Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Filosofija>Senovės filosofija>Valdymas Aristotelio "Politėjoje"

Valdymas Aristotelio "Politėjoje"

  
 
 
1234567891011121314
Aprašymas

Įvadas. Aptariamosios problemos pagrindimas. Tyrimas. Darbo tikslai. Politėjos tikslai. Politėja kaip vertybių- laisvės, turtingumo, išsilavinimo, doros- įgyvendintoja. Politėja kaip mišri santvarka. Valdymas Politėjoje. Piliečiai. Konstitucinio valdymo elementai. Valdymas bendrųjų interesų labui. Valdymo teisėtumas. Piliečių savanoriškas paklusimas bei lojalumas. Išvados.

Ištrauka

Aristotelis gimė, gyveno ir mirė ir tai yra viskas, kas bus pasakyta apie jo gyvenimą, nes šiame darbe bus aptariama Aristotelio Politėja. Politėja yra veikalas, kuriame Aristotelis ne tik aptaria geriausios valstybės modelį, bet ir įvairias kitas santvarkas, kurios buvo jam žinomos tuo metu. Jis savo veikale paliečia įvairius santvarkų aspektus ir koncentruojamasi šiame darbe bus ant jo valdymo.

Valstybių valdžios legitimumas visada buvo problematiškas klausmas ir mūsų laikais, kuomet Vakarai žygiuoja į Iraką, Afganistaną ir kitas šalis, šis klausimas tapo dar opesnis. Aristotelis savo geriausios santvarkos pasirinkimą atliko ne taip stipriai kaip Platonas ir nenumatė vienos vienintelės geriausios santvarkos. Tokį požiūrį reikėtų įsisavinti ir Vakaram su jų bandymais pritaikyti demokratiją šalyse su kitokiomis kultūromis. Aristotelio požiūriu santvarkos gerumas nėra objektyvus dalykas, o priklauso nuo jos tikslų, nes ,Aristotelio žodžiais, "tos santvarkos, kurios siekia bendros naudos, yra teisingos absoliutaus teisingumo požiūriu, o tos kurios siekia tik valdančiųjų asmeninės naudos, visos yra klaidingos, jos yra nukrypimai nuo teisingų santvarkų, nes yra despotiškos, o valstybė yra laisvųjų bendrija.".

Aristotelis atmeta valstybės kaip ūkinės sąjungos koncepciją ir pateikia požiūrį, kad valstybė yra teisingumo užtikrinimo įrankis. Savo šiuo pasirinkimu jis paverčia valstybę ne ekonominiu, o moraliniu dariniu, kuriame kiekvienas pilietis užsiima veikla, kuri atitinka jo dorybę.

Jo valstybės modelis yra problematiškas ne tik todėl, kad yra pagrįstas moraliniais konceptais, bet ir todėl, kad jo ideali santvarka yra įvairių santvarkų mišinys. Aristotelis ištyrinėjo įvairias santvarkas ir jas aptaręs jis neatrenka vienos geriausios, o jis paima iš jų tai, kas yra geriausia, nes pagal jį "dėl daugelio priežasčių būtina visiems lygiai dalyvauti valdyme ir būti valdomiems pakaitomis. Tačiau neabejotina, kad valdantieji vis dėlto turi skirtis nuo valdinių.", tad dėl Aristotelio geriausia santvarka negali būti mažumos diktatūra, tačiau ji negali būti ir demokratija, tad jo valstybėje ir susimaišo įvairios santvarkos.

Paaiškinti tokią santvarką dabar yra pakankamai įkandamas uždavinys, nes dabartinės demokratijos yra priartėjusios prie Aristotelio modelio ir todėl jo veikalas tampa dar svarbesnis. Mokytis iš praeities visada yra pravartu, tad reikia pažvelgti kaip Aristotelis sutvarko politėjos santvarką.

Aristotelio veikalai yra daugelio tyrimų objektas ir šiame darbe bus pasinaudota George H Sabine Thomas L Thorson "Politinių teorijų istorija" ir Karl Raimund Popper " Atviroji visuomenė ir jos priešai". Pastarasis aptaria Platono geriausiąją valstybę iš kritinės pozicijos, tačiau ir apie Aristotelį yra užsimenama.

Aristotelis dažnai yra aptariamas kartu su arba bent užsimenant apie Platoną, nes mokytojo įtakos būta gana stiprios. Abiejų filosofų projektai turėjo savo skirtumų, tačiau sąlyčio taškų, kaip vergovė, luomai ir panašiai, yra. Platonas panaudojamas ir todėl, kad Aristotelis nepritarė savo mokytojui ir bandė konstruoti savitą sistemą ir net apsiima be užuolankų kritikuoti Platoną savo antrojoje knygoje.

Pasitelkus į pagalbą šiuos tyrimus bus bandoma suteikti aiškų Aristotelio valstybinės vizijos vaizdą. Santvarka, piliečiai ir visos kitos valstybės dalys bus aptariamos siekiant suteikti vaizdą tokios valstybės, dėl kurios Aristotelis galėtų nuspręsti bombarduoti Iraką. Keičiasi laikai, keičiasi ir vertybės, tačiau pagrindinės vertybės, kuriomis rėmėsi Aristotelis nesikeičia, tad bandant atskleisti koks turi būti valdymas Aristotelio politėjoje, bus bandoma atskleisti, ko reikia kiekvienai santvarkai. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-11-01
DalykasSenovės filosofijos kursinis darbas
KategorijaFilosofija >  Senovės filosofija
TipasKursiniai darbai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai3
Dydis21.19 KB
AutoriusEduardas
Viso autoriaus darbų2 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas2
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Valdymas Aristotelio Politejoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
+1
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą