Išplėstinė paieška
 
 
 

Stresas darbe (2)

  
 
 
123456789101112131415161718192021
Aprašymas

Kas yra stresas ir stresas darbe? Streso darbe prevencija. Darbo veiksniai, galintys sukelti stresą. Išvados.

Ištrauka

Stresas darbe yra antroji po nugaros skausmų dažniausiai sutinkama (28 proc. darbuotojų) su darbu susijusi sveikatos problema. Stresą darbe gali sukelti tokie psichologiniai socialiniai veiksniai kaip darbo organizavimas ir valdymas (dideli reikalavimai atliekamam darbui ir maža darbo kontrolė, bauginimai ir smurtas darbe). Fizikiniai veiksniai, tokie kaip triukšmas ir temperatūra, irgi gali būti streso darbe priežastimi. Streso darbe prevencija yra vienas iš Europos Komisijos komunikato dėl naujosios sveikatos ir saugos darbe strategijos tikslų.
Pasaulinė praktika rodo, kad efektyviausias dirbančiųjų sveikatos išsaugojimo būdas – kenksmingų darbo veiksnių kontrolė. Praktiškai įvertinti psichosocialinius darbo veiksnius ganėtinai sunku, nes jie priklauso nuo subjektyvaus dirbančiojo objektyvios aplinkos suvokimo. Psichosocialinių veiksnių sąvokas apibrėžti sunku, todėl dažniausiai registruojami tik cheminiai, fizikiniai ir fizinės įtampos veiksniai.
Psichinį stresą darbe gali sukelti daug veiksnių. Kai kuriuos, pav. monotonišką darbą, galima lengvai koreguoti. Kitus, pav. įpročius ar problemiškus žmonių tarpusavio santykius, koreguoti sunkiau.
Dirbant nuolat tenka bendrauti su įvairiais žmonėmis: ramiais, suirzusiais, piktais ir pan. Tai kelia įtampą, kuri gali pasireikšti keliais lygiais: emocinės, fizinės, elgesio reakcijos ir kognityvinių procesų.
Svarbu pabrėžti, kad stresas gali veikti kaip mobilizatorius – teigiamai. Taip paprastai nutinka, kai jis trunka trumpai, tuomet aktyvuoja veiklą, padeda susikaupti ir pan. Tam tikra įtampa, reikalavimai, netgi nestiprus stresas yra normalus kiekvieno žmogaus gyvenimo reiškinys. Ilgalaikis stresas ne tik veikia neigiamai, bet gali būti daugelio ligų priežastimi.
Darbe patiriamas stresas ir nuovargis padidina galimybę susirgti ūminėmis ligomis, tokiomis, kaip įprastas peršalimas, gripas ar gastroenteritas. Tai nustatė Mastrichto (Olandija) universiteto mokslininkai, vadovaujami Danielles Mohren. Per trejų metų laikotarpį jie ištyrė daugiau nei 8 tūkstančius skirtingų kompanijų darbuotojų. Tyrimo metu nustatyta, jog svarbiose pozicijose dirbantys asmenys apie 20 proc. dažniau linkę peršalti nei užimantys paprastesnius postus darbuotojai. Darbo vietos neužtikrintumas, pavyzdžiui, pastovios reorganizacijos, padidina riziką susirgti gripu ar skrandžio ir plonosios žarnos uždegimu. Pamainomis dirbantys žmonės dažniau suserga ūminėmis ligomis, nei įprastą darbo dieną dirbantys asmenys. Didžiausia rizika susirgti yra tarp žmonių, kurie dirba pagal trijų pamainų sistemą. Mokslininkų teigimu, susirgimų riziką taip pat padidina išsekimas ir pervargimas darbe. Pavyzdžiui, pervargstantys darbuotojai du kartus dažniau sirgo gastroenteritu nei turintys mažesnius krūvius. D.Mohren ištyrė, kurie faktoriai darbe turi didžiausią įtaką darbuotojo sveikatos būklės pokyčiams. Dažniau dėl peršalimo darbe nebūnantys asmenys paprastai neturi motyvacijos eiti į darbą. Jie yra nepatenkinti darbu ir mažiau prisirišę prie darbo vietos. Tyrimas buvo pradėtas 1998 metais. Specialistai išsiuntinėjo klausimynus daugiau nei 27 tūkstančiams įvairių kompanijų darbuotojų. Atsakymai gauti į maždaug 12 tūkstančių anketų. D.Mohren komandos atliktas tyrimas yra Nyderlandų mokslinių tyrimų organizacijos tiriamosios programos "Nuovargis darbe" dalis. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasOrganizacinės psichologijos referatas
KategorijaPsichologija >  Organizacinė psichologija
TipasReferatai
Apimtis19 puslapių 
Literatūros šaltiniai7
Dydis34.26 KB
AutoriusAlfredas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Švietimo institucijaUtenos kolegija
FakultetasVerslo ir technologijų fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Stresas darbe (2) [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 19 puslapių 
  • Utenos kolegija / 1 Klasė/kursas
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą