Išplėstinė paieška
 
 
 

Bankininkystė

  
 
 
12345678910111213141516171819202122232425
Aprašymas

Įvadas. Lietuvos bankas. Lietuvos banko funkcijos. Lietuvos banko veiklos organizavimas. Lietuvos banko pinigų politika bei užsienio atsargos ir operacijos su užsienio finansų ir kredito įstaigomis. Komerciniai bankai. Komercinių bankų steigimas ir licencijavimas. Banko akcininkai ir akcijos. Banko valdymas ir bankų veikla. Bankroto bylos bankams iškėlimas ir teisminio nagrinėjimo tvarka. Banko veikla AB Šiaulių bankas pavyzdžiu. Mažmeninės bankininkystės skyriaus nuostatai. Kasos darbo taisyklės AB Šiaulių banke. AB Šiaulių bankas sudaromi sandoriai. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikai atgavus nepriklausomybę 1990m. kovo 11d., iškilo Lietuvos bankų problema. Tuo metu TSRS egzistavo dvipakopė bankų sistema, kurią sudarė TSRS valstybinis bankas bei jo padaliniai atskirose TSRS respublikose, ir specializuotų komercinių bankų tinklas. Šiam tinklui priklausė Agropramoninis, Pramonės ir Statybos, Socialinis, Taupomasis ir Užsienio ekonominių ryšių bankai. Bankai privalėjo vadovautis bendromis visiems TSRS bankams nustatytomis taisyklėmis. Visi bankai naudojosi tik TSRS pinigais – rubliais, išskyrus TSRS užsienio ekonominį banką, kuriam priklausė monopolinė teisė aptarnauti atsiskaitymus su užsienio šalių subjektais. Lietuvoje esantis TSRS užsienio ekonominiu ryšių banko filialas operacijų valiuta praktiškai nevykdė, o apsiribojo techniniu klientų valiutinių sąskaitų aptarnavimu. Buvo būtina reformuoti šią bankų sistemą ir kurti nacionalinių bankų tinklą. Šią pertvarką palengvino tai, kad 1988m. buvo padaryti TSRS bankų sistemos pertvarkymai, ir buvo sukurta dvipakopė bankų sistema. Reikia pažymėti, kad Lietuvoje esančių bankų struktūros adekvatumas TSRS valstybinei bankų sistemai lengvino savos bankų sistemos kūrimą.
Nepaisant to, nė vienas ūkio reformos aspektas nebuvo toks komplikuotas ir sudėtingas kaip bankų ir pinigų reforma. Ši reforma nulėmė visos ūkio reformos sėkmę, o kartu ir politinį valstybės stabilumą. Pagrindiniai bankų ir pinigų reformos uždaviniai buvo: atskirti Lietuvos bankus nuo TSRS bankų sistemos ir sukurti savarankišką dvipakopę Lietuvos bankų sistemą su centriniu banku priešakyje; užtikrinti Lietuvos komercinių bankų veiklos stabilumą; įvesti nacionalinius pinigus ir vykdyti nuoseklią, ūkio interesus atitinkančią pinigų politiką.
1990m. spalio 2d. Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą: " Dėl Lietuvos Respublikoje veikiančių TSRS bankų įstaigų nuosavybės". Šis įstatymas skelbė, kad TSRS pramonės ir statybos banko, TSRS butų, komunalinio ūkio ir socialinio vystymosi banko, TSRS darbo santaupų ir gyventojų kreditavimo banko, TSRS ekonominių ryšių su užsieniu banko Lietuvos respublikinius filialus perima Lietuvos Respublika. Lietuvos Respublikos nuosavybe buvo paskelbtas ir TSRS valstybinio banko Lietuvos respublikinio filialo turtas. Įstatymas nustatė, kad iki 1990m. gruodžio 31d. Šie bankai turi būti reorganizuoti ir įtraukti į Lietuvos banko struktūrą. Tačiau komerciniai bankai ignoravo Lietuvos banko sprendimus ir nesutiko perduoti savo turto Lietuvos bankui. Šis įstatymas buvo įgyvendintas tik 1991m. pradžioje.
1992m. liepos 2d. Buvo priimtas Komercinių bankų įstatymas. Komerciniai bankai buvo įpareigoti patikslinti savo statutus ir per du mėnesius persiregistruoti Lietuvos banke. Kol šis įstatymas nebuvo priimtas, Lietuvoje buvo steigiami beveik nekontroliuojami komerciniai bankai, turintys privatų kapitalą. Komercinių bankų įstatinis kapitalas, palyginti su jų vykdoma lėšų apyvarta, buvo labai mažas. Tokios " banko įstaigos " nebuvo pakankamai reiklios kreditus gaunantiems ūkio subjektams. 1995m. viduryje Lietuvoje veikė 27 komerciniai bankai, Lietuvos vystymo bankas ir viena užsienio banko atstovybė. 1995m. smulkūs komerciniai bankai ir kreditine veikla besiverčiančios įmonės bankrutavo, padarydamos didžiulius nuostolius indėlininkams ir valstybei.
Literatūros, kurioje būtų išsamiai išanalizuota Lietuvos bankų sistema nėra. Yra autorių, kurie pateikia Lietuvos bankų kūrimosi istoriją (pvz.: V. Terleckas " Lietuvos banko pradžios istorija" Vilnius 1992m.), tačiau šie autoriai išsamiai neanalizuoja pačios Lietuvos bankų sistemos ,apsiribodami bankų raidos analize. Bankų reforma Lietuvoje vyko ypač komplikuotai ir sudėtingai. Todėl Lietuvos bankų sistemos analizė – pagrindinis šio darbo tikslas. Šiame darbe apžvelgsime teisinę bazę, reguliuojančią Lietuvos bankų sistemą, banko vidaus norminius aktus, Šiaulių banko pavyzdžiu. Šio darbo pagrindiniai uždaviniai: išanalizuoti Lietuvos bankų sistemą reguliuojančius teisės aktus, išanalizuoti banko vidaus norminius aktus Šiaulių banko pavyzdžiu, pateikti išvadas, gautas išanalizavus Lietuvos Respublikos bankų sistemą. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-08-10
DalykasKomercinės teisės kursinis darbas
KategorijaTeisė >  Komercinė teisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis24 puslapiai 
Literatūros šaltiniai0
Dydis43.22 KB
AutoriusAidas
Viso autoriaus darbų1 darbas
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Failo pavadinimasMicrosoft Word Bankininkyste [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą