Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Teisė>Baudžiamoji teisė>Policijos pareigūno teisės ir pareigos sulaikius neblaivų nepilnametį

Policijos pareigūno teisės ir pareigos sulaikius neblaivų nepilnametį

  
 
 
123456789101112131415
Aprašymas

Referatas iš nepilnamečių nusikalstamumo prevencijos disciplinos. Galiojančių teisės aktų analizė. Įžanga. Policijos pareigūno teisės ir pareigos sulaikius neblaivų nepilnametį. Nepilnamečių reikalų inspektoriaus funkcijos. Visuomeninių organizacijų vaidmuo.

Ištrauka

Vykdant nepilnamečių nusikalstamumo prevenciją labai svarbu pašalinti sąlygas, kurios įtakoja nepilnamečių asmenų polinkį nusikalsti. Viena iš tokių sąlygų yra alkoholinių gėrimų vartojimas. Neblaivus asmuo ne tik praranda tikslią judesių koordinaciją, bet ir žymiai sunkiau tesugeba kontroliuoti savo emocijas, lengvai įsikarščiuoja ir yra labiau linkęs agresyviai elgtis. Ypatingai neigiamai alkoholio vartojimas veikia vaikus. Todėl siekiant užkirsti kelią nepilnamečių padaromų nusikaltimų skaičiaus augimui būtina be visų kitų priemonių kontroliuoti šių asmenų polinkį vartoti alkoholio produktus. Nepaisant to, kad nepilnamečiams, tai yra asmenims nesulaukusiems 18 metų, įstatymais apskritai draudžiama gerti alų, vyną, degtinę ir kitus alkoholio savo sudėtyje turinčius gėrimus bei parduoti ar nupirkti jiems minėtas prekes, tačiau praktiškai šie draudimai neretai būna ignoruojami.
Kaip ir pagal LR Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2 straipsnį, taip ir pagal LR ATPK 13 straipsnį nepilnamečiu (vaiku) laikomas asmuo, kuris neturi 18 metų amžiaus. Girtumo būseną LR Vyriausybės patvirtintos Transporto priemonių vairuotojų ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo būsenos nustatymo tvarkos 1 punkto 1 papunktis apibūdina taip: "asmens, vartojusio alkoholį, būsena, kai yra klinikinių neblaivumo požymių, o alkoholio koncentracija biologinėse organizmo terpėse - kraujyje, šlapime, seilėse ar kituose organizmo skysčiuose viršija 0,4 promilės". Policijos sąvoką įtvirtina LR Policijos veiklos įstatymo 2 straipsnio 1 dalis – tai asmens, visuomenės saugumą bei viešąją tvarką užtikrinanti policijos įstaigų ir pareigūnų visuma. Policijos pareigūnas pagal to paties straipsnio 3 dalį yra Lietuvos Respublikos pilietis, priimtas statutiniu valstybės tarnautoju į policijos įstaigą ir turintis viešojo administravimo įgaliojimus nepavaldiems asmenims.
ATPK 178 straipsnio 4 dalyje nustatyta: "Girtų nepilnamečių iki šešiolikos metų pasirodymas viešosiose vietose, taip pat jų gėrimas alkoholinių gėrimų - užtraukia baudą tėvams arba globėjams (rūpintojams) nuo penkiasdešimties iki vieno šimto litų." Tai yra įstatyminė norma, kuri nustato atsakomybę už nepilnamečių asmenų alkoholinių gėrimų vartojimą, nepaisant to, ar gėrimai buvo geriami viešai ar neviešai. Ši taisyklė sudaro prielaidas policijos pareigūnui pastebėjus neblaivų nepilnametį, jei jis nuo 14 iki 16 metu amžiaus, jį sulaikyti tam, kad jis būtų pristatytas į policijos nuovadą administracinio teisės pažeidimo protokolo surašymui. Tėvai (globėjai) už savo vaikų (auklėtinių) iki 14 metų analogiškus veiksmus neatsako pagal minėtą normą, nes taip nustatyta ATPK 13 str. 2 dalyje. Tačiau būtų logiška manyti, kad neblaivų nepilnametį iki 14 metų amžiaus policijos pareigūnas gali sulaikyti tam, kad jis būtų pristatytas tėvų ar globėjų globai.
Nepilnamečių reikalų policijos pareigūnai sudaro ir tvarko rizikos grupės vaikų vartojančių narkotikus, toksines ar kitas svaigiąsias priemones informacinę apskaitą (LR generalinio komisaro patvirtintos "Nepilnamečių reikalų policijos pareigūno tarnybinės veiklos instrukcijos" 21 punkto 12 papunktis). Šios instrukcijos 24 punktas skelbia, kad į rizikos grupės vaikų informacinę apskaitą gali būti įrašyti ir vaikai, jaunesni nei 14 metų amžiaus, o apskaita tvarkoma, kol vaikui sueis 18 metų. Tai sudaro prielaidas sulaikyti faktiškai bet kurį nepilnametį, kai yra pagrindo manyti, kad jis yra apsvaigęs nuo alkoholio, tam, kad būtų nustatytas jo girtumas bei gauti ir įtraukti į minėtąją apskaitą jo asmens duomenys. Be to, LR policijos veiklos įstatymo 19 straipsnio 6 punktas numato galimybę pristatyti iš viešųjų vietų bei lindynių į sveikatos priežiūros įstaigą asmenį – tiek suaugusįjį, tiek ir vaiką, apsvaigusį nuo alkoholio ar narkotinių, psichotropinių, ar kitokių nuodingųjų ar psichiką stipriai veikiančių medžiagų, jeigu jis nebegali judėti arba gali padaryti žalos aplinkiniams ar sau.
Be to, neblaivus nepilnametis gali būti sulaikytas bendrais pagrindais, kaip ir blaivus, jei jis yra padaręs administracinį pažeidimą, baudžiamąjį nusižengimą ar nusikaltimą, taip pat tokių veikų darymo metu. Taigi faktiškai galime skirti du atvejus: pirmą - kada policijos pareigūnas sulaiko girtą nepilnametį būtent dėl jo girtumo ir antrą – kai neblaivus nepilnametis sulaikomas dėl tiesiogiai su jo apsvaigimu nuo svaiginančiųjų gėrimų nesusijusių priežasčių.
Policijos pareigūno teises ir pareigas sulaikant neblaivų asmenį iki 18 metų iš esmės reglamentuoja šie Lietuvos Respublikos teisės aktai: Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas, Administracinių teisės pažeidimų kodeksas, Policijos veiklos įstatymas, Vyriausybės nutarimas dėl transporto priemonių vairuotojų ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo būsenos nustatymo tvarkos patvirtinimo bei Generalinio policijos komisaro patvirtintos instrukcijos dėl nepilnamečių reikalų policijos pareigūno veiklos, dėl policijos patrulių veiklos ir dėl policijos įtaigų budėtojų padalinių darbo organizavimo. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2005-07-12
DalykasBaudžiamosios teisės referatas
KategorijaTeisė >  Baudžiamoji teisė
TipasReferatai
Apimtis11 puslapių 
Literatūros šaltiniai12
Dydis23.23 KB
AutoriusVytautas
Viso autoriaus darbų3 darbai
Metai2005 m
Klasė/kursas0
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Policijos pareiguno teises ir pareigos sulaikius neblaivu nepilnameti [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 11 puslapių 
  • Vilniaus Universitetas
  • 2005 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą