkamų pareigų vykdymu nurodant, kad tokių pareigų nevykdymas virs atitinkamų teisių praradimu (Vaišvila A., 2000).
Teisinė atsakomybė būtina tam, kad valstybėje būtų užtikrintas įstatymų laikymasis. Ji reikalinga nubausti ar perauklėti asmenis, kurie nesilaiko valstybės įtvirtintų įstatymų.
Norėtųsi pabrėžti, kad teisinės literatūros šaltiniuose minima tik teisinės atsakomybės sąvoka. Juridinės atsakomybės sąvoka retai kada sutinkama. Tačiau abu terminai yra tapatūs, nes "teisė" lotynų kalboje reiškia "jura".
Visa teisinė atsakomybė pagal atliktus ir įvykdytus nusižengimus yra skirstoma į administracinę, baudžiamąją, civilinę, drausminę ir materialinę. Visos išvardintos atsakomybės rūšys yra svarbios tiek valstybei, tiek piliečiams, todėl reikėtų susipažinti išsamiau su teisine atsakomybe, bei šiomis teisinės atsakomybės rūšimis.

Darbo tikslas: teoriškai analizuojant apibūdinti juridinės atsakomybės reikšmę ir įtaką valstybės ir visuomenės gyvenime, išanalizuoti taikomas atsakomybės rūšis.
Darbo objektas: teisinė (juridinė) atsakomybė.
Darbo metodai: teisinės literatūros analizė, metaanalizė.

1.1. Teisinės atsakomybės samprata
Teisinė atsakomybė – tai sudedamoji teisinės sistemos dalis. Ši teisinė priemonė blokuoja priešingą teisei elgesį ir skatina visuomenei naudingą veiklą.
Teisinė atsakomybė – tai teisinis įpareigojimas teisės subjektams garantuoti naudojimąsi savo teisėmis atitinkamų pareigų vykdymu nurodant, kad tokių pareigų nevykdymas virs atitinkamų teisių praradimu (Vaišvila A., 2000). Teisinė atsakomybė – tai teisės normų numatyta subjekto pareiga už padarytų teisės pažeidimų patirti valstybines poveikio priemones (Čiočys P., 2002). Skirtingi autoriai teisinę atsakomybę apibrėžia vienodai, todėl remiantis apibrėžimais, galima sakyti, kad teisinė atsakomybė susijusi su valstybės prievarta ir tokios prievartos priemonės yra šios atsakomybės turinys.
Filosofiniu požiūriu atsakomybė suprantama kaip asmens požiūris į visuomenę ir valstybę, į kitus asmenis tenkinant atitinkamus jų reikalavimus, savo pareigos visuomenei, valstybei ir kitiems asmenims įsisąmoninimas ir teisingas suvokimas.
Teisiškai atsakomybė suprantama kaip valstybės reakcija į padarytą teisės pažeidimą. Tokiu požiūriu teisinė atsakomybė yra asmens pareiga iškęsti atitinkamą teisinio pobūdžio, numatyto įstatyme už padarytą teisės pažeidimą, praradimą. Šitokia teisinės atsakomybės samprata reiškia, kad atsakomybė visada yra susijusi su valstybės prievarta ir tokia prievarta yra teisinės atsakomybės turinys.

Teisinė atsakomybė gali būti taikoma tik nustačius visus teisės pažeidimų sudėtinius elementus. Šis reikalavimas būtinas traukiant pažeidėjus baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn. Juridinės atsakomybės poreikis kyla iš asmens naudojimosi subjektinėmis teisėmis. Ji susijusi ne su prievole, o su pareiga.
Teisinės atsakomybės požymis yra praradimas, kurį kaltasis privalo pakęsti. Tai, kad pažeidėjas netenka tam tikrų gėrybių, yra objektyvi atsakomybės savybė. Pažeidėjo vienoks ar kitoks kentėjimas už nusikaltimą yra natūrali valstybės reakcija į žalą, padarytą visuomenei ar asmeniui. Taikant atsakomybę neišvengiamas praradimas: laisvės suvaržymas, garbės pažeminimas ar turtines išlaidos. Juridinė atsakomybė atsiranda tik už padarytą teisės pažeidimą ir teisės pažeidimas yra atsakomybės pagrindas. Nėra teisės pažeidimo ir teisinės atsakomybės už veiklą, kuri formaliai panaši į teisės pažeidimą, bet dėl savo pavojingumo visuomenei tokia nėra, kaip būtinoji gintis, profesinė rizika.
Teisinė atsakomybė yra svarbi valstybės prievartos rūšių. Dar yra prievartinės teisinės atsakomybės (krata, turto areštas) ir gynybos priemonės.
Analizuojant teisinę literatūrą galima išskirti šiuos teisinės atsakomybės požymius:
• juridinės atsakomybės pagrindas yra teisės pažeidimo padarymo faktas.
• juridinę atsakomybę, kaip vieną iš valstybės prievartos rūšių, nustato valstybės teisės normų sankcijos;
• atsakomybė visada susijusi su kokiomis nors negatyviomis pasekmėmis teisės pažeidėjui, pasireiškiančiomis turtinėmis, asmeninėmis ir kt. sankcijomis;
• atsakomybę gali skirti tik kompetentingi valstybės organai.
Vaišvila A. (2000) nurodo du atsakomybės įgyvendinamo būdus:
1. vykdant pareigas, kuriomis legalizuojamas naudojimasis subjektinėmis teisėmis;
2. siaurinant subjektines teises, kai atsisakoma vykdyti teisėms proporcingas pareigas. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-17
DalykasCivilinės teisės referatas
KategorijaTeisė >  Civilinė teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai12 (šaltiniai yra cituojami)
Dydis18.95 KB
Autoriusnesvarbu
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaKlaipėdos Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Juridine atsakomybe [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Klaipėdos Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą